Druhý deň Konferencie trénerov SFZ v Šamoríne


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – Trénerská konferencia pokračovala druhým dňom, v Šamoríne prezentovali svoje poznatky lektor SFZ Oto Brunegraf, kondičný tréner ŠK Slovan Bratislava Roman Švantner, skaut Roman Vojtek a hostia Zsolt Hornyáka a Pavel Vrba.

Lektor SFZ Oto Brunegraf analyzoval najvyššiu domácu ligovú súťaž v zrkadle dát. Štatistiky, porovnania útočnej a obrannej fázy prvoligových tímov na základe strelených a obdržaných gólov dokumentoval číslami spoločnosti InStat, zaoberajúcou sa analýzou športových výkonov. 18 ligových kôl aktuálnej sezóny 2022/23 prinieslo niekoľko zaujímavých poznatkov. Až 30 % gólov padá po štandardných situáciách. Nie je prekvapením, že viac gólov padá v druhých polčasoch (62% celkového počtu) a z pohľadu 90 minút rozdelených do šiestich pätnásťminútoviek, padá najviac gólov v poslednej štvrťhodine (27%) a po nástupe tímov do druhej časti hry (19%).

Z množstva číselných dát vyberáme priemernú dobu útoku do strelenia gólu (27,7 s) a skutočnosť, že tri mužstvá z tucta účastníkov Fortuna ligy s najvyšším časom sú z prvej šestky, tri s najnižším časom sú zo spodnej šestky. Aj z týchto dát je vidieť, že mužstvá z čela tabuľky preferujú postupný útok, tímy zo spodných častí tabuľky sa zameriavajú na rýchle protiútoky.

Lektor SFZ Oto Brunegraf na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
Lektor SFZ Oto Brunegraf na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Kondičný tréner Roman Švantner podorobne opísal manažment kondičnej prípravy hráčov ŠK Slovan Bratislava. Hráči tohto klubu odohrali počas jesene 35 zápasov a ak by sme k nim pripočítali aj tri predĺženia v zápasoch európskych pohárových súťaží, mohli by sme hovoriť o počte 36 zápasov v priebehu necelých piatich mesiacov. Aj preto musel realizačný tím Slovana citlivo zvažovať nasadenie hráčov do zápasov a riešením bola rotácia hráčov základnej zostavy.

Zaujímavý obsah priniesli informácie o analýze, monitorovaní kondičnej pripravenosti hráčov a faktorov, ktoré vplývajú na výkon hráča a to na základe zaťaženia v zápase alebo v tréningovom procese. Podľa slov Romana Švantnera je súčasný model, kedy mužstvo ŠK Slovan Bratislava hralo v priemere každý štvrtý deň majstrovský zápas (ligová súťaž, pohárová súťaž, európske pohárové súťaže), z dlhodobého hľadiska za neúnosný a hráči nemali dostatočný priestor na samotný tréningový proces a regeneráciu.

Roman Švantner na Konferencii trénerov SFZ 2022.
Roman Švantner na Konferencii trénerov SFZ 2022.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Premiérovo sa na trénerskej konferencii predstavil skaut Roman Vojtek zo spoločnosti Stars & Friends, aby prítomným ozrejmil význam dát a ich spracovanie pri určovaní požadovaných parametrov hráčov pre vrcholový futbal. Zdôraznil, že pri výchove hráčov by mali slovenské kluby z pohľadu medzinárodného dopytu hráčov vnímať kvalitu hráčov a ich ranking rýdzo z medzinárodného hľadiska, resp. nie z toho regionálneho.

Roman Vojtek vysvetlil ako zahraničné kluby realizujú výber hráča, ako robia jeho dátovú analýzu, ako do procesu vstupujú dátoví analytici, ktorí pretavujú predstavu trénera o novom hráčovi do čísiel, podľa ktorých potom daného hráča kluby hľadajú a vyberajú. Ďalším krokom je potom videoskauting a nakoniec prichádza na rad liveskauting. Perióda skautingu sa skracuje, rozhodnutie kúpiť alebo nekúpiť hráča dnes kluby realizujú približne do troch mesiacov. Ako zdôraznil Roman Vojtek niekoľkokrát, „dáta nie sú hlavný, ale len podporný mechanizmus.“

Roman Vojtek zo spoločnosti Stars & Friends na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
Roman Vojtek zo spoločnosti Stars & Friends na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Záver bohatého dvojdňového programu Konferencie trénerov SFZ 2022 patril vzácnym hosťom, bývalému slovenskému reprezentantovi a hráčovi bratislavského Interu, Slovana či 1. FC Košice, dnes zástupcovi maďarského klubu Puskás Akadémia FC Zsoltovi Hornyákovi a populárnemu a úspešnému českému trénerovi Pavlovi Vrbovi.

Spoplatnený záznam z konferencie bude pre trénerov dostupný od 22.12.2022, podľa propozícií, aktivita môže byť uznaná v rozsahu 5 hodín kontinuálneho vzdelávania pre trénerov UEFA B/UEFA A/UEFA EYA/UEFA PRO licencie.

Značky