GRASSROOTS – Detský turnaj UNICEF a SFZ


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Bratislavská hala Domu športu bola v piatok (16.12. 2022) dejiskom detského turnaji, na ktorom štartovalo tiež 40 detí z radov utečencov z Ukrajiny. Čestný výkop zaobstarali hostia turnaja Róbert Vittek a Vadim Ševčuk.

Viac ako 80 detí si spestrilo predvianočné obdobie športovým zápolením na dvoch palubovkách novej športovej haly v Dome športu. Tímy rozdelené do dvoch skupín odohrali zápasy v rámci skupín a následne v nadstavbovej časti. Výsledky tímov zložených z detí utečencov z Ukrajiny, ktorí našli prechodný domov v ubytovacom zariadení v Gabčíkove, a detí zo škôl z Bratislavy a okolia, nie sú dôležité. Čokolády a čokoládové medaile boli pripravené pre všetkých aktérov podujatia pod gesciou organizácie UNICEF a Slovenského futbalového zväzu.

UNICEF je celosvetová organizácia zameraná na systematickú pomoc deťom. Svoje zastúpenie má vo viac ako 190 krajinách sveta. „Futbal je hra pre všetkých a Slovenský futbalový zväz sa dlhodobo hrdo hlási k ideám grassroots futbalu. Bolo nám cťou podieľať sa na organizácii tohto turnaja, na ktorom mohli štartovať deti z Ukrajiny a deti z Bratislavy a okolia,“ povedal hlavný koordinátor Grassroots projektov SFZ, Vladimír Lupták.

"Týmto by som sa rád poďakoval zástupcom UNICEF za možnosť podieľať sa na organizácii podujatia, účastníkom turnaja za účasť a predvedené športové výkony a vzácnym hosťom za to, že si našli čas a zavítali medzi deti.“

Hosťom turnaja bol bývalý slovenský futbalový reprezentant Róbert Vittek.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Slávnostný výkop patril účastníkovi svetového šampionátu 2010 v JAR a bývalému slovenskému reprezentantovi Róbertovi Vittekovi, medzi deti zavítal tiež ukrajinský brankár Vadim Ševčuk. Ten patrí k oporám FC Petržalka a najlepším brankárom aktuálneho ročníka 2. ligy.

Názvy tímov pripomínali Ligu majstrov. Posúďte sami. V skupine A proti sa streli Real Madrid, Juventus Turín, FC Liverppol, FC Bayern Mníchov, v skupine B na seba narazili tímy FC Barcelona, Manchester City, Borussia Dortmund, SSC Neapol. Deti v dresoch svojich idolov súperili o čokoládové odmeny a tešili sa z futbalu.

"Radosť z pohybu, stretnutie detí a nadviazanie nových priateľstiev bolo hlavnou pointou tohto stretnutia, ktoré presahovalo spoločenským a ideovým zameraním samotnú športovú stránku. Videli sme pekné futbalové výkony a rozžiarené detské tváre, myslím si, že aj preto môžem povedať, že tento turnaj nemal porazených, mal iba víťazov,“ dodal na záver Vladimír Lupták.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky