logo
Reprezentácia

FUTSAL - Tréner Berky po ME: Som hrdý na svojich hráčov

Piatok, 4.2.2022 22:48 | Posledná aktualizácia 6.2.2022 09:47

zdroj: uefa.com

BRATISLAVA (SFZ) – Tréner Marián Berky hodnotí vystúpenie svojich zverencov po premiérovom futsalovom európskom šampionáte 2022.

Prehra v úvodnom zápase základnej skupiny s vysokým favoritom Ruskom 1:7, remíza s Poľskom 2:2, výhra 5:3 nad Chorvátskom a postup zo skupiny do vytúženého štvrťfinále, v boji o postup do semifinále prehra s ďalším európskym gigantom Španielskom 1:5. To je bilancia slovenských futsalistov na holandských palubovkách.

Som spokojný s týmito výsledkami a splnenými cieľmi. Ten hlavný bol postup zo skupiny, ale mali sme na svojej ceste aj ďalšie, čiastkové ciele. Chceli sme streliť prvý gól Slovenska v histórii Eura a ten sme splnili hneď v prvom zápase. Chceli sme získať historický bod a dosiahli sme ho v druhom vystúpení na šampionáte. A túžili sme po postupe a ten prišiel po výhre nad silným Chorvátskom v treťom vystúpení. Škoda, že vo štvrťfinále sme natrafili na Španielov, ktorí boli výkonnostne z iného sveta. Predčili nás po všetkých stránkach,“ ponúkol pohľad na štyri duely na Eure tréner Marián Berky.

Do Amsterdamu a Groningenu priviedol tím srdciarov. Ale ako on sám predikoval pred odchodom na šampionát, v dôležitých momentoch zápasov bolo treba ukázať aj trpezlivosť a hernú inteligenciu. Všetky ingrediencie sa spojili do postupového rezultátu v správnom čase, na správnom mieste. Slováci odohrali proti Chorvátsku v Groningene azda najlepší zápas pod vedením trénera Berkyho. „Keď sa zamyslím nad vašimi slovami, asi to tak bude. Možno aj preto, že víťazstvo prišlo na Majstrovstvách Európy a jedným z faktorov je význam a dôležitosť zápasu. Viedli sme 5:1, hrali sme proti silnému súperovi, vyhrali sme… Áno, súhlasím s vami, bol to najlepší výkon,“ uvažoval rozvážne kouč nášho mužstva a napriek brilantnému výkonu Slovákov našiel aj v zápase s Chorvátskom drobné nedostatky: „Viedli sme 5:1 a potom 5:2. Vytvorili sme si ďalšie čisté šance, no tie sme nepremenili a pripravili sme sa o možnosť vyhrať tento zápas jednoznačne. Myslím si, že súper sa nemusel výsledkovo priblížiť na konečných 5:3.“

Tréner Berky so svojimi zverencami počas zápasu s Poľskom (2:2) na ME 2022 v Holandsku.
Tréner Berky so svojimi zverencami počas zápasu s Poľskom (2:2) na ME 2022 v Holandsku.
zdroj: uefa.com

Tak či onak, slovenský futsal zažíval opojné chvíle historického postupu medzi najlepšiu európsku osmičku a vo štvrťfinále stál jeden z ašpirantov na celkové prvenstvo – Španielsko. Aká bola nálada po obrovskom úspechu a zároveň vypadnutí z turnaja? „Pocity boli zmiešané. Hráči boli na jednej strane hrdí, že sa prebojovali do tejto fázy turnaja, ale bezprostredne po zápase so Španielskom prevládal v kabíne smútok. Hráči chceli, verili, že by sa mohli dočkať zázraku, no ten sa nestal. Krátko po zápase sa rozozvučal z tribún potlesk. Pri čestnom kole, pri ďakovačke, tam bolo veľa emócií a na tvárach slzy. Boli to silné, nezabudnuteľné momenty. V kabíne som hráčom povedal to najdôležitejšie. Že som na nich hrdý, ďakujem im za to čo na šampionáte predviedli a že si vážim ich energiu a výkony vo všetkých zápasoch.“

Veľký sen a méta sa stali skutočnosťou. Slováci majú za sebou prvé vystúpenie na vrcholnom futsalovom podujatí a navyše si na ňom pripísali úspech v podobe štvrťfinále. Čo to môže znamenať pre budúcnosť futsalu na Slovensku? „Verím, že sme naštartovali niečo, čo bude mať svoje ďalšie kroky a bude mať pokračovanie. Verím, že futsal by sa mohol stať podobným produktom na Slovensku ako sú halové športy hádzaná, či basketbal. Mohol by sa udomácniť na televíznych obrazovkách a nachádzať si ďalších fanúšikov a obdivovateľov tohto športu. Nemyslím si, že futsal by mohol raz konkurovať futbalu, to sa nestane. Ale myslím si, že aj vďaka tomuto výsledku na Eure by sa mohla spolupráca so SFZ posunúť zas o ďalší stupeň vyššie, verím, že SFZ by mohlo byť hrdé na úspech a pokrok futsalu na Slovensku a s jeho podporou by mohol rásť a napredovať aj slovenský futsal,“ dodal na záver kouč úspešných Slovákov na ME 2022 v Holandsku, Marián Berky.

Radosť slovenkých futsalistov krátko po výhre 5:3 nad Chorvátskom a postupe do štvrťfinále ME.
Radosť slovenkých futsalistov krátko po výhre 5:3 nad Chorvátskom a postupe do štvrťfinále ME.
zdroj: uefa.com
Peter Zeman

Značky