BRATISLAVA (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) - V sobotu sa začal zraz slovenských reprezentantiek do 19 rokov pred 2. fázou kvalifikácie Elite Round. Tréner našich dievčat Branislav Petrovič musel svoje zverenkyne pripraviť na konfrontáciu s tímami svetovej špičky z Nemecka a Anglicka. Okrem nich majú Slovenky v skupine aj Izraelčanky.
Na začiatku roka ste absolvovali dva tréningové kempy. Jeden v Turecku a počas druhého ste si zmerali sily v dvojzápase s rovesníčkami z Maďarska. Ako by ste zhodnotili tieto dve akcie?
„Celé sa to začalo ešte skôr, ako prípravnými kempami. Odštartovalo to tým, že sme postúpili do 2. fázy kvalifikácie, čo sa nám doteraz nikdy nepodarilo. Je to vrchol našich futbalových schopností. Postup nás tešil a do prípravného obdobia sme išli s veľkými obavami. Dve najlepšíe hráčky Mikolajová a Šurnovská prešli do A-tímu, tie boli dôležitou súčasťou družstva do 19 rokov. Na nich bola postavená celá hra. Uvedomovali sme si už v Turecku, že ich bude ťažko nahradiť. Druhá vec je, že hráčska kvantita nie je postačujúca na to, aby sme dokázali vytvoriť veľké konkurenčné prostredie. V Turecku, kde sme odohrali zápasy proti domácemu výberu (2:2) a Poľsku (0:3), sme sa zameriavali na defenzívu. Na nej pracujeme vlastne stále. Druhý zraz, v dvojzápase proti Maďarkám (1:4 a 3:5), ovplynili absencie hráčok pre školské povinnosti. Nie všetky školy, aj keď sú možno športové, tak nedovoľujú dievčatám sa naplno venovať športu.“
Od dvojzápasu s Maďarskom do začiatku Elite Round ubehli viac ako tri týždne. Na čom ste najviac pracovali?
„Dôležitá je fyzická pripravenosť. Súperky nás počas prípravného obdobia neprebíjali vo futbalových zručnostiach, ale vo fyzičnosti. To nám robí problémy vo všetkých vekových kategóriách. Nie je to výčitka voči dievčatám. Nechceme do klubov dávať špeciálne odporúčania, ale je to pravdepodobne systémová chyba. Keď sme sa napríklad rozprávali s kolegami z Poľska, tak nám vraveli, že u nich je telesná výchova povinná triktát do týždňa po dve hodiny. U nás je to diametrálne odlišné. U súperov je potom pripravenosť či pohybová kultúra úplne inde.“
Aký ste mali program v tomto období pred začiatkom turnaja?
„Chystali sme sa psychicky na náročnosť turnaja a dievčatá sa dávali dokopy zo zranení.“
V poslednom prípravnom stretnutí sa zranila Panáková. Ako to s ňou vyzerá?
„Absolvovala operáciu. Je to obrovská strata. Mohla to byť nosná hráčka.“
Čo hovoríte na súperky našej skupiny Elite Round? Sily si zmeriame s Nemkami, Angličankami a Izraelčankami…
„Rozlosovanie našej skupiny Elite Round bolo nekompromisné, dostali sme Nemky, Angličanky. Sú to družstvá, ktoré patria medzi svetovú špičku. Pre nás to bude vysoká škola futbalu. S Izrealčankami chceme uhrať dobrý výsledok. Turnaj nám môže slúžiť na to, že dievčatá sa zocelia a nadobudnú skúseností, ktoré potom budú môcť využívať v najvyššej kategórii. Chceme byť prospešní celkovo pre ženský futbal.“
Aký herný prejav môžeme od týchto súperiek čakať?
