logo
Reprezentácia

ŽENY A – Poďme tie Švédky prekvapiť aj u nich doma!

Trénerský triumvirát pri ženskej reprezentácii, zľava hlavný Peter Kopúň, asistent Michal Švihorík, trréner brankárok Ján Novota, vpravo je lekárka tímu Lucia Knappková.
autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ

MALMÖ (SFZ) – Kalendárny rok 2021 zakončí ženská reprezentácia piatym kvalifikačným zápasom MS 2023. Päť dní od duelu v Írsku (1:1) budú zverenkyne trénera Petra Kopúňa čeliť druhému tímu svetového rebríčka FIFA Švédsku. Hrá sa v utorok v Malmö na Eleda štadióne o 19:00 h. 

Švédsko je jednoznačným favoritom. „Chceme a musíme mu čeliť, je to pre nás výzva. Že sa to dá, ukázali sme už doma v septembri,“ povedal asistent trénera Michal Švihorík.

O sile našich súperiek svedčí okrem iného aj to, že v čerstvo zverejnenej listine kandidátok na cenu The Best FIFA Football Awards 2021 sú dve Švédsky Stina Blacksteniusová a Magdalena Erikssonová, že v kádri Petra Gerhradssona sú hráčky londýnskej Chelsey, Atletica Madrid, Bayernu Mníchov či PSG, Manchestru City, Barcelony a Juventusu... Možno aj preto zaznieva z domácej kuchyne akýsi podceňujúci tón smerom k nám. „Myslíme si, že je to súper o level nižšie ako Fínsko,“ nechala sa počuť Johanna Ryttingová.

Reakcia zo slovenskej strany? „Nech budeme hrať s kýmkoľvek, teda aj proti Švédsku, chceme sa držať našich zásad a smeru, ktorý sa za tri roky postupne vžíva do krvi hráčok,“  zamyslela sa už vyše troch rokov Kopúňova pravá ruka. V družstve fungujú určité automatizmy, preto aj keď dôjde k nejakým posunom v hernom systéme či k inému obsadeniu niektorých postov, hráčky na ihrisku nie sú bezmocné, bezradné. A nebudeme len brániť! „Myslíme si, že takto zapracovaný mechanizmus nám pomohol i v prvom vzájomnom zápase v Senci.“

Môžeme aj druhý raz prekvapiť veľkého a sebavedomého favorita? „Dôležité je, aby tomu verili hráčky. Švédky budú chcieť dokázať, že v Senci to bolo z ich strany zanedbateľné zaváhanie, pretože im sa víťazstvo iba 1:0 málilo. Ak vtedy aj niečo podcenili, teraz sa nič také nestane, hoci verejne hovoria to, čo hovoria,“ aj takto dnes vyzerá predzápasová psychologická príprava.

Tréneri v debate pred tréningovom na starom štadióne v Malmö.
autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ

Medzi zápasmi v Dubline a v Malmö je päť dní, do toho času sa zmestil i presun z Írska do Švédska, nehovoriac o výdaji maxima síl každej hráčky, ktorá minulý štvrtok hrala a odovzdala sto a viac percent v zápase. „Robíme všetko pre to, aby nás únava neodrovnala, aby nebola ďalším súperom pre dievčatá.“ Asistent trénera potvrdil, že duel na Ostrovoch bol oveľa súbojovejší, s väčším počtom fyzických stretov, dievčatá dupľovali, že až také vyčerpávajúce neboli odbehané kilometre, ale desiatky osobných zrážok s fyzicky silnými Írkami.

Zloženie základnej zostavy je stále v hlavách trénerov, hlavný s asistentom i trénerom brankárok o tom priebežne diskutujú. „Proti Švédsku budeme hrať s tým najlepším, čo máme k dispozícii v danej chvíli,“ je jasná línia slovenského realizačného tímu. Z kádra domácich vypadli Rubenssonová, Blomqvistová, Bennisonová, Asllaniová, Björnová i Anvegaardová, po zraneniach sú Blacksteniusová a Segerová, možnosti švédskeho ženského futbalu sú však širokánske.

Tréner Kopúň pri taktickej porade aj tak povedal dievčatám: prekvapme ich aj u nich doma. „Pre náš tím by som povedal skôr motto, že potvrďme cestu, po ktorej ideme. Teda, že budeme stáť na nohách a tak čeliť jednému z najlepších družstiev sveta,“  doplnil ho ŠvihoríkV Senci sme si v septembri želali futbalový výsledok, zrodil sa 0:1, aký teraz? „Opäť futbalový a ... o kúsok priaznivejší pre nás. Nech sa na nás usmeje aj šťastíčko, v Írsku sa na nás mračilo.“

Podľa očakávaní bude veľká ťarcha ležať na brankárke Márii Korenčiovej. Tréner Ján Novota – mimochodom v pondelok slávil 38. narodeniny – svoju zverenkyňu aj jej kolegyne Chládekovú a Rezekovú pripravuje na takúto úlohu cieľavedome. „Poznáme hru súperiek, v posledných rokoch máme hustejšie zápasové kontakty so Švédkami. Iste si v rámci prípravy rozoberieme ich štandardky, vrátane penált...“ na zabehnutom modeli prípravy sa nič nemení - dva dni pred zápasom, deň pred zápasom, v deň zápasu - už fungujú zabehnuté stereotypy, prinášajúce pokoj a pohodu do rukavíc. „Psychická pohoda je potrebná pre brankárku, konkrétne Korenčiová je skúsená, ostrieľaná, odohrala desiatky náročných stretnutí, absolvovala stovky tréningov, príprav a analýz, toto už nemusíme šponovať, presne vie, čo musí, aby sa cítila dobre a pripravená.“

Pre čo najlepšie fyzické nastavenie dievčat a odstránenie šrámov z minulých zápasov využil fyziotím okolo Veroniky Rybárovej opäť laserovú terapiu. „Dokáže ovplyvniť aj tkaninové štruktúry hlboko pod kožou. Zároveň tak ním dosahujeme aj biostimulačné, analgetické a protizápalové účinky,“ popravde, ten výpočet, čomu všetkému pomáha tento spôsob kurírovania, by bol dlhý. Ale aspoň na diaľku vďaka firme Winform, ktorá aparát zapožičala realizáku ženskej repre, aj vďaka tomu sú na zápas so Švédskom všetky nominované k dispozícii.

Tak teda poďme tie sebavedomé Švédky prekvapiť. Nech máme krajšie futbalové Vianoce!

Značky