U19 – Po dvojzápase v Egypte: Jamborov gól by sa mal mesiac vysielať v televízii

Nedeľa, 3.4.2022 16:00 | Posledná aktualizácia 17.4.2022 12:24
Z vystúpenia v Egypte mali sokolíci radosť a neskrývali ju.
autor: VLADIMÍR DANČÍK, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Európsky šampionát kategórie do 19 rokov, ktorý usporiada Slovensko, sa začne o niečo menej ako jedenásť týždňov. Tím trénera Alberta Rusnáka ladí formu, súčasťou prípravy bol v marci výjazd na dva zápasy v Egypte. Čo ukázalo trénerovi desať spoločne strávených dní, odkryl Albert Rusnák st. portálu futbalsfz.sk.

ZRAZ V DUNAJSKEJ STREDE

„Všetci, teda hráči i realizačný tím, sme sa tešili, že sa opäť stretneme po necelých štyroch mesiacoch a nadviažeme na našu spoločnú prácu. Spoločne sme privítali debutantov v tejto vekovej kategórií a potom sme sa pustili do stanovených úloh. V Dunajskej Strede sme opäť našli výborné podmienky na prípravu, chlapci od prvého momentu prepli z klubových na reprezentačné povinnosti a chopili sa úloh hneď od úvodného tréningu.
Aj keď počas presunu do Egyptu nám meškalo lietadlo a strávili sme na letisku vo Viedni vyše päť hodín, spoločne sme cestu zvládli a o druhej hodine po polnoci sme dorazili do hotela.“

DOBRÉ VÝSLEDKY (1:0, 2:2)

„Na druhý deň sme nastúpili na prvý zápas, v ktorom nás čakal tím do 20 rokov domáceho Egyptu v plnej sile. Všetci z našej výpravy urobili maximum, aby sme boli stopercentne pripravení na zápas. Miestny štadión v Ismaile pôsobil mohutným dojmom, vysielala ho domáca On time sports, sledovala ho celkom solídna divácka návšteva, ktorá vytvorila dobrú atmosféru.

V I. polčase bol súper istejší v hre s loptou, hrozil najmä po štandardných situáciách, tie sme zásluhou zákrokov brankára Baláža a šťasteny ustáli. Do zostavy som postavil troch debutantov Ujlakyho, Šebeňa a Džavoronoka, v druhom zápase nastúpil aj štvrtý Mário Sauer. Každý z nich odviedol na ihrisku maximum a potvrdil oprávnenosť nominácie.

Víťazný gól sme dali po nacvičenom signále z rohového kopu. Naša defenzíva fungovala koncentrovane a kompaktne, v ofenzíve sme ukázali kreativitu a sebavedomie v práci s loptou. Hráči veľmi dobre reagovali na zmeny herného systému, čo je ďalší ukazovateľ ich vnímavosti a učenia sa.
V druhom zápase sa súper snažil od prvej minúty ísť za víťazstvom, túžil po odvete, čo nám v medzi stretnutiami potvrdil kolega z egyptskej lavičky pri debate v hoteli.
Domáci hneď v úvode duelu skórovali, ale naším tímom to  neotriaslo. Dobre sme kombinovali, vypracovali sme si viaceré gólové príležitosti a do prestávky sme vyrovnali naozaj exportným gólom Jambora. Garantujem všetkým, že ak by sa vysielal v televízii aj mesiac, nezovšednel by našim fanúšikom, taký bol pekný. Pri našom dôslednom presingu v strednej zóne sa Jambor dostal k lopte kúsok za poliacou čiarou a z dobrých 40 metrov prekonal domáceho brankára!
V II. polčase sa lišiacky presadil Gajdoš, ktorý z priameho kopu z 18 metrov našiel skulinku v múre a viedli sme 2:1. Egypťania v závere zápasu vyvinuli enormnú snahu aspoň neprehrať a v druhej minúte nadstaveného času zo skrumáže v našej šestnástke sa tak stalo.“

ČO NÁM ZÁPASY UKÁZALI

„Bola to veľmi dobrá príprava. Noví hráči rýchlo zapadli do kolektívu, ktorý opäť fungoval ako jeden tím aj mimo ihriska. Videli sme inú krajinu a kultúru, spôsob života v nej. V zápasoch sa súper prezentoval rýchlosťou, agresivitou, technickou vyspelosťou a v dôležitých momentoch zápasu aj -povedal by som priam českou – šikovnosťou, ktorá by mohla byť pre našich hráčov príkladom.
V oboch zápasoch nechýbalo nasadenie, emócie, góly a čo je podstatné, odchádzame s Egypta s dobrými výsledkami. V tomto pre nás nesmierne dôležitom roku sme teda neokúsili trpkosť prehry a vrátili sme sa domov pozitívne naladení.“