EKL - Trnava zdolala AFC Newtown 4:1, Ružomberok podľahol doma FC Riga 0:3

Piatok, 22.7.2022 06:45 | Posledná aktualizácia 22.7.2022 06:46

zdroj: TASR

TRNAVA, RUŽOMBEROK (TASR) - Vo štvrtkových úvodných zápasoch 2. predkola Európskej konferenčnej ligy zdolal trnavský Spartak waleský AFC Newtown 4:1, Ružomberčania podľahli na domácej pôde lotyšskému FC Riga 0:3.

FC SPARTAK TRNAVA - AFC NEWTOWN 4:1 (3:1)

Góly: 17., 41., 44. Yusuf, 75. Iván - 23. Cowans
ŽK: Štetina - M. Jones, Walker
R: Bilbija (BaH), 5247 divákov
Spartak: Takáč - Koštrna, Štetina, Čurma, Mikovič (68. Bolaji) - Savvidis - Iván, Procházka (46. Paur), Štefánik (46. Bukata), Yusuf (60. Azevedo) - Ristovski (60. Boateng)
Newtown: D. Jones - C. Williams, Sears, Sutton, Roberts, M. Jones (73. Ismail) - G. Hughes, Cowans (73. Rushton), Walker – Robles (73. Wharthon), A. Williams (90. Hesden)

Aktívnejšie začali prekvapujúco hostia z Walesu, do trnavskej šestnástky leteli tri nepríjemné centre, výraznejšie ohrozenie bránky však neznamenali. "Andeli" pohrozili výrazne prvýkrát v 10. minúte, po Ivánovej akcii vypálil Procházka do miest, kde stál brankár hostí David Jones. Po štvrťhodine sa k strele zvnútra šestnástky dostal Bamidele Yusuf, obrana však jeho zakončenie zblokovala. V 17. minúte sa už nigérijský krídelník v službách Spartaka dočkal, Iván mu posadil center na hlavu a Yusuf z päťky trafil do siete - 1:0. Ďalší gól mohol pridať Iván, v pokutovom území si prebral loptu, no trafil tesne vedľa. V 23. minúte hostia z ničoho nič vyrovnali. Stopér Čurma si prihrávkou pomohol k brankárovi Takáčovi, tomu lopta odskočila pred dobiedzajúceho Cowansa, ktorý sa jej zmocnil a do odkrytej bránky skóroval. Misky váh mohol na trnavskú stranu nakloniť aktívny Iván, dobre si nabehol na pas Procházku, prehodil si loptu na ľavačku, no do strely nedal potrebný dôraz a Jones si s jeho pokusom poradil. O pár momentov neskôr po rýchlej kontre "andelov" vypálil rovnaký hráč už dôraznejšie, lenže tentoraz nepresne. Trnava sa opäť ujala vedenia v 41. minúte. Štefánik vyzval ku skórovaniu Bamideleho Yusufa a ten strelou po zemi zaskočil brankára súpera - 2:1. Krídelník Spartaka uzavrel v 44. minúte svoj hetrik. Nepresnú rozohrávku brankára D. Jonesa zachytil 35 metrov od bránky Ristovski, pohotovo vysunul do gólovej šance netradične z pravej strany nabiehajúceho Bamideleho Yusufa a ten chladnokrvne pridal tretí gól Trnavy - 3:1.

Cez prestávku tréner Gašparík stiahol z ihriska stredových hráčov Procházku so Štefánikom a nahradil ich dvojicou Bukata a Paur. Domáci sa hneď po návrate z kabín zahryzli do súpera a po Yusufovej "jedovke" musel waleský brankár zasiahnuť. Ďalšiu dobrú šancu mal Koštrna, pred bránkou chcel ešte prihrať, no D. Jones jeho úmysel prečítal a loptu zachytil. V 67. minúte mali Trnavčania dve veľké šance. Bukata dlhým pasom poslal do šprintu Ivána, ten z prvej posunul loptu z pravej strany pred bránku, no nabiehajúcemu Paurovi zlikvidoval zakončenie D. Jones. Waleský brankár sa vytiahol aj o pár sekúnd neskôr, keď sa do šestnástky prešmykol Boateng, gólovo sa však nepresadil, rovnako ako o pár momentov neskôr zo vzdušného priestoru. V 75. minúte sa dočkal gólovej odmeny za výkon Iván. Po Koštrnovom dlhom pase utiekol obrancovi a D. Jonesovi nedal šancu – 4:1. Trnavské víťazstvo mohlo byť ešte vyššie, Bukata vyslal "jedovku" na D. Jonesa a Čurma nepremenil dorážku. V samom závere mali tutovky na kopačke Boateng a po ňom i Azevedo, ani oni sa však do streleckých štatistík nezapísali.

HLASY PO ZÁPASE:

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Verím, že sme potešili fanúšikov na tribúnach aj pri televíznych obrazovkách. Hrali sme ofenzívne, rýchlo, priamočiaro, bez dlhej rozohrávky, chceli sme čo najskôr rozpohybovať súperových hráčov, lebo sme čakali, že budú brániť hlbšie. Zo začiatku sme sa museli vyrovnať s fyzickou hrou protivníka, mnohými nakopávanými loptami a dlhými autami do šestnástky, z čoho boli situácie ako pri rohoch. Škoda len, že výsledok mohol byť oveľa krajší, na druhej strane, štyri góly v prvom vystúpení v Európe sú fajn. K postupu sme bližšie, ale netreba nič podceniť. V odvete to nebude ľahké, budeme musieť bojovať, zachytiť úvod zápasu, kde je cítiť odhodlanie súpera. V našich silách je postúpiť. Dnes sa mi páčil náš výkon, mali sme veľa výborných individuálnych výkonov, u hráčov, ktorí začali aj tých, čo sme prestriedali.“

Chris Hughes, tréner Newtownu: "Sme sklamaní, najmä z gólov, ktoré sme dostali. Tretí padol po veľkej chybe nášho hráča, štvrtý bol podľa mňa z ofsajdu. Rešpektujeme svojho protivníka, v odvete to bude pre nás ťažké, ale platí, že vo futbale platí nikdy nehovor nikdy."

