GRASSROOTS - Martin Hasprún: Grassroots futbal je fenomén, z ktorého má osoh celá spoločnosť
Sobota, 25.2.2023 09:30 | Posledná aktualizácia 25.2.2023 09:31
zdroj: SFZ
BRATISLAVA (SFZ) - Už v nedeľu (5.3.2023) si na vyhlásení výsledkov ankiet v rámci galavečera s názvom Gala Grassroots futbalu 2022 preberú ocenenia víťazi tradičných kategórií v rámci amatérskeho a mládežníckeho futbalu. Pri tejto príležitosti sme na tému grassroots futbalu hovorili s manažérom mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ, Martinom Hasprúnom.
Pred desiatimi rokmi výraz „grassroots“ takmer nikto nepoznal, dnes je neoddeliteľnou súčasťou futbalového diania. Ako vnímate napredovanie grassroots futbalu?
"Na Slovenskom futbalovom zväze pôsobím od roku 2007 a vtedy som prišiel prvýkrát do kontaktu s grassroots futbalom – futbalom pre všetkých. Pre mňa to nebolo nič cudzie, vždy som vnímal futbal aj z toho amatérskeho pohľadu. Grassroots futbal zahŕňa všetky oblasti spoločenského života. Od ženského futbalu, cez amatérsky futbal, ďalej podporu sociálnych projektov a futbalu pre znevýhodnené skupiny.“
Čo je hlavným poslaním grassroots futbalu?
"Podpora všetkých, ktorí sa venujú futbalu pre radosť. Alfou a omegou je potom vytváranie podmienok a hľadanie cesty, ako pritiahnuť ďalších, najmä mladých ľudí k futbalu. Sú to naši potencionálni fanúšikovia, hráči, hráčky, tréneri, funkcionári, jednoducho ľudia ktorí sa môžu dlhodobo zaujímať o futbal a tešiť sa z neho. Úprimne, grassroots futbal by som najradšej „premenoval“ na grassroots šport, ktorý by bol prioritou pre samotný štát. Už len preto, že táto investícia, by sa raz určite niekoľkonásobne vrátila. V podobe zdravšej spoločnosti, ľudí so vzťahom k pohybu a so zdravým životným štýlom.“
Sme pri citlivej téme podpory futbalu a športu ako takého.
"Nebojme sa pomenovať veci pravými menami. Je tak trochu na pováženie, že grassroots futbal podporuje Slovenský futbalový zväz z vlastných zdrojov a zapojenie štátu je viacmenej symbolické. Skôr by malo byť v záujme celej spoločnosti, aby projekty grassroots „športu“ podporoval štát s tým, že do projektu by sa zapojili aj iné športové asociácie. Neprotežujem futbal. V priebehu mesiaca by mohla byť vždy jedna hodina v týždni zameraná na iný šport, ako v našom projekte „Dajme spolu gól“, ktorý je samozrejme viac zameraný na futbal, aj keď ide najmä o všeobecnú športovú aktivitu. Všetci by z toho profitovali, všetci by boli spokojní. Boli by to efektívne vynaložené finančné prostriedky.“
Ako vníma grassroots aktivity SFZ samotná UEFA?
"Odozva je veľmi pozitívna, o čom svedčí fakt, že bývalý koordinátor grassroots futbalu SFZ Vladimír Lupták pracuje dnes pre UEFA na pozícii mentora pre projekty grassroots v dvanástich európskych krajinách. K tomu, aby sme sa mohli radiť medzi tie top krajiny v Európe však potrebujeme ešte doriešiť niektoré ďalšie detaily vo viacerých smeroch. A takisto nájsť na ich rozvoj ďalšie finančné prostriedky, čo je čoraz náročnejšie.“
zdroj: SFZ
Ako ovplyvnil grassroots futbal Covid?
"Možno vás prekvapím, ale mám aj pozitívnu odpoveď. Jasné, že nám v prvej fáze uškodil, Slovensko je spomedzi okolitých krajín práve tou krajinou, kde sa nehralo a netrénovalo najdlhšie. Boli sme „zavretí“ a žili s obmedzeniami niečo vyše roka. A samozrejme, ten rok nám niekde v mládeži chýba. Na druhej strane – je vidieť obrovský hlad po športe a po futbale. Počty registrovaných hráčov sa nám vrátili na čísla spred pandémie, v prípravkách a žiakoch sme na tom dokonca lepšie. Deti sa vrátili k športovaniu, v rámci obmedzení trénovali individuálne a skvelou správou je skutočnosť, že sa vrátili k futbalu.“
Projekt „Dajme spolu gól“ sa teší čoraz väčšej popularite a nachádza si miesto aj na prvom stupni základných škôl.
"Je to náš kľúčový projekt. Začali sme v materských školách a dnes si okolité kluby môžu z týchto detí vyberať hráčov do kategórie U6, pričom pre ÚTM-ky (pozn. Útvary talentovanej mládeže) sú to deti 1. ročníka, s ktorým pracujú a zabezpečujú ich transfer z materských škôl do klubov. A prečo sme neskôr projekt rozšírili aj do základných škôl? Chceli sme aby deti po prechode na „základky“ mali možnosť baviť sa futbalom aj bez toho, aby nevyhnutne museli prejsť do klubov. Aby ho mohli hrať aj naďalej len tak pre radosť. Projekt nie je určený pre registrované deti. Veľmi vítame ak je materská škola spojená so základnou, tam je ten prechod plynulý, dva roky v rámci materskej školy a následne dva roky sa dieťa rozvíja pohybovo v rámci prvého stupňa základnej školy.“
Prezraďte viac o možnom nadobudnutí trénerskej grassroots licencie.
