logo
Reprezentácia

Mládežnícke reprezentácie (1) – Pre devätnástku kľúčová Eurosezóna

Slovenskú devätnástku čaká na konci sezóny vrchol - finálový turnaj ME.
autor: ELEONÓRA SZOMBATOVÁ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) –  Zlomový futbalový dátum 1. júl tradične popresúval mená na postoch mládežníckych reprezentácii. „Vychádzame zo zaužívaného a overeného modelu, že tréner si v dvojročnom cykle v prvom roku družstvo pripraví a v druhom absolvuje kvalifikáciu európskeho šampionátu príslušnej kategórie. Samozrejme, s ambíciou nielen hrať, ale aj postúpiť na finálový turnaj. Ako usporiadateľ finálového turnaja ME U19 máme účasť zaručenú a budeme sa snažiť spraviť všetko pre úspešnú reprezentáciu našej krajiny,“ povedal technický riaditeľ SFZ Martin Hasprún o každoročnom posune trénerov pri jednotlivých reprezentačných tímoch.

Slovenský mládežnícky reprezentačný futbal tak už roky funguje s dvojičkami v kategórii šestnástka a sedemnástka, respektíve osemnástka a devätnástka. „Zloženie realizačných tímov, vrátane výberu asistenta je na hlavnom trénerovi. Máme záujem, aby na týchto pozíciách pracovali ľudia, ktorí sú v klube pri družstve rovnakej kategórie, prípadne fungovali v našich štruktúrach na regionálnej úrovni. Konečná podoba každého realizačného tímu podlieha schváleniu výkonným výborom SFZ,“ pokračoval Hasprún.

Tím

Tréner od 1. júla 2021

Ročník narodenia

Slovensko 19

Albert Rusnák st

2003

Slovensko 18

Stanislav Macek

2004

Slovensko 17

Branislav Fodrek

2005

Slovensko 16

Marek Bažík

2006

Slovensko 15

Martin Žamba

2007

Slovensko 19 – Albert Rusnák st: Skladáme víťazný tím

Aktuálnu devätnástku teda čaká na konci sezóny 2021/22 výnimočný vrchol: majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať u nás.

„Samozrejme, že tejto kategórii venujeme zvýšenú pozornosť práve z dôvodu spomínaného šampionátu,“ reagoval technický riaditeľ SFZ. Okrem iného to znamená  aj rozšírenie spolupráce so spoločnosťou SportMind HDTS, ktorá je zameraná na napĺňanie cieľov pomocou mentálnej prípravy.

Tím má nachystaný augustový štvordňový prípravný kemp a zápasový program – v septembri dve stretnutia s Fínskom, v októbri silne obsadený turnaj s účasťou Nemecka, Portugalska a Holandska.

Samuel Kopásek by mal byť jednou z opôr aktuálnej reprezentačnej deätnástky.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Posledné dva zrazy tohto tímu nám jasne ukázali, kde musíme pridať: vo fyzickej aj v kondičnej príprave. Je to dopad ťažkého covidového obdobia, keďže na Slovensku bol mládežnícky futbal úplne odstavený. Musíme sa s tým ale vysporiadať a dohnať zameškané,“ zamyslel sa tréner Albert Rusnák st. „Skladáme víťazný a bojovný tím s rýchlostnými typmi hráčov so správnou mentalitou, majúcimi futbalovú kvalitu.“

O obsahu programu si tréner myslí, že „na septembrovom dvojzápase už chceme mužstvo stabilizovať a skladať jednotlivé formácie. Vieme, čo musíme urobiť, aby sme do ME urobili v našej hre potrebný progres.“

Rusnák dal priestor v predchádzajúcom období v štyroch oficiálnych zápasoch a v opakovaných tréningových kempoch vyše štyrom desiatkam slovenských talentov tejto kategórie.

„Hráči v tomto veku sú v štádiu herného a osobnostného vývoja, sú v období, keď o ich budúcnosti môžu rozhodnúť detaily v ich prístupe, rodine, v osobe manažéra, v klube i reprezentácii. Kostra tímu sa nám kryštalizuje, sme radi, že čoraz viac našich mladých hráčov dostáva priestor v seniorskom futbale. Som presvedčený, že v nadchádzajúcom období títo chlapci urobia očakávaný progres a vytvoria v kádri reprezentácie potrebnú konkurenciu,“ uzavrel debatu Albert Rusnák st.

Značky