logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – Školský pohár v kategórii žiakov ovládli Trenčania, medzi žiačkami triumfovali Martinčanky, Vittek: Skvelá myšlienka

ŠAMORÍN (SFZ) – Školský pohár 2021/22 pozná svojich víťazov. V kategórii žiakov sa tešili školáci z trenčianskej základnej školy L. Novomeského, medzi dievčatami oslavovali triumf hráčky z martinskej základnej školy s materskou školou Hurbanová 27, ktoré si vybojovali zlato až po jedenástkovej lotérii.

Družstvo z Trenčína vystavilo v semifinále stopku žiakom zo Žiaru nad Hronom, ktorých vyradili výsledkom 2:0. Školákom z mesta módy sa v dueli o 1. miesto postavili Žilinčania, ktorí sa do finále dostali po semifinálovej výhre nad Michalovcami 6:1.

Záverečný zápas chlapčenskej časti bol dlho vyrovnaný, remízový stav 2:2 napokon zlomili vo svoj prospech dvoma gólmi v druhom polčase Trenčania a radovali sa z víťazstva vo finále 4:2 a aj z celkového triumfu v Školskom pohári.

V stretnutí o 3. miesto zdolali Michalovčania žiakov zo Žiaru nad Hronom 5:0 a vybojovali si bronzové medaily.

Semifinálové merania síl v kategórii žiačok mali jasný vývoj. Najskôr si Martinčanky poradili s Nitriankami 6:2 a Trenčianky nedali šancu dievčatám z Brezna, ktoré vyradili 9:2. 

Zápas o 3. miesto lepšie zvládli hráčky spod Zobora, ktoré triumfovali 6:0. 

Nasledovalo finále – dramatickejšie by ho nenapísal ani najlepší autor detektívok. Stav sa v ňom menil ako na hojdačke, po záverečnom hvizde svietil na tabuli stav 6:6. Rozhodnúť teda musel až jedenástkový rozstrel. V ňom mali pevnejšie nervy žiačky z Martina, ktoré ho vyhrali 5:3 a po poslednom úspešnom pokuse začali na ploche oslavovať celkový triumf.

Najlepšie tímy a aj jednotlivcov dekoroval štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár a bývalý slovenský reprezentant Róbert Vittek

„Myslím si, že tento turnaj je skvelá myšlienka. Teší ma, že je to na takejto vysokej úrovni a prítomní si môžu užívať aj krásne prostredie. Pre Slovensko je dôležité, aby sa venovalo futbalovým talentom. Pozeráme sa síce na zápasy žiakov a žiačok, vždy však môže aj z nich niekto vyskočiť. Je skvelé, že zastúpenie majú chlapci a aj dievčatá,“ povedal pre futbalsfz.sk Róbert Vittek, ktorý je aj ambasádor blížiacich sa majstrovstiev Európy do 19 rokov. Tie začínajú už počas najbližšieho víkendu a hostiteľskými mestami sú Trnava, Dunajská Streda, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom a Senec.

Do finálového turnaja Školského pohára sa prebojovalo po osem družstiev v kategórii žiakov a žiačok, každý kraj mal svoje zastúpenie. „Takéto akcie sú, obzvlášť po covide, veľmi dôležité. Veľa deti zanevrelo na šport, je potrebné, aby sa vrátili na športoviská, aby získali opäť dôveru k športu,“ vyhlásil autor 23 reprezentačných gólov.

A práve túto gólovú métu dosiahli najlepšie strelkyne finálového turnaja Simona Amrichová a Timea Majanová. „Som rád, že tu môžem byť a odovzdávať ceny,“ dodal Vittek. 

INDIVIDUÁLNE OCENENIA

Najlepší brankár – Marek Jurák (ZŠ, ul. Ladislava Novomeského 11, Trenčín)

Najlepší hráč – Tobias Hrobárik (ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina)

Najlepší strelec – Stanislav Minárik (ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina) – 10 gólov

Najlepšia brankárka – Sophia Prešinská (ZŠ, Tulipánová 1, Nitra)

Najlepšia hráčka – Ema Hankociová (ZŠ, ul. Ladislava Novomeského 11, Trenčín)

Najlepšie strelkyne – Simona Amrichová (ZŠ, Tulipánová 1, Nitra) / Timea Majanová (ZŠ, ul. Ladislava Novomeského 11, Trenčín) – 23 gólov

NAJLEPŠIE TÍMY - ŽIACI

1. miesto – ZŠ, ul. Ladislava Novomeského 11, Trenčín

2. miesto – ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina

3. miesto – ZŠ, Okružná 17, Michalovce

NAJLEPŠIE TÍMY - ŽIAČKY

1. miesto – ZŠ s MŠ, Hurbanova 27, Martin

2. miesto – ZŠ, ul. Ladislava Novomeského 11, Trenčín

3. miesto – ZŠ, Tulipánová 1, Nitra

Výsledky 2. hracieho dňa

Slávnostný výkop 2. dňa patril štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivanovi Husárovi, ktorý predviedol aj svoje žonglérske schopnosti.

Značky