EL, EKL - Pohárová rozlúčka Trnavy a DAC, Slovan si zahrá play-off EKL

Štvrtok, 11.8.2022 22:25 | Posledná aktualizácia 12.8.2022 08:47

zdroj: TASR

BRATISLAVA (TASR) - Bratislavský Slovan podľahol po výsledku 2:2 po predĺžení v odvetnom zápase 3. predkola EL na penalty grécku Olympiakosu Pireus 3:4 a zahrá si baráž o postup do Európskej kontinentálnej ligy. Spartak Trnava po prehre 0:1 na pôde Raków Čenstochová a DAC 1904 Dunajská Streda po rovnakom výsledku na ihrisku FCSB sa s európskymi pohárovými súťažami lúčia.

ŠK Slovan Bratislava - Olympiakos Pireus 2:2 pp (1:1, 0:0), 3:4 v rozstrele z 11 m

Góly: 90.+4. Šaponjič, 108. Green - 54. Zinckernagel, 101. Camara
R: Nyberg - Beigi, Söderkvist (všetci Švéd.)
ŽK: Green, Kucka - Kunde, Cisse, Vaclík, Manolas, 18.133 divákov
Slovan Bratislava: Chovan - Kašia, Abena, De Marco (69. Agbo) - Pauschek (90. Medvedev), Kankava (90. Čavrič), Kucka, Zmrhal (85. Ramirez) - Čakvetadze - Barseghjan (69. Šaponjič), Green
Olympiakos Pireus: Vaclík - Avila, Ba (85. Bouchalakis), Cisse, Reabciuk - Masouras, M'Vila, Kunde, Zinckernagel (68. Camara) - El-Arabi (68. Soares, 90. Kane, 110. Valbuena), Randjelovič (80. Manolas)

Ako prví sa do veľkého vápna dostali hostia, ktorým na konci piatej minúty vyšiel center pred bránu a o chvíľu sa postarali aj o prvú strelu zápasu. Išla však nad. V deviatej minúte bol presnejší domáci Kankava, ktorý vyslal spoza šestnástky prudkú strelu, no išla priamo na Vaclíka. Mierny problém mal neskôr s Čakvetadzeho pokusom z diaľky, keď mu lopta vypadla z rúk. Postupne začali pribúdať fauly, najmä zo strany Olympiakosu - hostia poslali k zemi Barseghjana či unikajúceho Čakvetdazeho. Ten bol i v dvoch ďalších nádejných akciách, keď mu najprv poslal nahrávku do behu Kucka a neskôr to skúsil opäť z diaľky na českého brankára. Vzápätí mali dve príležitosti hostia, vybojovali aj rohový kop, no štandardná situácia im tentokrát nevyšla. V šestnástke Slovana ostal chvíľu ležať El-Arabi, ale rozhodca Nyberg faul nepískal. Slovan dostal v závere prvého dejstva súpera pod tlak, no hráči išli do šatní za stavu 0:0.

Druhý polčas otvorili útočnou kombináciou Čakvetadze, Barseghjan a Green, ktorý hlavičkoval v malom vápne tesne nad. Gólová radosť však prišla o dve minúty na druhej strane - spoza Kankavu vystrelil Zinckernagel k pravej žrdi. Prekvapený Chovan síce siahol na loptu, no zastaviť ju nedokázal. Po hodine hry boli hostia opäť pod tlakom, snahe "Belasých" však chýbala dobrá koncovka. Následne stretnutie prerušila krátka potýčka hráčov, keď domáci žiadali odpískanie faulu na Greena. Ten bol pri začiatku konfliktu spolu s Kundem. Obaja dostali žltú kartu a spolu s nimi aj Abena (Slovan) a Cisse (Olympiakos). Záver druhého dejstva bol jasne v réžii domácich, dostali sa do niekoľkých vyložených šancí a loptu strelil za Vaclíkov chrbát nakoniec Šaponjijč, ktorý v nadstavenom čase premenil z voleja Agbov center. Do nadstaveného času však "Belasí" vstúpili v početnej nevýhode - Abena dostal druhú žltú kartu za potýčku so Soaresom.

