logo
Reprezentácia

FUTSAL – Slováci cestujú na turnaj do Číny, čakajú ich súboje s domácimi, Českom a Fínskom

Utorok, 30.1.2024 09:31 | Posledná aktualizácia 30.1.2024 12:21

autor: Vladimír Ambrozek, zdroj: futsalslovakia.sk

ŠAMORÍN (SFZ) – Po kvalifikácii majstrovstiev sveta, ktorá Slovákom nevyšla úplne podľa predstáv, pokračujú zverenci Mariána Berkyho prvou previerkou vo futsalovom roku 2024. V utorok sa naši reprezentanti presúvajú do Číny, kde si postupne zmerajú sily s hráčmi domáceho výberu (2. februára, 12.00 SEČ), Českom (3. februára, 12.00 SEČ) a Fínskom (4. februára, 8.00 SEČ).

Z nominácie na turnaj v Číne vypadol Daniel Čeřovský, ktorý sa nepríjemne zranil v piatok počas extraligového šlágra 13. kola Niké Futsal Extraligy medzi domácim Podpor Pohybom Košice a MIMEL-om Lučenec (2:2), Kristián Medoň sa pripojil k tímu v pondelok večer a Marek Belaník v utorok. Hlavný tréner reprezentácie Marián Berky vidí v previerke skvelú šancu vyskúšať a zapracovať nových hráčov. „Šancu dostane na turnaji každý jeden hráč, mrzí nešťastné zranenie Čeřovského. Počas troch zápasov by sme si radi vyskúšali aj hru s brankárom, verím, že budeme spokojní s predvedenou hrou, že hráči budú dodržiavať pokyny trénerov. Výsledky nie sú ani také dôležité, ako hra, potešíme sa, samozrejme, každému dobrému výsledku, dôležitá bude dobrá, ale intenzívna regenerácia po náročnom presune do Číny,“ konštatoval lodivod.

Dlhoročné opory tímu Gabriel Rick a kapitán Peter Kozár do Číny necestujú. „Gabi ohlásil po zápase s Chorvátskom koniec kariéry v najcennejšom drese. Radi by sme postupne zabudovali do tímu nových hráčov,“ povedal pre futsalslovakia.sk asistent trénera a lodivod košického extraligistu Richard Bačo a priblížil, aké sú herné ciele mužstva na turnaji v Číne. „Cieľom je vybudovať novú kostru mužstva a odohrať na kvalitnom turnaji v ďalekej Ázii tri kvalitné zápasy. Radi by sme si vyskúšali viaceré herné varianty, v defenzíve sa zamerali na vysunutú obranu. V ofenzíve na systém 4-0 a 3-1 a hru s pivotom.“

Výpravu, ktorej vedúcim bude šéf exekutívy SF Vladimír Ambrozek, čaká neľahký presun až k mongolským hraniciam. „Pôvodne sme mali letieť cez Abu Dhabi, s domácim organizátorom sme ale napokon vybrali cestu cez katarskú Dohu, odkiaľ nás čaká presun do Pekingu. V rámci hlavného mesta zmeníme letisko, odkiaľ sa posledným letom presunieme do dejiska turnaja - mestu Yulin.

Prvý duel čaká kapitána Tomáša Drahovského a jeho spoluhráčov proti domácej Číne, ktorá je veľkou neznámou. S týmto súperom sme sa stretli naposledy na akademických MS 2010 v srbskom Novom Sade, súboj sme ovládli 5:3. Nasledovať bude zápas s Českom, ktoré Slováci v poslednom meraní síl zdolali v Brne pred odchodom na ME v Holandsku 3:1 gólmi Zdráhala, Tureka a Drahovského. Turnaj uzatvoria súbojom proti húževnatým Fínom.

Trénerský štáb okolo trénera Berkyho týmto asociačným termínom odštartoval prípravu na kvalifikáciu majstrovstiev Európy 2026, šampionát usporiadajú Litva s Lotyšskom. Súperov v hlavnom kole kvalifikačného cyklu spoznajú naši reprezentanti 12. júla 2024 a prvé súboje v štyroch termínových blokoch sú na programe v druhý decembrový týždeň. 

Dôležité dátumy:

Žreb hlavného kola: 12. júla 2024
Termíny zápasov hlavného kola: 9. - 18. december 2024, 27. január - 5. február 2025, 3. - 12. marec 2025, 7. - 16. apríl 2025
Žreb play-off: 15. mája 2025
Play-off: 15. - 24. septembra 2025
Turnaj ME 2026: 18. januára - 8. februára 2026

SFZ

Značky