logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS - Festival futbalu centier pre deti a rodiny zavítal do Vranova nad Topľou

Sobota, 22.10.2022 08:18 | Posledná aktualizácia 13.3.2023 17:03

zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – 11. októbra 2022 sa na futbalovom štadióne vo Vranove nad Topľou konal „ Festival futbalu“ pre deti z centier pre deti a rodiny z Prešovského kraja. Podujatie bolo určené pre deti vo veku od 8 do 12 rokov, organizátorom bol Slovenský futbalu zväz v spolupráci partnermi projektu a futbalovým klubom MFK Vranov nad Topľou.

Cieľom festivalov futbalu je pritiahnuť k hraniu futbalu aj tie deti, chlapcov a dievčatá, ktoré v tomto roku neboli súčasťou samotného turnaja „Pohár Karola Poláka. Deti zábavnou formou objavujú pozitíva pohybu a samotnú hru – futbal. „Pre deti z centier ponúkame cez profesionálne tréningy silný emotívny zážitok. Podľa vedeckých štúdií sú deti po motorickej stránke od prírody pohybovo pripravené a ak sa k tomu pridá impulz v podobe spomínaného emotívneho zážitku, deťom sa zvýrazní tvorba dopamínu a zážitok si chcú zopakovať. A odtiaľto je už len krok k tomu, aby sa deti pohybovo zdokonaľovali, nachádzali v športovaní radosť a mali motiváciu rozvíjať sa neskôr vo futbalových kluboch,“ hovorí Ľubomír Dranga, zástupca občianskeho združenia Múdry pes a spoluorganizátor podujatia.

Festival futbalu je zameraný na rôzne formy cvičení a hier s loptou aj bez lopty. Samotných účastníkov festivalu futbalu mali aj vo Vranove nad Topľou pod dohľadom profesionálni mládežnícki tréneri SFZ z domáceho klubu MFK Vranov nad Topľou. Tí dohliadali na správne vykonania cvičení, ktoré vykonávali spolu s chlapcami a dievčatami.

Festivaly nie sú v rovine stretnutí, kde by si idú deti schuti zahrať futbal niekde na lúke futbal a tým to končí. My máme jasný cieľ a tým je tréning pod dohľadom profesionálnych trénerov a zážitok, ktorý ešte nikdy predtým nezažili. Vieme, že tieto podujatia motivujú deti, ale aj vychovávateľov a aj z ich strany neskôr prichádza iniciatíva a odozva. Dôkazom je účasť detí nielen na festivaloch, ale aj na zápasoch v rámci turnaja o Pohár Karola Poláka. Čísla hovoria jasnou rečou. Do turnaja sa hlási stále viac tímov, viac detí a úroveň turnaja každoročne stúpa,“ doplnil Ľubomír Dranga.


zdroj: SFZ

Na štadióne sa bavilo futbalom 40 detí, každý účastník festivalu dostal tričko a loptu plus suveníry od partnerov projektu. „Záujem centier a detí má stúpajúcu tendenciu. Deti sa po podujatí vo Vranove nad Topľou pochválili príspevkami na sociálnych sieťach a onedlho sme evidovali záujem ďalších centier pre deti a rodiny vo futbale. Teší ma, že aj keď musia niekedy účastníci podujatí pricestovať z viac ako 100km do dejiska, tak neváhajú a prídu.“

A aká je najbližšia budúcnosť tohto projektu? „Verím, že získame potrebné financie na organizáciu festivalov a budeme môcť pokračovať. Na začiatku nového roka predostrieme naše plány zástupcom SFZ a budeme rokovať o možnostiach na rok 2023. Ozvali sa nám centrá zo Žilinského a Košického kraja. urobíme všetko pre to, aby sme aj naďalej mohli organizovať takéto podujatia pre deti z centier, pre ktoré sú festivaly futbalu prvými krokmi v ich futbalovom raste a aby sme pomáhali vytvárať členskú základňu mladých futbalistov na Slovensku,“ dodal na záver zástupca občianskeho združenia Múdry pes Ľubomír Dranga.


zdroj: SFZ
Peter Zeman

Značky