logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – SFZ rozbieha novú spoluprácu s univerzitnými ligami vo futbale a v futsale

Štvrtok, 30.10.2025 13:54 | Posledná aktualizácia 30.10.2025 13:54
Futsal  VŠ liga.JPG
Futsalová liga v podaní tímov Právnickej fakulty UK a Stavebnej/Chemicko-potravinárskej fakulty STU v Bratislave.
autor: Tamara Riasyk, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Neľútostné súboje, vyrovnané zápasy, ale aj kvalita. Takýto pohľad sa nám naskytol v stredu predpoludním v telocvični Domu športu, kde sa hrali zápasy 3. kola bratislavskej A-skupiny vysokoškolskej ligy vo futsale. Súťaž, ktorá má už vyše desaťročnú tradíciu, od jesene podporujú aj Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Slovenský futsal (SF).

Na palubovke boli v akcii tieto tímy: Lekárska fakulta UK, Manažment & informatika EU, Prírodovedecká Fakulta & Fakulta TV a športu UK, Národohospodárska & Obchodná fakulta EU, Stavebná & Chemicko-potravinárska fakulta STU, Strojnícka & Fakulta architektúry STU a Akadémia policajného zboru SR.

Úroveň zápasov bola už na prvý pohľad dobrá, veď tímy sú plné hráčov, ktorí hrávajú futsalové ligy, respektíve nastupujú za futbalové mužstvá v 3. či 4. ligách. „Dnes sme nastúpili proti lanskému finalistovi stavebnej fakulte. Bol to zaujímavý zápas, chalani si veľmi dobre zahrali a tešíme sa na štvrťfinále. V tíme máme väčšinou piatakov, hrajú spolu dlhšie a bolo to na ihrisku vidieť,“ hovorí tréner „právnikov“ Martin Križan, odborný asistent na Právnickej fakulte UK, ktorý posledných 5 rokov zastrešuje futsalový tím.

„Konkurencia je veľmi silná, úroveň súťaže z roka na rok stúpa. Zápasy sú o jednom góle, maximálne o dvoch. Má to svoju kvalitu, chalanov to baví, veľká väčšina z nich sem chodí rada,“ konštatoval Roman Heriban, tréner mužstva Národohospodárskej & Obchodnej fakulta Ekonomickej univerzity, zamestnanec Centra telesnej výchovu a športu EU.

Za Prírodovedeckú fakultu UK nastupuje aj Dalibor Gonda, futbalista treťoligového FK Rača: „Futsal som začal hrávať, keď som prišiel na vysokú školu, iba vďaka tejto lige. Predtým som hrával len futbal na veľkom ihrisku. Je to pre mňa voľnočasový pohyb, v dobrom družstve, mám v ňom kamarátov. Momentálne mám veľmi dobrý pocit, lebo sme ešte neprehrali.“

Matej Babic, učiteľ TV z Fakulty Chemickej a potravinárskej technológie STU, tréner futsalového mužstva: „Záujem o futsal na fakulte je, aj na ďalších fakultách STU, v každej nominácii figuruje 8-10 hráčov, a nepredstavujú len kvantitu, ale aj kvalitu. Univerzitný šport má svoju dôležitosť, sme radi, že liga vo futsale existuje a funguje."

Tréneri i hráči privítali podporu zo strany SFZ i Slovenského futsalu na báze materiálno-technickej pomoci i propagácie súťaže. „Je parádne, že sa do toho vložil zväz a súťaž bude viac propagovaná. Chlapci sú nadšení z toho, že si na futbalnete môžu pozrieť výsledky, tabuľky, zostavy...“ hovorí Martin Mokošák, učiteľ na katedre telesnej výchovy Prírodovedeckej fakulty, ktorý vedie spoločný futsalový tím prírodovedcov a študentov FTVŠ.


SKUPINA A

DružstvoZVRPSkóreBForma
1Fakulta podnikového manažmentu a Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave321010:77
V
R
V
2Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave320111:76
V
V
P
3Stavebná fakulta a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave311113:84
P
R
V
4Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave30039:210
P
P
P

Skupina B

DružstvoZVRPSkóreBForma
1Prírodovedecká fakulta a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave330021:119
V
V
V
2Fakulta matematiky, fyziky a informatiky a Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave211010:74
V
R
3Akadémia Policajného zboru SR311112:144
V
P
R
4Národohospodárska fakulta a Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave200210:150
P
P
5Strojnícka fakulta a Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave20022:80
P
P

Značky