logo
COVID-19

SFZ prichádza s iniciatívou v podobe projektu „Daj COVID-u gól“. Výzva využiť čas a energiu v období, keď sme v dôsledku opatrení v boji s koronavírusom museli opustiť tradičné ihriská a športoviská, je adresovaná najmä mladým futbalistom, futbalistkám, ale aj širšej športovej verejnosti. „Trénuj a bav sa futbalom v izbe, na dvore, či na ulici“ - je odkaz zástupcov SFZ, ktorí neváhali natočiť pre vás videá zo svojich domovov so svojimi deťmi. V rámci tohto projektu chceme verejnosti priblížiť aj športové aktivity našich reprezentantov a spôsob, akým sa im podarilo vysporiadať s domácou karanténou v tomto ťažkom období.

Všetci si uvedomujeme, že podmienky na aktívny pohyb a tréning máme v súčasnosti značne limitované, stále však máme možnosť kreatívne využiť poskytovaný priestor, rozvíjať svoje schopnosti a utužovať zdravie, zároveň sa pritom tešiť z futbalu. Cieľom našej iniciatívy nie je zaoberať sa metodickým nácvikom techniky HČJ futbalistu, ktorých je na internete veľké množstvo. Náš odkaz znie jednoducho a smeruje k širokým masám– nájdime tú správnu motiváciu, využime všetci voľný čas a poďme športovať. Zabávať sa futbalom tak, ako sa v tomto období a v daných podmienkach dá,“ charakterizoval základnú ideu projektu technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič.

Hlavným prvkom kampane budú videá z netradičných športovísk. Na tie sa premenia naše izby, trávniky dvorov a záhrad, ale aj ulice. Nakoniec, futbal je hra, ktorá sa hrá všade na svete bez ohľadu na povrch, či klimatické podmienky. Kto chce, spôsob si nájde. Improvizácia je vítaná, cesta pre futbalové nápady otvorená. O tom sa môžete presvedčiť aj v sérii videí z dielne zástupcov technického úseku, a úseku mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ.

V jednom z nich vás prevedie manažér tréningového procesu ŠTM Samuel Slovák futbalom na ulici. „Ulica ponúka veľa možností a zábavy. Treba len chcieť a niečo si vymyslieť. Práve tu odohrali naši rodičia nejeden slávny pouličný zápas,“ vysvetľuje a snaží sa vo videoukážke loptou trafiť hranu obrubníka. Starším to môže pripomenúť detstvo, mladší sa môžu nechať inšpirovať. „Pouličný futbal sa hrá všade. Treba si vymyslieť bránky a ideme na vec. Alebo stačí nakresliť kriedou bránku na stenu a máme o zábavu postarané. Futbal na ulici je jedným z najlepších tréningov, môže vám dať veľa,“ hovorí a povedané prekladá ukážkami hry so svojim synom.

Dôkaz, že škatule môžu poslúžiť ako futbalové brány, lavička ako nohejbalová sieť a nejaká tá jamka na záhrade ako méta pre „minigolf s loptou“, nájdete v sérii videí z dielne manažéra mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ Martina Hasprúna. „Mám doma mladého futbalistu a dcérku nefutbalistku. Čo sme našli, to sme použili ako pomôcku na hry. Triafali sme na diaľku na cieľ do škatúľ, dali sme aj streľbu na jamky ako pri minigolfe a čo bolo najzábavnejšie? Keď si mohli deti vymyslieť úlohy samy. Dcéra robila „mlynské kolá“ a syn sa pokúšal trafiť loptu medzi ruky,“ komentoval atmosféru u Hasprúnovcov otec Martin. Ako to vyzeralo? Nech sa páči, odpoveď nájdete vo videách.