logo
Reprezentácia

LIGA NÁRODOV UEFA 2024/25 - Nový formát, viac príležitostí

Pondelok, 6.2.2023 07:25 | Posledná aktualizácia 6.2.2023 07:56


NYON/BRATISLAVA (SFZ) – Zásadné zmeny v hracom systéme pre štvrtú edíciu Ligy národov 2024/25 odsúhlasil januárový výkonný výbor UEFA. Nový model sa dotkne aj kvalifikácie MS 2026.

Od nasledujúceho cyklu sa v súťaži bude hrať ďalšia vyraďovacia fáza, respektíve štvrťfinálové kolo, ktoré bude prepájať záver skupín a finálový turnaj. 
Termínom pre túto etapu súťaže stanovili marec 2025 a aktérmi budú štyria víťazi a štyri mužstvá z 2. miest zo skupín A-divízie. V barážových dvojzápasoch systémom doma - vonku víťazi získajú miestenky na záverečný turnaj Final Four. „V novej vyraďovacej fáze dostanú tímy ešte viac príležitostí na postup pri zachovaní rovnakého počtu zápasov v medzinárodnom kalendári zápasov,“ vyjadril sa prezident UEFA Aleksandar Čeferin.

Barážové súboje budú aj medzi mužstvami z tretích miest v A-divízii a tímami z druhých priečok v B-divízii, resp. medzi tretími tímami skupín B-divízie a druhými mužstvami skupín C-divízie o postup, resp. udržanie sa. Pričom stále platí, že prví zo skupín v jednotlivých divíziách postupujú o level vyššie, poslední zostupuje o stupeň nižšie.

Úprava formátu Ligy národov pre edíciu 2024/25 sa tak bude týkať len určitého počtu tímov, ďalší nezainteresovaní od marca 2025 začnú boje v kvalifikácii MS 2026. 

UEFA má dnes 55 členských zväzov (stále je ním aj Rusko, ktoré má ale pozastavenú účasť na podujatiach pod jej egidou), exekutíva upravila i formát európskej kvalifikácie ME respektíve MS. Účastníci eliminácie budú pri žrebe rozdelení do dvanástich skupín (stúpne tak počet z 10) po štyroch a piatich tímoch. „Formát európskych kvalifikácií ponúkne všetkým tímom rovnakú šancu kvalifikovať sa na veľké turnaje. Takáto podoba prinesie viac vzrušujúcich zápasov do súťaží európskych národných tímov,“ uviedol na margo tejto úpravy Čeferin.

šur

Značky