logo
COVID-19

Prezident SFZ - List futbalovej rodine

Vážení priatelia, milá futbalová rodina,

Nezvyknem sa na Vás obracať s mimofutbalovými témami, ale teraz chcem urobiť výnimku. V konečnom dôsledku totiž nejde o mimofutbalovú tému. Naopak s futbalom a športom priamo a veľmi konkrétne súvisí.

Pandémia COVID 19 spôsobila niečo, čo slovenský futbal nezažil od 2. svetovej vojny. Prerušenie súťaží, zákaz spoločných tréningov, doslova osirenie futbalových ihrísk, šatní a aj hľadísk. Sami určite máte priamu skúsenosť so smrťou vo svojom okolí, ktorú si vyžiadala.

Na vlastnej koži, vo vlastnom klube, vo vlastnom futbalovom prostredí ste pocítili aké to je – nemôcť ísť trénovať, hrať, povzbudzovať, tešiť sa so stretnutí s priateľmi. Bol to pocit nepoznaný a v mnohom šokujúci. Našťastie, ukazuje sa, že tú najhoršiu fázu pandémie a z nej prameniacej bezmocnosti, už máme za sebou. Vďačíme za to sebe, svojej disciplinovanosti, opatrnosti a viere, že aj tú najťažšiu krízovú situáciu dokážeme spoločne prekonať.

Zbraňou, ktorú máme všetci v rukách, je starostlivosť o svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. A v prípade COVID-u je tou najsilnejšou zbraňou očkovanie. Rozumiem a rešpektujem všetky obavy a pochybnosti, ktoré sú s tým spojené. Nič nie je dokonalé, nič nie je stopercentné. Ale ako hovoril Winston Churchill – demokracia je ten najkomplikovanejší a možno najhorší systém spravovania štátu a spoločnosti. ALE– nikto doteraz nevymyslel lepší a účinnejší. To isté platí pre očkovanie – nikto lepší spôsob ako sa čo najrýchlejšie a najúčinnejšie vyrovnať s COVID-om nevymyslel.

Chcem Vás teda, predovšetkým v mene svojom, poprosiť, aby ste zvážili, že sa dáte zaočkovať. Už máme tú skvelú možnosť, ktorú nemá viac ako 90% krajín sveta, že si môžeme vakcínu vybrať – podľa vlastných preferencií. Všetky doterajšie výsledky (a to kdekoľvek na svete) jednoznačne potvrdzujú, že tam, kde sa podarilo zaočkovať dostatočne veľké percento obyvateľstva – tam sa rapídne znížila infikovanosť COVID-om, úmrtnosť naň a aj množstvo prípadov s ťažkým priebehom choroby.

Všade tam sa život oveľa rýchlejšie a oveľa ľahšie vracia do normálu – do stavu, ktorý si ešte pamätáme a túžime, aby sa vrátil. Do stavu, kedy bez obáv, bez rúšok a bez (už často na nervy lezúcemu) testovaniu môžeme ísť na návštevu k priateľom, do kina, na koncert a v našom prípade na futbalový zápas, pričom nebude hroziť čiastočné alebo úplné uzavretie štadióna.

Ja sám už som zaočkovaný vakcínou Pfizer. Zaočkovaná je aj moja rodina aj moji spolupracovníci v SFZ. Nebolo to preto, že nám niekto niečo prikázal alebo nám za to zaplatil.

Urobili sme to preto, lebo týmto vieme pomôcť návratu k normálnemu životu a teda aj návratu k futbalu so všetkým krásnym a jedinečným, čo k nemu patrí. A takto môže pomôcť ktorýkoľvek člen našej futbalovej rodiny.

Ďakujem Vám.

Ján Kováčik, v.r.

Prezident

Značky