logo
Reprezentácia

Mládežnícke reprezentácie (3) – Aby to nebol stratený rok


autor: SFZ

Uplynulá sezóna bola pre kovidové opatrenia veľmi chudobná na medzinárodnú konfrontáciu našich mládežníckych tímov. Šestnástka neodohrala žiadny duel, sedemnástka stihla jediný dvojzápas pred takmer rokom (týka sa kategórií od 1. júla 2021), tím pod vedením Stanislava Maceka jeden vo februári. Na uplynulú sezónu s minimom zápasových konfrontácii sa spätne pozerajú tréneri Stanislav Macek, Branislav Fodrek a Marek Bažík, zároveň naznačujú, čo ich tímy čaká v nadchádzajúcom období.

U18 Stanislav Macek: Videl som veľa talentov, našich slovenských

Tréner Stanislav Macek so svojou odbornou partiou na lavičke.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Máte za sebou špecifické obdobie, keď vami vedený tím odohral v sledovanom čase len jeden oficiálny zápas, vo februári. Ako ste sa cítili počas tých pandemických mesiacov?
„Samozrejme to nebola komfortná situácia, ale riešim len veci, ktoré môžem ovplyvniť. Mal som tak priestor na sebavzdelavanie, ktorý som sa snažil využiť na maximum. Keďže mládežnícke súťaže boli pozastavené, veľmi pozorne som sledoval Fortuna ligu a II. ligu a to, ako sa v nej darí mladým hráčom, s ktorými som pracoval. Veľmi rád som sa zúčastnil na kontrolných zrazoch naprieč kategóriami od U15 do U17, pracoval na ihrisku, čo je nám trénerom najbližšie. Vrcholom sezóny bolo Euro 2020, ktoré neušlo asi nikomu, kto má rád futbal, ja som nebol výnimka.“

Núdzovým riešením boli spomínané kontrolné zrazy mládežníkov, robené naraz pre viacero kategórií so zameraním na hráčske funkcie, aké výhody to prinieslo hráčom i trénerom?
„Tento rok boli kempy riešené pre kategóriu U15, U16 a U17, teda pre chlapcov, ktorí boli vo svojej činnosti pandémiou najviac zasiahnutí. Model bol podobný ako minulý rok , tréningové jednotky boli zamerané na hráčske funkcie a viedli ich mládežnícki reprezentační tréneri od U15 až do U21, čo bolo pre mladých hráčov poučné, ale hlavne motivujúce. Pre mňa osobne výborná skúsenosť, pretože som osobne spoznal okolo tridsiatky hráčov ročníka narodenia 2004, s ktorými budem teraz spolupracovať v osemnástke. Nadviazali sme tak osobný kontakt, videl som, ako chlapci reagujú v tréningovom procese. Šla z nich skvelá energia, absolvovali sme veľa priamych pohovorov, dostal som zaujímavé informácie od kolegu Mareka Bažíka o sedemnástke, lebo on s týmito chlapcami pracoval dva roky a teraz som ich prevzal ja. Potešila ma i skutočnosť, že i v kategórii U16 a U15 som videl veľa talentovaných chlapcov, ktorí milujú futbal a chcú sa zlepšovať.

V novej sezóne meníte vekovú katégoriu, od 1. júla ste trénerom osemnástky a začínate tradičný dvojročný cyklus s týmto tímom. Akú métu ste si vytýčili pre ročník narodenia 2004?
„Osobne by som bol veľmi rad, keby sme v zdraví absolvovali všetky tri naplánované jesenne akcie a hráči spolu s realizačným tímom vytvorili súdržný celok, v ktorom bude skvelá atmosféra.“

U17 Branislav Fodrek: Viac sa robiť nedalo

Aj tréner Branislav Fodrek má radšej zápasové sledovanie hráčov.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Máte za sebou špecifický rok, keď vami vedený tím Slovenska 16 neodohral ani jeden oficiálny zápas. Ako ste sa cítili počas tých pandemických mesiacov?
„Asi ako každý, nekomfortne. No všetci sme chápali, že prioritou je zdravie a vtedy musel ísť aj šport dozadu. Dodržiavali sme všetky opatrenia, spoločne sme sa s hráčskym kádrom stretli len raz, na tréningovom kempe vlani v auguste. Je nám všetkým veľmi ľúto, že chlapci na rok vypadli z pracovného rytmu, hoci v zahraničí predsa len v nejakej možno obmedzenej forme mohli trénovať, u nás náhradným riešením boli individuálne plány. Tu sa viac nedalo a teraz budeme robiť všetko pre to, aby sme tento čas dohnali a v kariére chlapcov to nebol stratený rok.“

