Mládežnícke reprezentácie – U17 v boji o ME s Holandskom, Gréckom a Maďarskom | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

Mládežnícke reprezentácie – U17 v boji o ME s Holandskom, Gréckom a Maďarskom

Lance Kelly, zástupca riaditeľa mužského súťažného úseku UEFA, vyžreboval v utorok štyri mládežnícke súťaže najvyššej úrovne, v kategórii do 17 rokov určil súperov pre výber trénera Fodreka v 2. kole kvalifikácie ME 2022.
autor: UEFA, zdroj: SFZ

NYON/BRATISLAVA – V sídle UEFA sa v utorok od 10. hodiny v hodinových intervaloch konalo žrebovanie štyroch mládežníckych podujatí. Týkal sa reprezentačných výberov – ročníkov 2003, 2004, 2005 a 2006. Okrem toho sa konal aj žreb Regions’ Cupu – majstrovstiev Európy seniorov amatérov. 

Naša súčasná devätnástka bola v pozícii pozorovateľa, keďže ako usporiadateľ finálového turnaja v júni 2022 má Slovensko účasť na ňom zabezpečenú automaticky.

Sedemnástka trénera Fodreka sa dozvedela súperov v druhej fáze tzv. Elite Rounde, s ktorými sa v marci stretne v boji o miestenku na európsky šampionát tejto vekovej kategórie v Izraeli.

Pre kategóriu U17 (ročník 2006) vyžrebovali 1. kolo kvalifikácie pre obdobie 2022/23, rovnako tak pre kategóriu U19 (ročník 2004).

Devätnástka Elite Round: Slovensko ako pozorovateľ žrebu

(ročník narodenia: 2003, tréner: Albert Rusnák)

Podmienky pre žreb:
- nik sa nemohol stretnúť s rivalom z 1. kola
- do jednej skupiny nemohli byť zaradené Rusko a Ukrajina
- víťazi skupín sa kvalifikujú na záverečný turnaj ME na Slovensku, ktorý sa hrá od 18. júna do 1. júla 2022.

Tréner Slovenska Albert Rusnák st.:
 „Boli sme ako pozorovatelia zaujímavého predstavenia. Každá zo skupín Elite Roundu je niečím špecifická. V prvej favorizujem na postup jedného z dvojice Turecko – Maďarsko, hoci Škóti hrajú do konca, do Elite Roundu ich posunul gól Chorvátsku v 91. minúte. V „dvojke“ sú veľkými favoritmi Francúzi, majú obrovskú kvalitu, lenže Česi sú veľmi silný tím , viacerí hráči pravidelne nastupujú v 21-ke i v seniorských ligových súťažiach. Skupina číslo 3 má dva top tímy tejto kategórie Anglicko a Portugalsko, vzájomný zápas ukáže špičkové predstavenie mládežníckeho futbalu. V štvorke očakávam tuhý boj na hranici dovoleného v každom zápase, tajným favoritom sú pre mňa Gruzínci. Päťka je  skupina smrti – Taliansko, Belgicko, Fínsko, Nemecko! Znamená to, že u nás na ME neuvidíme dve futbalovo vyspelé krajiny... Zo šestky môže postúpiť skutočne každý, netrúfam si ani tipovať. V siedmej skupine sú traja kandidáti – Rusko, Dánsko, Španielsko – na jedno postupové miesto, Rakúsko je papierový outsider.
Verím, že v spolupráci so všetkými slovenskými klubmi našich hráčov tak pripravíme, aby sme vytvorili zdatné, konkurencie schopné národné mužstvo do 19 rokov na domáce ME 2022! Nemožno zabudnúť na jedno dôležité špecifikum tejto vekovej kategórie – meniaca sa krivka výkonnosti. Hráči sú na prelome dorasteneckého a mužského futbalu, koľkí naskočia na seniorský vlak, ukáže čas.“

Sedemnástka Elite Round: Do Izraela aj cez Holandsko

(ročník narodenia: 2005, tréner: Branislav Fodrek)

