logo
Reprezentácia

MUŽI A - ĽUBOMÍR ŠATKA: Tú ambíciu musíme mať vždy

Štvrtok, 11.11.2021 08:00 | Posledná aktualizácia 11.11.2021 07:37
Ľubomír Šatka hral na dvoch finálových turnajoch ME, v kategórii do 21 rokov v 2017 a v júni na Eure 2020.
Ľubomír Šatka hral na dvoch finálových turnajoch ME, v kategórii do 21 rokov v 2017 a v júni na Eure 2020.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Je pevnou a na prvý pohľad nenápadnou súčasťou defenzívneho súkolia reprezentácie, po boku Milana Škriniara v strede obrany spoločne vytvorili hradbu súperovým útokom. Kým jeho spoluhráča si všímajú všade a vždy, on prijal úlohu toho druhého v tieni. Pokojne, zodpovedne, dôrazne, teda tak, ako sa prejavuje počas zápasov, a k tomu pridáva schopnosť presnou prihrávkou založiť útok. Taký je aj v debate. Ľubomír Šatka. 

Máte rituál pred nástupom na ihrisko?
„Mám viaceré, v šatni aj na ihrisku. Od obliekanie si chráničov po modlitbu pri vstupe na trávnik. Vtedy poprosím Boha o dobré zdravie pre všetkých a dobrý výsledok pre nás.“

Necítite sa zatlačený do tieňa Milana Škriniara?
„Je to stopér svetovej triedy, takže logicky sa každý musí cítiť v jeho tieni. To však nemôže nikomu normálnemu prekážať, práve naopak, hrať s Miňom je dobrá robota.“

Spočítate, koľko zápasov ste spolu odohrali na majstrovstvách Európy?
„Úplne presne. Za dvadasťjednotku jeden pred štyrmi rokmi a za áčko tri, teraz v júni.

Spomenuli ste si teda aj na ten z 22. júna 2017 proti Švédsku, v ktorom ste dokonca strelili gól.
„Vedel som, že ma budete chcieť nachytať pri spomienkach (smiech). Je to jeden z pre mňa najvydarenejších medzištátnych zápasov, veľmi rád naň spomínam a hovorím o ňom. Ale vlastne o celom turnaji v Poľsku, boli sme tam výborná partia, hrali sme pekný futbal a dosahovali výsledky, ktoré našich ľudí tešili. Veď nás aj chodili povzbudzovať v tisícoch. Boli to krásne dva týždne.“

Na jar vás postihlo zranenie roztrhnuté väzy v chodidle, je už úplne zabudnuté?
„K tomuto obdobiu sa nevraciam. Som rád, že môžem povedať, že všetko je v poriadku a môžem hrať futbal bez akéhokoľvek obmedzenia.“


V ominóznom zápase v júni v Seville strážil aj Španiela Moratu.
V ominóznom zápase v júni v Seville strážil aj Španiela Moratu.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Dlho ste mali nálepku, že v reprezentácii ste neodohrali zlý zápas...
„... až kým neprišiel ten v Seville proti Španielsku na Eure, že? Pred prvým gólom som chyboval a celý duel potom vyznel tak zle, až nás to všetkých bolelo.“

Zachytili ste po našej októbrovej remíze v Osijeku nejaké reakcie aj v Poľsku?
„V klube sú naše vystúpenia v reprezentácii ostro sledované, navyše mojimi spoluhráčmi v Lechu sú momentálne dvaja Chorváti Milič a Baturina. S nimi som sa bavil o tom zápase dosť intenzívne, akurát... Pre nás to znamenalo definitívny koniec postupových nádejí, kým Chorváti hrajú stále o priamy postup na šampionát. Takže hoci výsledok rezonoval, vlastne aj náš výkon, všetko to prekryl fakt, že my na majstrovstvá nepocestujeme.“

Čo sa dá teraz povedať k neúspešnej kvalifikácii MS 2022?
„Uškodil nám zbabraný začiatok, stratili sme v marci priveľa bodov. Potom sme ich v každom termíne naháňali, škoda, že sme nedobehli, aj keď naše posledné výkony sa páčili. Doplatili sme však na premieňanie šancí, chýbali nám góly, ktoré by sa premenili na potrebné body. Nebolo dosť gólov, takže nie je dosť bodov. O to väčšia škoda, keďže sme sa presvedčili, že vieme a môžeme hrať s každým ako rovný s rovným. Sme malá krajina, postup na finálový turnaj nebude nikdy pre nás samozrejmosť, ale tú ambíciu musíme mať v sebe vždy. Takže verím, že budem v tíme, ktorý takú šancu ešte dostane a využije ju.“

