MUŽI A - Po smolnej prehre v Rusku je Katar ďaleko

Piatok, 8.10.2021 21:05 | Posledná aktualizácia 9.10.2021 07:05
Ivan Schranz mal niekoľko šancí na gól.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

KAZAŇ (SFZ) - V siedmom kvalifikačnom zápase MS 2022 prehralo Slovensko s Ruskom 0:1 a stratilo reálnu šancu na postup do Kataru.

Aj taký je futbal, napadlo každému, kto videl čísla aktivity tímov v I. polčase. Domáci trafili Rodákovu bránku raz, my Safonovovu dvakrát, na rohové kopy sme viedli 7:5, v držaní lopty sme mali dvojnásobnú prevahu (v percentách 32:68), lenže skóre bolo 1:0 pre domácich. Zásluhou nášho vlastného gólu, hoci po naozaj dobrej prízemnej prihrávke Zacharjana z krídla, kľúčové bolo nedorozumenie medzi Rodákom a Škriniarom.

Tréner Tarkovič mal o zostave jasno už dlhší čas, zloženie základnej jedenástky zodpovedalo cieľu, s ktorým sme do Kazane pricestovali. Hrať a vyhrať, taký znel plán aj pokyn, aj keď nahlas sme si to takto nepovedali, všetci vedeli, že to tak je.

Hrali sme na vysoké držanie lopty. V strede poľa dominoval silou Kucka a prehľadom Hamšík, opakovane sme mali viacminútové pasáže, v ktorých sme nechali Rusov behať za našimi prihrávkami, akurát že väčšinu času sme hru kontrolovali v strede ihriska či na na našej polovici, kde sme boli pre Safonova málo nebezpeční. Pravda, domáci sa snažili ísť dopredu kolmejšie, ale nemali nápad, absencia kreatívnych hráčov bola u nich citeľná. Smolov síce už v 8. min preveril Rodáka, či vie boxovať nebezpečné strely, potom však viac útočných náznakov mali sokoli. Lenže bez efektívneho zakončenia. Hancko po rohoch, Schranz po šikovnom uvoľnení, Duda po výbornej Pekaríkovej prihrávke s očami mohli, či dokonca mali pri lepšie nastavených mieridlách aspoň raz dopraviť loptu do siete, ale ich pokusy sa nezmestili medzi žrde.

Až v 41. min ukázal Haraslín, že vieme trafiť presne a prudko, z krídla si urobil kľučkou pozíciou na strelu, obalil loptu parádne, lenže Safonov – vraj ho sužujú rodinné problémy... – bol koncentrovaný a strelu vyboxoval. Nezaslúžili sme si ísť do kabín s mankom, ale futbalová spravodlivosť sa do prestávky v Kazani neprezentovala.

Po nej Rusi vymenili dvoch hráčov, ale nezmenili štýl hry. S jednogólovým náskokom vybudovali dve línie defenzívy, z ktorej  číhali na možnosť rýchleho výpadu. Pri jednom takom pokuse podkopol Kucka Bakajeva a rozhodca Mateu Lahoz omylom vytiahol červenú kartu... Ešteže sa rýchlo spamätal a svoj omyl nahradil správnou žltou.

V 54. min došlo na našej strane ku strate lopty a ďalší nebezpečný výpad nám neublížil len preto, že Terechov obťažovaný Šatkom nedopravil strieľaný center sprava do opustenej brány.

My sme pokračovali v navyšovaní rohových kopov, za desať minút ďalšie tri po sľubnej akcii Haraslína i Kuckovej zblokovanej hlavičke, stále sa nám však nedarilo dostať loptu medzi žrde a za chrbát Safonova. A keď už Hancko urobil všetko, čo bolo treba, ruský brankár svojich podržal.

Po hodine hry došlo v našom tíme naraz k trojitému striedaniu, útočný trojzáprah mal od tej chvíle na hrote Strelca, za ktorým bol navrátilec Rusnák. Naše percento držania lopty sa ešte navýšilo, v počte rohových kopov sme prekročili desiatku, ale skóre sa nemenilo  a minúty do konca zápasu bežali rýchlo. No a keď v 76. min po kikse Divejeva vo vlastnej šestnástke akoby odmietol Schranz vyrovnanie – či Safonov čaroval? – náš bodový plán získaval prívlastok nesplnený...

Na poslednú desaťminútovku sa na trávnik dostal aj debutant Almási, no gólovo sa nepresadil a tím trénera Tarkoviča v Kazani kapituloval. Smolne, podľa priebehu hry nespravodlivo, ale futbal je o góloch a my sme nedali ani jeden do správnej brány...

VALERIJ KARPIN (tréner Ruska): „Potrebovali sme vyhrať tento zápas, dosiahli sme výsledok, aký sme chceli, som veľmi spokojný s výsledkom. Zložili sme zas mužstvo nanovo, hráči ťažký zápas ustáli, robili, čo sme od nich žiadali. Kvalifikácia sa ešte nekončí, už myslíme na ďalší zápas.“

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Je to pre nás veľké sklamanie, prehrali sme zlomový zápas v kvalifikácii. Šli sme do neho s imperatívom víťazstva, ale sme ho nedosiahli, hoci medzi šestnástkami to bol najlepší výkon mužstva pod mojím vedením. Presadzovali sme sa solídnou kombinačnou hrou, lenže zápas sa vo futbale vyhráva aj prehráva v šestnástkach a v tej našej sme si dali vlastný gól a v súperovej sme ukázali málo kvality, aby sme nejaký dali. Máme svoju hernú tvár, vieme si vypracovať šance, ale musíme popracovať na tom, aby sme príležitosti aj premieňali. Vieme, proti komu sme hrali, Rusi mali organizovaný prejav, podali obetavý výkon, na našu smolu sme sa nevedeli presadiť v ich obrane.“

Muži A

0'
18:45
24'
Vlastný gól
Milan Škriniar
Muži A
Vlastný gól
19:30
45'
19:45
Arsen Zakharyan
Rusko
Striedajúci hráč: Anton Zabolotny
46'
Fedor Smolov
Rusko
Striedajúci hráč: Daniil Fomin
46'
52'
Juraj Kucka
Muži A
Alexander Erokhin
Rusko
Striedajúci hráč: Dmitrii Chistiakov
63'
64'
Róbert Boženík
Muži A
Striedajúci hráč: David Strelec
64'
Juraj Kucka
Muži A
Striedajúci hráč: Patrik Hrošovský
64'
Ondrej Duda
Muži A
Striedajúci hráč: Albert Rusnák
Zelimkhan Bakaev
Rusko
Striedajúci hráč: Rifat Zhemaletdinov
73'
Sergei Terekhov
Rusko
Striedajúci hráč: Fyodor Vasilievich Kudryashov
80'
80'
Lukáš Haraslín
Muži A
Striedajúci hráč: Ladislav Almási
80'
Peter Pekarík
Muži A
Striedajúci hráč: Tomáš Suslov
Dmitri Barinov
Rusko
84'
88'

22
80'
21
63'
6
84'
20
46'
9
46'
10
73'

2
80'
14
Vlastný gól - 24'
16
Dávid Hancko
19
Juraj Kucka
52'
64'
9
64'
8
Ondrej Duda
64'
7
80'

13
88'