logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – Futbalový kemp pre dievčatá spestrila v Radave návšteva tria reprezentantiek

RADAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz v spolupráci s CFT Academy zorganizoval prvý z dvojice kempov pre dievčatá. Do Radavy zavítali tiež slovenské futbalové reprezentantky Mária Korenčiová, Lucia El-Dahaibiová a Lucia Ondrušová.

Príjemné prostredie, kvalitní tréneri, futbal v mnohých podobách, zaujímavý program a zdolávanie mét v podobe zbierania „vatričiek“. Čo viac si želať? Pravá futbalová idylka, ktorú si užíva v týchto dňoch 28 mladých futbalistiek, ktoré absolvujú kemp pre dievčatá v Radave. Prvý z dvojice táborov (druhý sa uskutoční na východnom Slovensku v Sigorde) vzišiel aj v tomto roku zo spolupráce Slovenského futbalového zväzu s CFT Academy (Centrum futbalových talentov).  

Viac o aktuálnom podujatí v Rudave hovorí prezident CFT Daniel Štuller. "Celý rok sa usilujeme pripraviť pre dievčatá v rámci kempov čo najlepšie podmienky. Na prvom kempe, tu v Radave, máme 28 dievčat z AS Trenčín, FC Petržalka, FC Spartak Trnava, z Nových Zámkov a niektoré pricestovali až z východného Slovenska. Teším sa, že každoročne počet dievčat v kempoch stúpa. V porovnaní s minulým rokom zaznamenávame nárast o 100 percent, čo je dôkazom, že sme sa vybrali správnou cestou,“ komentuje účasť Daniel Štuller.

Organizátori pripravili pre dievčatá aj v tomto roku bohatý program, spestrený zdolávaním mét a tiskom „vatričiek“. Za preukázanie futbalových zručností môže účastníčka kempu získať vatričku Neymara (za žonglovanie), Messiho (vedenie lopty), Ibrahimoviča (streľba zo vzduchu), Pogbu (strela na bránu) a Ronalda (hlavičkovanie). Tie mimofutbalové zahŕňajú vatričku za mlčanie (1 deň bez slova), odriekanie (24 hodín bez sladkostí), odvaha (prechod v lese po tme po vyznačenom území) a šikovnosť (zapálenie ohňa jednou zápalkou bez papiera).  

Zaujímavosťou kempu je aj prítomnosť slovenských futbalových reprezentantiek Márie Korenčiovej, Lucie El Dahaibiovej a Lucie Ondrušovej. Viac o ich návšteve hovorí Miriama Matulová, koordinátor rozvoja ženského futbalu: "Teší ma, že vo svojom voľnom čase sa dievčatá rozhodli prísť medzi nás a stali sa ambsádorkami tohto kempu. Okrem dobej nálady, ktorú priniesli so sebou do Radavy, sú aj zdrojom motivácie pre mladé dievčatá. Dievčatá si spolu zahrali futbal, strávili spolu deň aj mimo ihriska, pre mladé dievčatá to bol okrem futbalovej lekcie aj veľmi pekný zážitok a spomienka na stretnutie s reprezentantkami.“

Tie zažili netradičné privítanie. Po zvítaní ich „uvítací výbor“ pokrstil hodením do bazána. "To patrí k tomu,“ brala vec s nadhľadom Majka Korenčiová, brankárska slovenskej repre. "Keď som bola malá, navštevovala som tábory, ale nikdy to nebol tábor špecializovaný na futbal. Sú tu tréneri, je tu pravá futbalová atmosféra, je výborné, že dievčatá môžu aj počas letnej prestávky venovať futbalu a zoznámiť sa s ním tak trochu z inej stránky. Tréneri sú s dievčatami na takýchto táboroch, by malo pomôcť k tomu, aby na Slovensku vyrastali nové ženské futbalové talenty, s ambíciou presadiť sa aj v reprezentačných výberoch. Navyše, vládne tu veľmi pozitívna a priateľská atmosféra.“

Projekt si našiel pevné miesto v kalendári akcií a zdá sa, že spolupráca medzi Slovenským futbalovým zväzom a CFT Academy môže pokračovať aj v ďalších rokoch. "Teším sa z tejto spolupráce. Tréneri vkladajú do svojej práce srdiečko, rastie záujem dievčat, zvyšuje sa nám počet účastníčok, všetko nasvedčuje tomu, že v ďalších rokoch by sme sa mohlo dočkať ešte väčšiemu záujmu a vyššej účasti. V priebehu tohto leta sa zídeme ešte raz v Sigorde a verím, že spolupráca medzi SFZ a CFT Academy prinesie svoje ovocie aj v budúcnosti,“ dodala na záver koordinátorka rozvoja ženského futbalu SFZ Miriama Matulová.

Značky