Nikto nemá právo Ti ubližovať!!!

Milé futbalistky, milí futbalisti,

Chceme, aby boli všetci dospelí lepšie informovaní a povzbudzovaní k tomu, aby rešpektovali práva detí, aby správne reagovali na akékoľvek porušovanie práv detí v futbalovom prostredí, a zároveň, aby deti boli informované o svojich právach. Víziou Slovenského futbalového zväzu ako národného športového zväzu zastrešujúceho futbal je, aby futbal na Slovensku na všetkých jeho úrovniach bol pozitívnym a príjemným zážitkom pre všetkých. Čoraz hlasnejšie a intenzívnejšie sa hovorí o rôznych formách šikany, diskriminácie, obťažovania alebo zneužívania a ani futbal žiaľ nie je výnimkou.

SFZ táto téma nie je ani zďaleka ľahostajná a akékoľvek formy takéhoto správania odsudzuje a nezakrýva si pred ním oči. Ak chceme, aby naše futbalistky a futbalisti napredovali, či už výkonnostne alebo ľudsky, musíme sa spoločne snažiť o vytvorenie bezpečného prostredia pre bezpečný futbal.

01-playmakers-korenc-iova-hmi-rova-pana-kova-s-korva-nkova-ondrus-ova.jpg

Kontakt

PALENČÍK BEZPEČNÝ FUTBAL IPČKO.jpeg

23.4.2024

SFZ – Opäť o krok bližšie k bezpečnému futbalu

Nálepka Bezpečný futbal.jpg

2.3.2024

SFZ – Obnovená spolupráca SFZ a Ipčka v rámci projektu „Bezpečný futbal pre deti“

Projekt „Bezpečný futbal pre deti“ v spolupráci SFZ a IPčka

17.2.2023

Projekt „Bezpečný futbal pre deti“ v spolupráci SFZ a IPčka

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik (vpravo) a riaditeľ internetovej poradne pre mladých IPčko Marek Madro.

10.2.2022

SFZ v spolupráci s IPčkom spustil projekt Bezpečný futbal pre deti

Vytvorená stratégia sa sústreďuje na päť cieľov respektíve oblastí činnosti, ktoré by mali byť základom  našej práce s cieľom predchádzať akémukoľvek riziku ubližovania deťom vo futbale a v prípade, že takéto podozrenie vznikne, primerane  a efektívne reagovať, aby sa zamedzilo ďalšiemu negatívnemu konaniu a dopadu celej situácii na deti.

Za týmto účelom vytvoril SFZ rôzne formy pre podanie oznámenia o šikane, diskriminácii, obťažovaní alebo zneužívaní, prípadne inej formy porušenia zásady rovnakého zaobchádzania. Žiadna organizácia nemôže pracovať izolovane, preto je potrebné spolupracovať s inými organizáciami, vládnymi inštitúciami (Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR, Ombudsman SOŠV a pod.) a prípadne s inými organizáciami, ktoré sa venujú ochrane detí (Internetová poradenská linka IPčko) s cieľom uľahčiť postúpenie prípadných podozrení a v prípade potreby vyhľadať odborné poradenstvo a podporu. 

Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu na svojom zasadnutí dňa 04.06.2024 schválil Stratégiu ochrany detí a Stratégiu prevencie obťažovania a sexuálneho obťažovanie vo futbale. Prijatie týchto stratégií nadväzujú na dlhšie trvajúce komunikácie s UEFA ohľadne zabezpečenia rovnakého prístupu („gender strategy“) a na existenciu a uplatňovanie týchto stratégií sme často dopytovaní rôznymi inštitúciami (naposledy v roku 2023 Radou Európy prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR), keďže táto téma je súčasťou zabezpečenia všeobecného dodržiavania základných ľudských práv a slobôd.  Ďalej tieto materiály boli schválené a prijaté aj kvôli zavedeniu postupov/procesov, ktoré napomôžu jednak prevencii a eliminácii vzniku ďalších prípadov, vrátane zvýšenia informovanosti všetkých zainteresovaných, a zároveň je určená kontaktná osoba, ktorá bude komunikovať túto problematiku a poskytovať podporu v rámci implementácie stratégie.

Pôsobnosť kontaktnej osoby na SFZ

Milé futbalistky, futbalisti, tréneri, rodičia, kamaráti, známi a aj ostatní, ktorým záleží na dodržiavaní práv detí. V praxi sa stretávame s vašimi podnetmi na riešenie problémov spojených s dodržiavaním práv detí, na ktorých riešenie nemáme zákonom splnomocnené kompetencie. To znamená, že v niektorých situáciách nemáme oprávnenie konať. Zastrešujeme však komunikačný, poradný a podporný orgán, pričom podozrenia a hlásenia priamo nevyšetrujeme a neriešime, prioritne prijímame podnety a spracúvame podklady na ich postúpenie orgánom s právomocou na ich prešetrenie a prípadné sankcionovanie páchateľov (disciplinárna komisia/orgány činné v trestnom konaní, atď.). Tak ako každý orgán štátu, aj my sa musíme riadiť zákonom a neprináleží nám riešiť veci, ktoré nám zákon nezveril.

Úlohy a povinnosti kontaktnej osoby SFZ

  • pôsobenie ako kontaktná osoba (prvý kontaktný bod) a prevzatie vedenia v oblasti ochrany detí v rámci organizácie, výskytu šikany, diskriminácie, obťažovania alebo zneužívania, prípadne inej formy porušenia zásady rovnakého zaobchádzania;
  • monitorovanie dodržiavania práv;
  • vykonávanie hodnotenia rizík alebo podpora iných pri ich vyplňovaní, ak je to potrebné;
  • mapovanie a vytváranie partnerstiev s príslušnými orgánmi a organizáciami tretieho sektora s odbornými znalosťami v oblasti ochrany detí, aby boli k dispozícii informácie v prípade výskytu incidentu alebo potreby externého poradenstva;
  • vedenie presných záznamov o všetkých nahlásených incidentoch