Posledné dva zápasy v tejto kvalifikácii tak budú o čom?
„O nás, o našich výkonoch, o väzbe s našimi fanúšikmi, ktorých stále máme a ktorých si nesmierne vážim. Každý výsledok z medzištátneho zápasu ide do sveta, je dôležitý aj pre naše sebavedomie. Keď sa situácia vyvinula takto, tak chceme byť tretí v skupine.“

NEZABUDNUTEĽNÉ ROKY V DUBNICI AJ V NEWCASTLI 

Keď počujete mená Anton Ďuriš, Jozef Kamenčík, Jozef a Peter Jakušovci, čo vám napadne?
„Moji dubnickí tréneri, ktorí mi dali potrebné základy. Viem, čo pre mňa urobili, z ich roboty som veľa ťažil a tak postupoval vo futbale hore. Hlásim sa stále k futbalovej Dubnici, od mojich šiestich rokov som desať prvých s loptou strávil tam. Veľmi rád na ten čas spomínam, na tých ľudí nikdy nezabudnem.“

Aké sú vaše futbalové prednosti?
„Som technickejší typ obrancu, tu sa tiež prejavuje dubnická futbalová škola, vždy nás viedli ku kreatívnej rozohrávke odzadu. Myslím si, že toto je moja najvýraznejšia prednosť. Pritom som začínal ako útočník...“

Ako ste sa potom posunuli dozadu, dokonca až na stopérsky post?
„To šlo postupne, z hrotu ma zaradili do stredovej formácie, potom až na kraj obrany a zakotvil som v jej strede. Zrejme to ovplyvnili i moje centimetre, rýchlo som vyrástol. Bolo to napokon rozhodnutie trénerov, viac som im pasoval do tých defenzívnejších pozícií. Fakt je, že moja kariéra nabrala správny rytmus až keď som zakotvil v strede obrany.“ 

Stále platí, že za svoje vzory považujete Matsa Hummelsa či Davida Luiza?
(širokánsky úsmev) „To bolo obdobie mojich šestnástich rokov. Vtedy to boli už všeobecne známi mladí hráči, ktorí sa výrazne presadili. Ich štýl hry sa mi páčil, vedeli čítať hru, boli primerane dôrazní, výborne rozohrávali akcie. Dnes som sa aj ja o kus v kariére posunul, takže už nevyznávam vzory, ale samozrejme rešpektujem kvalitu.“

Keď sa vás pred rokmi pýtali na vzory, spomenuli ste medzi nimi aj Andrija Ševčenka, to bol ešte dozvuk vášho útočníckeho pôsobenia?
„To bol prejav môjho vzťahu k vtedajšiemu milánskemu AC. Veď si zoberte, čo to bolo za mužstvo, aký futbal hralo! Costacurta, Maldini, Gattuso, Inzaghi, Nesta, Cafu a – Ševčenko! Jeden z najlepších na svete, gólový, elegantný, jasne, že sa mi páčilo, ako hral.“


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Pri akej príležitosti si pripomeniete vaše roky v Newcastli United?
„Ešte vždy som v kontakte s niektorými chalanmi z toho tímu, takže keď pokecávame, vrátime sa občas k tomu, aké to tam bolo. Neprerušili sme väzbu s rodinou, u ktorej som tam býval, píšeme si, oni ma sledujú, vnímajú, ako sa moja kariéra vyvíja. Veľa mi tie roky v Newcastli dali, pre futbal aj pre život.“

Mohli ste z pôsobenie v anglickej futbalovej akadémii vyťažiť viac?
„Asi áno. Vlastne určite áno. Pri áčku bol vtedy trénerom Alan Pardew a zobral ma na dva predsezónne zájazdy do Ameriky a na Nový Zéland, veľa sa so mnou rozprával, cítil som, že ma berie vážne, nikdy sa netajil tým, že chce dávať šancu mladým hráčom. Keď ho vymenili, zmenilo sa aj uvažovanie v klube a ja som šiel na hosťovanie do Yorku City. Popravde, nič moc to tam z mojej strany nebolo... Po ňom bolo akosi jasné, že v Newcastli len sotva budem pokračovať.”