Predĺženie neprinieslo vo svojom úvode veľa akcie a ani druhá gólová v réžii Pireusu sa nejavila veľmi nebezpečne. Center zo stredu ihriska našiel Masourasa, ktorý poslal loptu hlavou na hranicu päťky. Odtiaľ ju dostal za Chovanov chrbát sklzom Camara. Po krátkej prestávke však skóroval Green a pripísal si tak druhý gól v tomto dvojzápase. Po centri z priameho kopu ho hlavičkou našiel Kašia a Angličan z bezprostrednej blízkosti nezaváhal. V rozstrele sa najprv presadili Ramirez i Šaponjič a domáci viedli 2:0. Tretiu jedenástku však nepremenil Kucka, neskôr v piatej sérii nepremenil za stavu 3:3 Čakvetadze a zápas rozhodol Valbuena.

HLASY PO ZÁPASE: /RTVS/:

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: "Je to škoda. Hrali sme výborne proti takému ťažkému súperovi, dokázali sme dvakrát dotiahnuť zápas, i s desiatimi hráčmi. Penalty sú o nervoch, bohužiaľ Kucka a Čakvetadze to nezvládli. Hráči si však zaslúžia absolutórium. Takýto Slovan ľudia chcú, chalani išli na doraz, bohužiaľ nám nepodala pomocnú ruku šťastena. Ale bol to výborný výkon a výborný futbal. Teraz nás čaká Mostar, verím, že to zvládneme."

Adrián Chovan, brankár Slovana: "Momentálne ani veľmi nemám slov. Bojovali sme do konca, to je najsympatickejšie. Bohužiaľ, nezvládli sme penalty. Išiel som v nich na pocit, dvaja to dali do stredu a ja som sa hodil. Keď sme prvýkrát počuli, že máme Olympiakos, boli sme sklamaní. Teraz sme sklamaní, že sme nevyužili veľkú šancu postúpiť. Ešte nás čaká EKL a chceme hrať v skupine."

Raków Čenstochová - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0)

Gól: 68. Kočergin
R: Lindhout - Schaap, De Nas (všetci Hol.)
ŽK: Gutkovskis - Mikovič, Čurma, Štefánik, Savvidis, Yusuf, 5500 divákov (vypredané)
Raków Čenstochová: Trelowski - Svarnas, Arsenič, Rundič - Tudor, Gvilia (88. Czyž), Papanikolau, Kun (88. Sorescu) - Kočergin (82. Nowak), Gutkovskis (75. Musiolik), Lopez (76. Wdowiak)
FC Spartak Trnava: Takáč - Tumma, Štetina, Čurma (46. Koštrna) - Daniel (74. Iván), Bukata (67. Paur), Savvidis, Štefánik, Mikovič (46. Yusuf) - Boateng, Ristovski (79. Oseni)

Tréner Trnavy Michal Gašparík urobil oproti prvému duelu štyri zmeny. Na kraj trojčlennej obrany nominoval Tummu a Čurmu, do útoku postavil Boatenga a medzi piatich stredových hráčov Štefánika. Ofenzívne rozostavenie však v úvode neprinieslo šance hostí, prvú väčšiu mali domáci. V 12. min sa v šestnástke po peknej kombinácii ocitol pred brankárom Takáčom Tudor, no z uhla minul bránu. Trnavčania prvýkrát trafili priestor medzi žrďami po polhodine hry. Štefánik ideálne vysunul v šestnástke Ristovského, no toho vychytal brankár Trelowski. Gólman slovenského tímu mal v úvodnom dejstve najväčšie prácu v 38. min, keď zneškodnil strelu Kuna po rohovom kope.