Núdzovým riešením boli kontrolné zrazy mládežníkov, robené naraz pre viacero kategórií so zameraním na hráčske funkcie, aké výhody to prinieslo hráčom i trénerom?
„Hľadali sme najlepšie východisko v danej situácii a pre nás všetkých - trénerov i hráčov - práve toto bolo veľmi dobré. Zrazy mali pre nás enormný význam a to z viacerých aspektov. Pracovali a spolupracovali sme všetci tréneri zo všetkých kategórií, to prepojenie navzájom inšpirovalo a učilo každého z nás. Hráči mali zabezpečení servis a zároveň garanciu využitia času aj priestoru na tréning podľa funkcií, mali sme možnosť venovať sa i jednotlivcom aj opakovaním cvičení. Podľa mňa to bol správny impulz v čase, keď bol šport a futbal mimo hlavnej pozornosti. Osobne som mal možnosť spoznať hráčov ešte bližšie, nazbieral som si poznatky o každom jednom zo širšie kádra, čo určite v nasledujúcej sezóne využijem.“

V novej sezóne meníte vekovú kategóriu, od 1. júla ste trénerom sedemnástky, akú métu ste si vytýčili pre ročník narodenia 2005?
„Bez zápasu v šestnástke stojí náš tím v kategórii sedemnástky pred súťažnou výzvou. O týždeň máme kontrolný zraz v Šamoríne, potom posledný augustový týždeň turnaj na Ukrajine, v septembri priateľský dvojzápas s Bosnou a Hercegovinou a následne už turnaj v 1. kole kvalifikácie ME v Bielorusku, kde máme okrem domácich za súperov Arménsko a Anglicko. Méta pred nami je jasná, zvládnuť postupne kvalifikačné prekážky, takže najprv uspieť  pri prvom kroku a postúpiť do fázy Elite Roundu. A potom... Veď všetci vieme, čo chceme!“

U16 Marek Bažík: Od kolegov – trénerov som sa za ten rok veľa naučil


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Máte za sebou špecifický rok, keď vami vedený tím SR 17 hral naposledy v auguste 2020 dvojzápas v Chorvátsku, potom ani ťuk. Ako ste sa cítili počas tých pandemických mesiacov?
„Celá minulá sezóna 2020/21 bola naozaj špecifická, keďže sme mali len jeden „ostrý“ zraz, spomínaný augustový dvojzápas v Chorvátsku. Pristupovali sme k nemu veľmi zodpovedne, keďže sme sa pripravovali na prvú fázu kvalifikácie ME. Žiaľ, známe okolnosti nám všetky plány zmarili. Asi nebudem hovoriť len za nás, že to bolo nešťastné a smutné obdobie. Bol to čas plný neistoty, nikto nevedel, ako sa situácia vo svete bude vyvíjať, kedy sa začne normálne trénovať a kedy sa budú môcť hrať súťažné zápasy. Nikto z nás nič podobné nezažil... A pevne dúfam, že už ani nezažije! Myslím si, že je veľmi dôležité uvedomiť si ten fakt, že boj s COVID-om 19 sme ešte nevyhrali a preto musíme všetci urobiť maximum v rámci našich možností, aby sa minulá sezóna už neopakovala.“

Núdzovým riešením boli kontrolné zrazy mládežníkov, robené naraz pre viacero kategórií so zameraním na hráčske funkcie, aké výhody to prinieslo hráčom i trénerom?
„V prvom rade verím, že to prinieslo osoh hráčom, aj keď je mi jasné že za tých štyri-päť dní, keďže toľko trval jeden zraz, sa nedajú urobiť zázraky. Skôr to vnímam ako dobrý príklad a inšpiráciu pre hráčov, že takýto typ tréningu je pre nich veľmi dôležitý a prospešný. Ak budú chcieť v kariére napredovať, musia zlepšovať svoje zručností v tréningovom procese v kluboch aj vo svojom voľnom čase. Samozrejme, malo by to byť odkomunikované  s klubovými trénermi, aby celá činnosť mala rozumnú postupnosť a tieto kontrolné zrazy, ako sme si ich pomenovali, boli jedným z námetov, ako na to.
Ja osobne som tieto stretnutia vnímal z dvoch pohľadov. V prvom rade som sa tešil, že môžem byť na ihrisku a robiť to, čo ma baví. Veľmi veľkým prínosom pre mňa taktiež bol fakt, že som mohol robiť s kolegami – všetkými mládežníckymi trénermi a rovnako s trénermi dvadsaťjednotiek Kentošom a Goljanom. O veľa veciach sme diskutovali a musím povedať, že som sa veľa naučil.“

V novej sezóne meníte vekovú kategóriu, od 1. júla ste trénerom šestnástky a začínate tradičný dvojročný cyklus s týmto tímom. Akú métu ste si vytýčili pre ročník narodenia 2006?
„Poviem úprimne, že som po minulej sezóne trochu opatrný so stanovením dlhodobejších cieľov. Budem rád, že sa spustia súťaže, odohrá sa jesenná časť a hlavne si prajem, aby boli hráči zdraví. Samozrejme predstavy o tom, ako chceme s hráčmi pracovať po stránke technickej, taktickej podľa hernej koncepcie SFZ, máme. Chceme viac pracovať s chlapcami v mentálnej oblasti, preto spolupracujeme s firmou SportMind a máme vypracovanú štruktúru na konkrétne jesenné zrazy s hlavným cieľom, ktorým je pomoc hráčom zlepšovať ich výkonnosť. Dúfam, že sa nám to bude dariť a verím, že táto sezóna bude pozitívnejšia, ako tá minulá.“

Značky