Autor hetriku Bamidele Yusuf.
zdroj: TASR

MFK RUŽOMBEROK - FC RIGA 0:3 (0:2)

Góly: 43. Torres, 45. Soisalo, 50. Aurelio
ŽK: Bergqvist, Rangel, Dulanto, Ngom (Riga)
R: Nuza (Kos.), 2757 divákov
Ružomberok: Krajčírik - Fabiš (74. Morong), Maslo, Mojžiš, Madleňák - Luterán (46. Malý) - Tučný (58. Gerec), Kochan (58. Domonkos), Lichý, Regáli - Bobček (89. Kelemen)
Riga: Purinš - Ngonda, Dulanto, Bergqvist, Jurkovskis - Torres (46. Rangel), Vakulko, Soisalo (90.+2 Petersons) - Babec (80. Kendyš), Aurelio (80. Ngom) - Gabriel Ramos (87. Barnes)

Do zápasu vstúpil aktívnejšie tretí tím lotyšskej ligy. Riga mala už v 3. minúte obrovskú príležitosť na otvorenie skóre, keď si Torres v hĺbke šestnástky zasekol Masla, no Krajčírik mu dobre zmenšil strelecký uhol a jeho pokus vyrazil. Po slabšom vstupe do zápasu sa ružomberskí hráči postupne osmelili a získali na ihrisku prevahu. Prvýkrát vážne pohrozili v 22. minúte, Regáli poslal pred bránku Rigy nebezpečný center a Bobčekovi chýbalo iba pár centimetrov, aby naň dosiahol. Po následnom rohovom kope sa Bobček oprel do lopty, Purinša zachránila pravá žrď. Na opačnej strane domáci tŕpli pri strele Jurkovskisa, ktorý z diaľky tesne minul bránku. Rižanom vyšiel záver prvého polčasu, v ktorom vyškolili súpera z efektivity. V 43. minúte Gabriel Ramos vysunul kolmicou Torresa a ten popri Krajčírikovi poslal loptu do siete - 0:1. Náskok hostí zdvojnásobil ešte do prestávky krížnou strelou Soisalo, ktorý mal dostatok priestoru na presné zakončenie - 0:2.

Tretí gól mohol krátko po vstupe do druhého polčasu pridať striedajúci Rangel, hlavičkoval tesne nad brvno. Čo sa nepodarilo jemu, dokázal o dve minúty jeho spoluhráč Aurelio - 0:3. Na Ružomberčanov padla po troch inkasovaných góloch "deka", nevedeli sa dostať k ucelenejšej kombinácii. Hostia si pohodlne kontrolovali lichotivý náskok, ktorý ešte mohol zvýšiť Rangel, no lopte po jeho strele stálo v ceste brvno Krajčírikovej bránky. Až v záverečnej štvrťhodine sa dostali k slovu domáci, ale ich snaha aspoň o zmiernenie prehry bola platonická a k úspechu neviedla.

Peter Struhár, tréner Ružomberka: "Hosťom treba zagratulovať, určite sú radi, ako stretnutie zvládli. Čo sa týka našej hry, tiež môžem vyzdvihnúť určitý úsek, keď sme na nejakých dvadsať minút dokázali súpera zatlačiť. Vytvorili sme si tiež dve veľké šance, pri druhej Bobček smoliarsky trafil len žrď. Neboli sme takí produktívni ako súper, ktorý v závere polčasu strelil dva góly. V prvom polčase ma mrzela naša neefektivita a to, že sme sa súperovi nedokázali vyrovnať v osobných súbojoch. Takisto sme nezískavali odrazené lopty. Cez prestávku som chlapcom povedal, že ešte je pred nami druhý polčas. Zo šatne vyšli so zámerom streliť kontaktný gól, čo sa však nepodarilo. Skúsený súper si počkal a potrestal nás po rýchlom prechode dopredu."

Sandro Perkovič, tréner Rigy: "Chcem poďakovať súperovi za skvelé privítanie a taktiež našim fanúšikom, ktorí pricestovali do Ružomberka až z Rigy. Čo sa týka zápasu, prvých pätnásť až dvadsať minút to nebol z našej strany vyvážený výkon. Keď sme pred koncom polčasu strelili prvý gól, našli sme našu hernú tvár. Keď mužstvo pridalo druhý a tretí gól, už sme vedeli, že vyhráme."

Ivan Krajčírik, brankár Ružomberka: "Boli sme pomalší na lopte, oni všetko robili v rýchlosti a my sme s nimi nestíhali. Tri góly padli po našich chybách. Strašne to mrzí, podľa mňa 0:3 je nespravodlivý výsledok. Možno keby sme netrafili žrď, mohlo sa stretnutie vyvíjať inak."

Martin Regáli, útočník Ružomberka: "Vedeli sme, že Riga má kvalitu, boli sme na to pripravení. Boli efektívnejší, a preto vyhrali. Je to krutý výsledok, úvod z našej strany nebol až taký zlý. Dostali sme dva góly do šatne, hlavne ten druhý s nami zatriasol, ale stále to bola ešte len jedna štvrtina z celého dvojzápasu. Žiaľ, po prestávke sme inkasovali aj tretíkrát a hostia si už potom stretnutie ukontrolovali."

Zľava Ján Maslo, Alexander Mojžiš a Luis Torres.