Mládežnícke reprezentácie – Trénerské posuny, osemnástku preberie Rusnák | Slovenský futbalový zväz

Mládežnícke reprezentácie – Trénerské posuny, osemnástku preberie Rusnák

Štyria z piatich trénerov mládežníckych reprezentácií, zľava Albert Rusnák st. (SR 18), Marek Bažík (SR 17), Branislav Fodrek (SR 16), Martin Žamba (SR 15).
autor: SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - Filozofia SFZ v otázke obsadenia trénerských postov pri mládežníckych reprezentáciách stojí na koncepčnosti a kontinuite. Šéfovia realizačných tímov sa ujímajú svojej funkcie k 1. júlu príslušného roka, resp. k tomuto dátumu začínajú pôsobiť pri družstve v stanovenom dvojročnom cykle.
Prihliada sa samozrejme na program každej reprezentácie, tentoraz zohľadnilo vedenie SFZ vývoj v kvalifikácii ME tímu do 17 rokov. “Čakali sme, ako vyrieši UEFA jednotlivé cykly 2. kola kvalifikácie ME, takzvaný Elite Round, pre všetky vekové kategórie. V hre bola totiž ešte stále účasť na záverečnom turnaji ME sedemnástok. Zaujímalo nás to o to viac, že je to ročník, z ktorého sa vytvorí tím pre šampionát devätnástok v roku 2022 a ten usporiadame na Slovensku,“ povedal technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič. “Keďže koronakríza napokon zrušila konanie aj tohto podujatia, prispôsobili sme sa vzniknutej situácii a usporiadali sme pozície trénerov pri jednotlivých reprezentáciách podľa overeného personálneho kľúča.“

Technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Znamená to, že reprezentačnej osemnástky sa k 1. júlu 2020 ujíma Albert Rusnák. “Spomínaný záverečný turnaj ME 19 je vrcholné mládežnícke podujatie, na ktorom sa Slovensko bude konfrontovať so siedmimi najlepšími družstvami Európy, preto sa musíme zodpovedne pripraviť. V stredu 10. júna sa na porade reprezentačných trénerov vo Zvolene zúčastnia aj ľudia z vedenia zväzu - viceprezident pre štátne reprezentácie Karol Belaník, generálny sekretár Peter Palenčík a člen výkonného výboru za trénerov Dušan Radolský – a spolu predebatujeme nastavenie dvojročného cyklu, pričom s Rusnákom preberieme model fungovania tímu a zabezpečenie všetkých potrebných podmienok preň.“
V tejto chvíli je Albert Rusnák stále ešte trénerom devätnástky (roč. narodenia 2001), ktorá čaká na rozhodnutie UEFA o konaní kvalifikačného turnaja, fázy Elite Roundu, s následným európskym šampionátom v Severnom Írsku (malo by sa tak stať na budúci týždeň).
“Táto téma je ešte otvorená, UEFA chce súťaž dohrať. Európsky šampionát z tohto roku na základe umiestnenia je zároveň kvalifikáciou pre MS 2021. Takže musíme počkať na jej krok s termínovkou ďalšieho stupňa kvalifikácie aj záverečného turnaja ME. Ak by sa prelínali asociačné termíny niektorých kategórií, riešili by sme situáciu operatívne, pričom by sme určite chceli využiť zväzových mládežníckych trénerov,“ vysvetlil technický riaditeľ.


Od 1. júla bude Stanislav Macek zodpovedný za reprezentáciu do 19 rokov.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Stanislav Macek sa teda so „svojou“ osemnástkou (ročník 2002) posunie od 1. júla o kategóriu vyššie, Branislav Fodrek preberie novú šestnástku (ročník 2005), Marek Bažík s kádrom, ktorý pozná (ročník 2004), postúpi o vekový stupeň nahor.
“Martin Žamba ostane naďalej pri pätnástke. Je to tréner, ktorý má ambície a všetky predpoklady na postupný posun k vyšším mládežníckym kategóriám. V tejto dobe je už zodpovedný za systém výberu hráčov z regionálnych výberov pre sformovanie kádra reprezentácie do 15 rokov, čím chceme vytvoriť základňu pyramídy pre ostatné reprezentácie. Ja osobne považujem tento proces za kľúčový pre zlepšenie kvality celého systému reprezentačného úseku,“ vyjadril sa Tarkovič.
Zloženie realizačných tímov dievčenských mládežníckych družstiev ostáva bez zmeny. 

TRÉNERI PRI MLÁDEŽNÍCKYCH REPREZENTÁCIACH

SR 15

Martin ŽAMBA

SR 16

Branislav FODREK

SR 17

Marek BAŽÍK

SR 18

Albert RUSNÁK st.

SR 19

Stanislav MACEK

TRÉNERI PRI ŽENSKÝCH MLÁDEŽNÍCKYCH REPREZENTÁCIÁCH

SR 15

Peter JANUŠKA

SR 17

Jozef JELŠIC

SR 19

Jozef JELŠIC

Značky