Nebol to príliš odvážny krok z Dubnice do veľkého futbalu?
„Krok dopredu a hore to bol, či odvážny, o tom môžeme debatovať. Vo futbale som mal v niečom navrch ja pred domácimi, takže tam to zbližovanie šlo prirodzenejšie. Rozhodne to bol dôležitý krok v osobnom živote, iný jazyk, prostredie, musel som sa naučiť obracať sa sám v cudzom meste a cudzej krajine. Tam som sa vydal životom po svojej ceste a tá ma zaviedla momentálne do Poľska.“

Čo vám hovorí dátum 3. január 2015? 
„Môj debut v prvom mužstve Newcastlu v Anglickom pohári v Leicestri proti City. Nastúpil som po hodine hry, do konca zápasu som schytal žltú kartu... Také dni sa pamätajú do konca života.“

ČISTÝ STÔL V DUNAJSKEJ STREDE

Neuvažovali ste, že po anglickej etape budete pokračovať vo futbale kdekoľvek v cudzine?
„Všakovaké úvahy vtedy boli. Po Newcastli máte pozíciu, pri ktorej sa dá rozmýšľať, kam a ako ďalej. Primárne som sa chcel vrátiť na kontinent a aj táto alternatíva mala viaceré možnosti. Zvolil som Dunajskú Stredu a rozhodlo, že práve tu sa mi javila najväčšia možnosť pravidelne hrávať. Vyplatilo sa mi to, doteraz neľutujem, že som šiel na Žitný ostrov.“

Čo vám dalo pôsobenie v Dunajskej Strede?
„Zápasy v seniorskej kategórii. Pravidelne. Pri odchode som to nahlas povedal ľuďom z DAC a poďakoval som sa im za všetko, čo mi ponúkli. Vzali ma vo chvíli, keď sa moja futbalová cesta prudko zvažovala dolu a všetko to dobré predtým akoby nebolo dôležité. Dunajskostredčania mi verili, dali mi šancu, aby som sa mohol zas nájsť a verím, že som im to rovnakou mierou vrátil. Náš vzájomný rešpekt pretrváva do dnešných dní.“

Prechod do Lechu Poznaň bol ďalším krokom dopredu?
„Určite! Od príchodu do DAC-u najprv na hosťovanie a potom na pevný prestup sme s funkcionármi hovorili o okolnostiach, za akých budem môcť odísť, ak bude o mňa záujem. Bolo to od začiatku obojstranne férové, preto som do Lechu odchádzal s tým, že na Žitnom ostrove som urobil všetko, čo bolo treba. Poľská liga je športovo, finančne, logisticky vyššie ako naša, to je fakt.“

S reprezentačným trénenerom Štefanom Tarkovičom si rozumie.
S reprezentačným trénenerom Štefanom Tarkovičom si rozumie.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Začiatkom decembra oslávite 26. narodeniny, túžite ešte po inej zahraničnej súťaži? Trebárs niektorej z TOP5?
„Ktorý našinec by nechcel? Po Eure sa objavili nejaké šumy, ale Lech všetko zmietol zo stola. Na budúci rok slávi klub storočnicu, aj preto sú v tejto sezóne naše ambície tie najvyššie. Od apríla máme nové trénera Macieja Skorzu, ten už jeden titul s Lechom získal, takže je jasné, ako v klube uvažujú.“

Šumy po Eure sa týkali záujmu Neapola o vás, kde sa to skončilo?
„Ostalo to v rovine prvých kontaktov, ešte počas šampionátu. Po ňom ostalo ticho. Ako sme sa bavili, budem mať 26 rokov, verím, že to nebola posledná možnosť hrať v niektorej z TOP5 líg.“

A túžby s reprezentáciou?
„Hrať s ňou dobrý futbal. A zas si zahrať na finálovom turnaji. Kto to zažil, chce zas. A potom znova. A opäť... Dobrého nie je nikdy dosť.“

KTO JE ĽUBOMÍR ŠATKA

Narodený: 2. decembra 1995 v Ilave
Post:
 obranca
Hráčska kariéra:
 mládežnícke kategórie FK Dubnica, Newcastle United (2012 – 2017), York City (2016, hosťovanie), DAC 1904 Dun. Streda (2017 – 2019), Lech Poznaň (od 2019) 
Úspechy: 
1x účasť na Eure (2021), 1x účasť ME 21 (2017), 2x 3. miesto vo Fortuna lige (2017/18, 2018/19)
Reprezentácia:
 SR A 22/0, SR 21 2/1, SR 19 8/0, SR 17 3/1

Peter Šurin

Značky