KONFERENCIA SFZ – Najdôležitejší bod delegáti schválili, rozpočet odsúhlasili aj s navýšeným členským


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

POPRAD (SFZ) – V piatok 24. februára sa v kongresových priestoroch Aquacity Poprad sa uskutočnila riadna konferencia Slovenského futbalového zväzu.

Na konferencii sa zúčastnilo 82 delegátov, z celkového počtu 87 pozvaných s právom hlasovať. Delegátom a hosťom sa najskôr prihovoril prezident SFZ Ján Kováčik„Dovoľte mi, aby som vás privítal na konferencii. Dovoľte mi, aby som privítal aj primátora mesta Poprad Antona Danka, zástupcu FIFA Lorenza Cavallariho, zástupcu UEFA Jozefa Klimenta, zástupkyňu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Natáliu Nash.“

Prítomní si pripomenuli zosnulých z futbalovej rodiny za rok 2022: Adriána Mórocza, Alexandra Horvátha, Andreja Čiráka, Cyrila Gádošiho, Dušana Kabáta, Františka Karkóa, Ivana Čierneho, Jaroslava Buranského, Josefa Kopejtka, Jozefa Korčeka, Karola Beňa, Michala Uhrina, Miroslava Kováča, Pavla Jurča, Stanislava Čecha, Štefana Pálla a Titusa Buberníka.

Zúčastneným na konferencii sa prihovoril primátor Popradu Anton Danko. „Vitajte v hokejovom meste (úsmev). Chcem vás poprosiť, aby z tejto konferencie vzišla výzva pre štátne orgány, aby sa začali podporovať šport,“ vravel Anton Danko. V kole príhovorov pokračoval Lorenzo Cavallari: „Chcel by som vám odovzdať pozdrav od prezidenta FIFA Gianniho Infantina, generálnej sekretárky Fatmy Samoury a aj celej organizácie FIFA. Som hrdý na spoluprácu, ktorú máme so Slovenským futbalovým zväzom a oceňujeme program FIFA FORWARD, ktorým prispievame k rozvoju futbalu na Slovensku. Je vždy dobré, keď je práca odmenená. Tou je pre vás organizácia Eura do 21 rokov, ktorá naviazala na organizáciu majstrovstiev Európy do 19 rokov.“

Následne si vzal slovo bývalý generálny sekretár SFZ a aktuálne vedúci oddelenia pre rozvoj národných zväzov Európskej futbalovej únie Jozef Kliment: „Chcem vám ešte dodatočne zablahoželať k organizácii majstrovstiev Európy do 21 rokov, ktoré vám UEFA pridelila. Je to prvý krok, ďalší je samotná organizácia. Žijeme v náročných časoch. Dopady vojny na Ukrajine cítime všetci a množstvo projektov musela UEFA pozastaviť. Veríme, že ako sme úspešne prekonali Covid, úspešne zvládneme aj ďalšie výzvy a prekážky. Želám vám, aby ste boli jednotní, futbal je len jeden. Chcem vám popriať aj úspech na reprezentačnom poli, úspešný vstup do kvalifikácie.“

V úvode pracovnej časti riadnej konferencie si prevzali Zlatý odznak SFZ Alexander Marczell, Bartolomej Magyar, Ladislav Danyi, Stanislav Bomba, Andrej Machovič, Ján Fašung, Pavol Šuhaj, Karol Ihring, Eduard Hric, Jozef Hrdlička, Štefan Pastorek.

Ďalším bodom konferencie bola správa kontrolóra SFZ Štefana Vaľka za rok 2022, ktorú všetci delegáti schválili.

Následne zhodnotil prezident SFZ Ján Kováčik najdôležitejšie udalosti od ostatnej konferencie. „Prvýkrát sme siahli po trénerovi A-tímu mimo Slovenska a Česka, je ním Francesco Calzona. S trénermi do 21 rokov a ženskej reprezentácie Jaroslavom Kentošom a Petrom Kopúňom sme predĺžili zmluvy. Dvadsaťjednotku čaká prípravné obdobie, počas neho má dohodnutých niekoľko súperov. Doma by sme mali privítať Poľsko, zápas by sme chceli odohrať v Košiciach a zatiaľ máme dohodnuté aj stretnutia s Maďarskom a Francúzskom. Máme rozpracovaných niekoľko infraštruktúrnych projektov. Jeden veľký sme ukončili vo februári minulého roku, zrekonštruovali sme 22 štadiónov, 23. v Prešove sa začne stavať v dohľadnej dobe. Ak by sme nemali tieto štadióny, neboli by sme úspešní pri kandidatúre o Euro do 21 rokov v roku 2025. Poslancom vládnej koalície sme predstavili projekt, v ktorom sme sa zamerali na modernizáciu štadiónov klubov III. ligy, na rekonštrukciu tréningových plôch, na výstavbu nafukovacích a pevných hál, aby mali kluby tréningové podmienky aj v zimnom období. Ďalší projekt je Eurá z Eura, kde 226 žiadateľom sme prerozdelili 2 550 000,“ sumarizoval Ján Kováčik.

Nasledujúca téma jeho príhovoru sa týkala schvaľovania rozpočtu: „Je to jeden z najkľúčovejších bodov konferencie. Mnohé ceny išli hore, nehrá sa Liga národov, takže nemáme finančné prostriedky za účasť v nej, financie z centralizácie z UEFA dostaneme budúci rok a museli sme hľadať riešenia. Snažili sme sa nájsť také, ktoré by najmenej boleli. Keď sa takéto riešenia hľadajú, nikdy nemôžu byť všetci spokojní. Nemysleli sme v dobrých časoch na to, aby sme zvýšili členské. Návrh na zvýšenie členského prišiel od regionálnych predsedov ako alternatíva voči zvýšeniu poplatku za vedenie konta v informačnom systéme. Život je sínusoida, niekedy je lepšie, niekedy je horšie. Dnes túto pomoc potrebujeme. Dúfam, že rozpočet schválime a budeme môcť fungovať ako dobrá a korektná rodina.“

Hlasovanie o zvýšení členského na sezónu 2023/24 riadnych, pridružených a individuálnych členov SFZ a o spôsobe použitia členského bolo siedmym bodom konferencie. Delegáti návrh schválili, za hlasovalo 62, proti 15 a dvaja nehlasovali.

Ďalší bod sa týkal už samotného schvaľovania rozpočtu na rok 2023 pre SFZ, ktorý počíta s celkovým príjmom 23 242 074 eur a výdavkami vo výške 23 061 188 eur. Za prijatie rozpočtu hlasovalo 63 delegátov, 15 sa zdržali a dvaja boli proti. „Dámy a páni, dovoľte mi, aby som sa vám poďakoval,“ uviedol bezprostredne po hlasovaní o rozpočte prezident SFZ Ján Kováčik.

Po tom ako sa schválil rozpočet pre SFZ sa hlasovalo aj o rozpočte pre SFZ Marketing, s.r.o. na rok 2023. Ten delegáti prijali jednohlasne.

Delegáti si na konferencii zvolili predsedu a podpredsedu prvostupňového orgánu licenčného konania. Predsedom sa stal Timotej Minarovič, podpredsedom bude Boris Goga. 

Do diskusie sa prihlásil dvaja prítomní – člen VV SFZ za trénerov Ladislav Jurkemik a Bartolomej Magyar.

„Chcem vám poďakovať za účasť a za dobrý priebeh konferencie," povedal na záver prvý muž slovenského futbalu Ján Kováčik.

Značky