"Je to jeden z najvydarenejších projektov ostatného obdobia v oblasti vzdelávania. Absolventi školenia môžu trénovať a viesť deti v krúžkoch v projekte Dajme spolu gól a na úrovni prípraviek v ObFZ. Prihlásiť sa môžu na špecializovanom webovom sídle, kde je pripravená administrácia a konkrétne kroky k realizácii školenia.“
Disponujete informáciami a dátami o počtoch športujúcej mládeže a dospelých v rámci Slovenska. Staršia generácia tvrdí, že sa vytratil pouličný futbal, deti sa presunuli k notebookom a ihriská sú prázdne. Aká je pravda na základe čísiel? Hrajú alebo nehrajú ľudia futbal na Slovensku?
"Hrajú. To, že sa nehrá v takej miere pouličný futbal, že nie je v porovnaní s minulosťou tak kvalitná telesná výchova na školách, je už skôr mýtus, aj keď to zďaleka nie je ideálne. Keď som pred rokmi prišiel na SFZ, mali sme problémy s počtami hráčov v prípravkách, kde nám na výbery chodilo 4 – 6 detí. Deti nechodili von, telesná výchova nebola na dobrej úrovni, deti nešportovali. My sme sa im snažili futbal nejakým spôsobom nahrádzať. Trénovali sme viac, využívali sme športovú prípravu v športových triedach tak, aby sme im nahradili veci, ktoré nevedeli. Nevenovali sme sa im iba futbalovo, ale aj atleticky a všeobecne pohybovo. Dnes sú moje deti vo veku 12 a 14 rokov a musím povedať, že v okolí dcéry alebo syna nenájdem žiadne dieťa, ktoré by nechcelo ísť von alebo by nešportovalo. Bývam v Petržalke a vidím tam ihriská plné detí. Na bicykloch, kolobežkách, na skateboardoch, hrajú futbal, basketbal. Rozhodne nie sú pasívne a len tak nevysedávajú v partiách. Do určitej miery k tomu asi prispela aj pandémia. Deti majú chuť ísť s kamarátmi, spolužiakmi, spoluhráčmi von. Veľa času trávim na cestách, podobný obrázok som videl napríklad v Snine, na strednom Slovensku, nie je to len sídliskový fenomén v rámci Petržalky.“
Ako vnímate vy osobne aktuálnu situáciu v spojitosti s futbalovými akadémiami?
"Systém práce je hodnotený dobre, aj v rámci FIFA auditu v roku 2020 sme dosiahli veľmi pekné výsledky. Naše tri akadémie, ktoré FIFA monitorovala (pozn. DAC Dunajská Streda, ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina) sa umiestnili v rebríčku asi 900 klubov v rámci celého sveta v top 20. Samozrejme, máme aj akadémie, ktoré pracujú v ťažších podmienkach, ale to platí celosvetovo, v každej krajine. Rovnako systém práce na technickom oddelení bol hodnotený v rámci top 20, čo svedčí o funkčnosti systému. Vieme nájsť hráčov, vieme ich vyskautovať, vieme tých najtalentovanejších dostať tam kde majú byť. Podmienky v slovenských akadémiách nie sú horšie ako v ostatných futbalovo vyspelých európskych krajinách, nehovorím o porovnávaní so špičkovými klubmi ako napr. RB Salzburg, či Bayern Mníchov.“
Čo našim akadémiám chýba najviac?
"Kvalita a individualizácia tréningového procesu. Vieme vychovať hráčov do stredu poľa, stredných obrancov, nemáme hráčov pre krajné vertikály. To znamená krajných obrancov, krajných stredových hráčov a hrotových útočníkov. Pracujeme s akadémiami na skvalitnení tréningového procesu, snažíme sa zamerať na zlepšenie niektorých herných zručností, ktoré potrebujú tieto hráčske pozície.“
V ostatných rokoch triumfovali v kategóriách hráčov do 17 rokov a do 19 rokov David Strelec, Róbert Boženík a Tomáš Suslov. Dnes sú všetci traja súčasťou reprezentácie SR. Zhoda okolností? Náhoda?
"Nie je to náhoda, vychádzajme zo štatistík. Ako som povedal, nemyslím si, že máme zlý systém práce, ale tvrdím, že ak by sme pracovali ešte kvalitnejšie, možno by boli ešte lepší. Títo chlapci majú pekné kariéry, prestúpili do zahraničia, sú členmi a-mužstva, ale možno by boli v ešte lepších kluboch.“
Po dvojročnej prestávke spôsobenej obmedzeniami tu opäť máme slávnostný galagrassroots večer, kedy si tí najlepší si budú môcť prevziať ceny v žiari reflektorov na pódiu. Tešíte sa?
"Veľmi sa teším. Takéto akcie sú reklamou na futbal, spropagujú šport. Tým najlepším prinesú zaslúžené ocenenie a určite im to pomôže z hľadiska motivácie v ich ďalšom napredovaní. A my ostatní sa môžeme tešiť, že nám vyrastajú ďalší talentovaní športovci, futbalisti, futbalistky, z ktorých budeme môcť vyberať do slovenských reprezentačných výberov.“