„Futbalový prejav Nemecka a Anglicka je možno aj o dve triedy inde. Príklad, akým hračky v týchto tímoch pracujú, by mohol byť vzorom aj pre nás. Konfrontovať sa s Nemkami a Angličankami, to nie je možné každý deň. Pre nás je to zaväzujúce. Hrať proti najlepším hráčkam, to je vždy obrovská výzva. S Angličankami sme sa stretli minulú jeseň v kvalifikácii s výberom do 17 rokov. Bola to úžasná skúsenosť.“
Angličanky trénuje Mo Marley. So zverenkyňami do 19 rokov dvakrát obsadila tretie miesto na ME. V tíme má hráčky z Manchestru City, Arsenalu, FC Chelsea…
„Jedna vec je pohľad na slovenský ženský futbal a druhá vec je pohľad na futbal v globále. Ženský futbal sa od mužského odlišuje tým, že ženy sú v súbojoch ostrejšie. Pred dvoma rokmi sme organizovali ME dievčat do 19 rokov a boli to vynikajúce zápasy. Bola radsosť sa na to pozerať. S trénerkou Anglicka som sa nerozprával. Ale poviem to takto, že štáty, ktoré sú na inej výkonnostnej úrovni, tak ani nemajú záujem sa rozprávať so slabšími. V rámci slušnosti prebiehajú základné debaty, ale nič viac.“
Nemci vládnu mužskému futbalu, veď vyhrali posledné majstrovstvá sveta. Nemky do 19 rokov majú, podobne ako muži, len tie najvyššie ambície. Trénerka Mauren Meinert už raz dotiahla svoje dievčatá na európsky piedestál. Vtedy vo finále rozdrvili Nórky 8:1. Je to zdvihnutý varovný prst.
„Obidva zápasy aj s Nemkami a aj s Angličankami budú pre nás náročné. Budeme sa snažiť inkasovať čo najmenej gólov. Každý zápas sa začína od 0:0, ale realita sa ukáže hneď v prvých minútach. Zaujímavé je to, že Nemecko a aj Anglicko patrí medzi špičku v tejto vekovej kategórii. Bude im záležať na každom výsledku, keďže zo skupiny postupuje na ME iba jeden tím. Medzi nimi by sa to malo rozhodovať.“
Izrael trénuje Guy Azouri, ktorý počas svojej trénerskej kariéry nadobudol skúseností aj v realizačnom tíme slávneho kouča Avrama Granta. Môže byť zaujímavý jeho štýl práce?
„My sa budeme práve viac sústreďovať na zápas s Izraelom, aby sme si pripísali aj bodíky do medzinárodnej tabuľky. V minulých rokoch sme sa často konfrotovali s Izraelčankami. Chodili sme na spoločný turnaj do Soči. Futbalovo nemáme dobré vzťahy, vždy došlo ku konforntácii. Sú emotívne a silno to prežívajú. Sám som zvedavý, s čím prídu. Budeme mať dosť času, aby sme si ich hru načítali.“
Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia?
„Tí sa môžu tešiť na súperov dvoch zvučných mien. Dovolím si povedať, že vzájomný zápas Nemecka s Anglickom je aj predčasné finále. Pre družstvo, ktoré nepostúpi na záverečný turnaj, to bude veľké sklamanie. Do úlohy favorit osobne pasujem Nemky.“
S čím budete vy spokojný po záverečnom hvizde posledného výstúpenia na turnaji?
„Boli by som veľmi spokojní, kebyže vyhráme zápas s Izraelom. My sme pred domácimi ME 2016 usporiadali turnaj. Na ňom sme so Španielskom prehrali 1:3 a s Anglickom remízovali 1:1. Verím, že keď dievčatá vydržia v nasadení a koncentrácii, tak by sme mohli ukradnúť nejaký bodík, ktorý by mal pre nás cenu zlata.“
SÚVISIACE ČLÁNKY
http://www.futbalsfz.sk/srwu19-zenska-19-ka-sa-zisla-na-zraze-v-senci-pred-turnajom-elite-round