logo
COVID-19

SFZ – Povinné testovanie na športových podujatiach do 100 účastníkov bude zrušené

BRATISLAVA (SFZ) – V zelenej fáze Covid automatu, ktorá znamená uvoľnenie opatrení, budú mať športové podujatia výnimku z povinného testovania. Podmienkou však je počet účastníkov menej ako 100 osôb.

„Slovenský futbalový zväz sa úprimne teší ,malému zázraku‘ v podobe uvoľnenia opatrení pre organizáciu súťaží v zelených okresoch, ktorý nám umožní na chvíľu si vydýchnuť a umožní bezproblémové spustenie súťaží. Naďalej však budeme pokračovať v snahe motivovať k očkovaniu a urobíme všetko pre to, aby sme vylobovali pre šport čo najlepšie  podmienky, k čomu práve prispeje aj zaočkovanie čo najväčšieho počtu ľudí.

Veľmi oceňujeme proaktívny prístup rezortu školstva pri presadzovaní našich záujmov a ďakujeme aj za iniciatívu a spoluprácu najväčších národných športových zväzov, ktorá vyústila do včerajšieho (streda 28. júla) spoločného vyhlásenia. Veríme, že táto naša snaha tiež prispela k dnešnému (štvrtok 29. júla) kompromisnému, avšak pre nás dôležitému a pozitívnemu záveru.

Predpokladáme, že v čo najkratšom čase dôjde aj k úprave príslušnej vyhlášky o organizácii hromadných podujatí, keďže pri organizácií súťaží sme viazaní jej podmienkami. Hneď po vydaní oficiálnej úpravy zverejníme nové usmernenie k spusteniu súťaží, organizátori súťaží však už nateraz môžu pracovať s variantom, že testovanie športovcov a ostatných aktérov zápasov nebude potrebné,“ reagovali zástupcovia Slovenského futbalového zväzu.

Doposiaľ bolo potrebné sa na športových podujatiach preukázať testom. „Argumentovali sme porovnávaním s opatreniami pri iných spoločenských podujatiach, kde sa zhromažďuje viac ľudí či u už ide o kultúrne alebo spoločenské udalosti,“ vysvetlil po konzíliu epidemiológov štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

V dohľadnej dobe sa toto uvoľnenie opatrení pre šport premietne aj do vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. „Len spoločnými silami dokážeme zvládnuť tretiu vlnu pandémie tak, aby sme neohrozili šport. Všetci si prajeme vrátiť sa čo najskôr k bezproblémovému režimu či už športových, tréningových alebo súťažných aktivít,“ doplnil Husár.

V žltých a horších okresoch je záujem ponechať rovnaké podmienky ako doteraz, teda povinnosť pravidelného testovania športovcov. Tí, ktorí spĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby, alebo sú do 180 dní po prekonaní ochorenia, či osoby do 12 rokov, nemusia podstupovať testovanie na COVID-19.

Značky