Kontaktný gól mohol streliť Spartak deväť minút po zmene strán. K Ristovskému sa dostala lopta v strede šestnástky, no prestrelil. Po hodine hry ešte udržal nádej pre Trnavčanov Takáč bravúrnym zákrokom proti priamemu kopu Lopeza, domáci sa však poisťujúceho zásahu pred zaplnenými tribúnami dočkali. V 68. min sa po sérii krátkych prihrávok dostal v šestnástke k lopte Kočergin a z uhla poslal loptu pomedzi nohy Takáča. Čenstochová viedla v dvojzápase o tri góly a za tohto stavu sa už duel dohral v pokojnom tempe.

HLASY PO ZÁPASE:

Michal Gašparík, tréner Trnavy: "Gratulujem Rakówu k postupu. Vedeli sme, že nebudeme mať veľa gólových príležitostí. Sústredili sme sa na to, aby sme premenili prvú. V 30. min však Ristovski neuspel. Za stavu 0:1 by bolo všetko otvorené, bola to najväčšia šanca v prvom polčase. V druhom sme chceli prestriedať a viac tlačiť. Jednu šancu sme mali. Pokiaľ však proti takémuto súperovi nie ste efektívni, tak nemôžete postúpiť. Postup sme si prehrali v prvom zápase. Jedna vec, je že súper má lepší káder, ale my vieme hrať aj s ťažšími protivníkmi. Potrebovali sme však byť efektívni a to sme neboli v oboch dueloch."

Matej Čurma, obranca Trnavy: "Chceli sme čo najdlhšie udržať stav 0:0. Darilo sa nám to. Mali sme v pláne dať gól a dostať Raków pod tlak, no to sa nám nepodarilo. Keby sme premenili šance, bol by to úplne iný zápas."

Jakub Paur, útočník Trnavy

Martin Mikovič, stredopoliar Trnavy

FCSB - FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (1:0)

Gól: 28. Cordea
ŽK: Sut - Dimun. Rozhodovali: Aghajev - Zejnalov, Amirali (všetci Azer.), 40.457 divákov
FCSB: Tarnovanu - Cretu, Dawa, Tamm, Radunovič - Edjouma, Olaru - Cordea (72. Sut), O. Popescu, Miculescu (51. Oaida) - Rusu (87. Stoica)
DAC: Veszelinov - Risvanis, Brunetti (80. Davis), Muhamedbegovič - Blackman, Szánthó (46. Nicolaescu), Káčer, Dimun, Ramadan (80. Veselovský) - Balogh, Krstovič

V zostave Dunajskej Stredy nezostal v porovnaní s prvým zápasom kameň na kameni, Adrián Guľa pripravil útočné rozostavenie 3-5-2. Hráči zo Žitného ostrova si pripravili prvú veľkú šancu, Balogh v 11. min opečiatkoval strelou z hranice šestnástky brvno. Celkovo však mali viac z hry v úvodnom dejstve domáci a tesne pred uplynutím polhodiny hry sa dočkali gólu. Popescu dostal v 28. min ideálnu prienikovú prihrávku do šestnástky, z uhla dokázal obhodiť brankára Veszelinova, no trafil žrď. Na dorážku však číhal Cordea a klub z Bukurešti tak mohol pokračovať v dvojzápase už s bezpečnejším dvojgólovým náskokom.

Inkasovaný gól "žlto-modrých" akoby zaskočil a dlho sa nedokázali prepracovať pred bránu súpera. Až po hodine hry prišlo nebezpečenstvo z ich strany po priamom kope. Obranca Cretu si dal takmer vlastný gól, no brankár Tarnovanu ukázal dobrý reflex. V závere sa Dunajskostredčania snažili, no domáci pozorne bránili. V 82. min sa k strele dostal striedajúci Olaru, no z voleja tesne minul. Rumunský klub si vybojoval postup bez väčších komplikácií.