logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS - Skupinové video-tréningy ako príprava pre malých futbalistov na nový ročník McDonald´s Cup-u

BRATISLAVA (SFZ) – McDonald's spolu so Slovenským futbalovým zväzom, pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, pripravili pre deti počas zimy sériu tréningových videí na doma, v týchto dňoch ponuku rozširujú o skupinové tréningy.

Prvú sériu video-tréningov pripravili organizátori McDonald's Cup, pod odborným vedením Slovenského futbalového zväzu, na konci februára tohto roka. Zamerané boli na individuálne cvičenia detí s cieľom rozvíjať ich kondíciu, vytrvalosť a pohybové zručnosti v domácom prostredí.

"Prvá séria video-tréningov  vznikla ako odpoveď na obmedzené stretávanie sa detí so svojimi kamarátmi a spolužiakmi. Pre deti sme preto pripravili jednoduché, zábavné a účinné aktivity, ktoré mohli cvičiť aj samostatne doma. Dnes sú opatrenia už voľnejšie a povolené máme aj skupinové cvičenie. V druhej sérií video-tréningov im tak prinášame efektívny návod na skupinové trénovanie a zlepšenie futbalových zručností na ihrisku, alebo na školskom dvore,“ hovorí Lucia Polačeková zo spoločnosti McDonald’s, ktorá už dvadsaťdva rokov organizuje unikátny postupový turnaj pre deti prvého stupňa základných škôl, pod názvom McDonald's Cup.

Vieme, že deti sa počas pandémie hýbali a športovali výrazne menej. Športové futbalové tréningy na doma, boli záchranným kolesom ako udržať s deťmi kontakt. Po uvoľnení opatrení sa rozbehli školské krúžky, telesná a športová výchova na školách, ktoré sú jedným z nástrojov, ako vrátiť deti zvyknuté na pravidelné tréningy, do normálneho režimu,“ vysvetľuje Pavol Smutný zo sekcie MŠVVaŠ SR pre šport a ďalej dodáva: „V týchto dňoch pripravujeme novú koncepciu školského športu, ktorej cieľom je pozrieť sa na pohybové a športové aktivity žiakov na školách komplexne a vytvoriť viac priestoru, nápadov a inšpirácie, ktoré podporia aktívny životný štýl školákov. Otvárame priestor pre zmysluplnú spoluprácu ministerstva, národných športových zväzov ako je napríklad Slovenský futbalový zväz a súkromného sektora, teda podobný model aký evidujeme v zahraničí. Príklad futbalovej súťaže pre najmenších – turnaj McDonald‘s Cup - je výbornou ukážkou úspešnej spolupráce.“

Pre učiteľov, telocvikárov, či trénerov do futbalových kempov

Všetky videá sú koncipované ako inštruktážny materiál pre pedagógov prvého stupňa základných kôl a učiteľov telesnej výchovy. Prinášajú im zrozumiteľný návod na prípravu hravej hodiny telesnej výchovy, ktorá je zameraná na futbal a konkrétnu vekovú kategóriu žiakov. Videá sú tiež výbornou pomôckou pre vychovávateľky v školách, ktoré hľadajú pre deti zmysluplné súťažné aktivity v popoludňajších hodinách, po skončení klasického vyučovania.

"Deti sa na McDonald’s Cup pripravovali už doma prostredníctvom našich individuálnych video-tréningov. Aktuálne im prinášame ďalšiu možnosť na zdokonalenie pohybových schopností a futbalových zručností s loptou, tentoraz prostredníctvom tréningov s učiteľom, trénerom a hlavne so spolužiakmi priamo na ihrisku, v telocvični alebo na školskom dvore,“ tvrdí koordinátor Grassroots futbalu SFZ Vladimír Lupták.

Nový ročník od septembra 2021

Do posledného, prerušeného ročníka turnaja McDonald's Cup sa minulý rok prihlásilo až 650 základných škôl. I keď sa situácia výrazne zlepšuje, školy nemali možnosť hrať súťaže s väčším počtom hráčov. „Veríme, že tieto skupinové video-tréningy inšpirujú a motivujú chlapcov i dievčatá, aby sa opäť naladili na hranie futbalu, prilákajú ich späť na ihriská a zároveň pripravia na futbalové zápasy v rámci nasledujúceho ročníka, počas ktorého nebude núdza o skvelé futbalové momenty a zážitky,“ dodáva Vladimír Lupták.

Všetky aktuality ročníka a tréningové videá nájdete na webovej stránke turnaja www.mcdonaldscup.sk  v sekcii Video tréningy, videá a návody“, na youtube McDonald's Cup SK a na facebookovom profile turnaja McDonald's CUP - Slovenská republika, a na stránkach SFZ v sekcii Mládež a rozvoj https://www.futbalsfz.sk/mladez-a-rozvoj/grassroots/McDonalds-cup/videotreningy-skupinove

Značky