Podmienky pre žreb:
- nik sa nemohol stretnúť s rivalom z 1. kola
- do jednej skupiny nemohli byť zaradené Rusko s Ukrajinou a Bosna a Hercegovina s Kosovom
- osem víťazov skupín a sedem najlepších z 2. miest sa kvalifikuje do Izraela na záverečný turnaj ME, ktorý sa hrá od 
16. mája do 1. júna 2022.
súperi Slovenska (1. skupina): Holandsko, Grécko, Maďarsko turnaj Elite Roundu sa hrá v Holandsku

BRANISLAV FODREK (tréner Slovenska 17): „Som rád, že už vieme, na koho sa nám treba nachystať. Mal som pred žrebom jediné prianie, vyhnúť sa zo štvrtého koša Francúzsku, osud mi to splnil, takže som spokojný. Z prvého koša nám padli Holanďania, turnaj sa hrá u nich, je jasné, že sú jasný kandidát na 1. miesto, ale to je zároveň aj veľký tlak na hráčov. Grécko má tento ročník silný, v 1. kole zdolali doma Francúzsko, to hovorí o mnohom. Maďarsko je náš tradičný súper, poznáme sa navzájom. Nech by bolo zloženie skupiny akékoľvek, pôjdeme do Elite Roundu s odhodlaním hrať a uspieť, máme kvalitu, skúsenosti aj chuť ísť ďalej, pobijeme sa o dobré výsledky.“


autor: UEFA, zdroj: SFZ

Sedemnástka 2022/23: Nemecký favorit, pozor na Lotyšsko

(ročník narodenia: 2006, tréner: Marek Bažík)

Podmienky pre žreb:
- do jednej skupiny nemohli byť zaradené Srbsko a Kosovo, Bosna a Hercegovina a Kosovo, Azerbajdžan a Arménsko
- Holandsko a Španielsko postúpili automaticky do fázy Elite Roundu
- prví dvaja z každej skupiny a štyria najlepší z 3. miest postúpia do Elite Roundu, tá sa hrá na jar 2022
- záverečný turnaj ME sa hrá v Maďarsku v máji 2023 za účasti 16 tímov, domáci má automaticky zaručenú účasť
- súperi Slovenska (12. skupina): Nemecko, Lotyšsko, Moldavsko, o usporiadateľovi turnaja 1. kola sa ešte nerozhodlo

MAREK BAŽÍK (tréner Slovenska): „Isteže som to so záujmom sledoval, ale viete, ako to je, keď sa môžete akurát pozerať... Nemci sú jasný favorit. Z tretieho koša som si neprial Severné Írsko, ale to neznamená, že si môžeme dovoliť podceniť Lotyšov, v 1. kole zdolali Litvu 4:1 a remizovali so Švédskom 2:2, takže pozor na nich. Moldavsko je v tejto chvíli najväčšia tajnička, ale ešte je čas si informácie pozháňať. Uvidíme, kde sa bude hrať kvalifikačný turnaj, ak sa do budúcej stredy nedohodneme, rozhodne UEFA žrebom.“


autor: UEFA, zdroj: SFZ

Devätnástka 2022/23: Chceme do Elite Roundu

(ročník narodenia: 2004, tréner: Stanislav Macek)

Podmienky pre žreb: 
- Portugalsko zaradené priamo do fázy Elite Roundu
- prví dvaja z každej skupiny a najlepší tretí postúpia do 2. kola kvalifikácie, 
- záverečný turnaj ME sa hrá na Malte v lete 2023, domáci má automaticky zaručenú účasť
- súperi Slovenska (12. skupina): Nemecko, Bielorusko, Arménsko,  kvalifikačný turnaj 1. kola sa hrá v Bielorusku v termíne 21. až 27. septembra 2022.

STANISLAV MACEK (tréner Slovenska): „Žreb sme spolu s kolegami pozorne sledovali, výslednú podobu našej skupiny sme vzali na vedomie, keďže akýkoľvek vplyv naň nemáme vo svojej moci. Každopádne fakt, že sa bude hrať v Bielorusku v septembri na budúci rok, pred nás postavil métu, ku ktorej budeme smerovať našu prípravu v najbližších desiatich mesiacoch. Sme si vedomí našich futbalových kvalít, keďže chceme postúpiť do fázy Elite Roundu, potrebujeme zdolať súperov z tretieho a štvrtého koša, teda Bielorusko a Arménsko. S nemeckým tímom sme sa stretli na tohtoročnom Ježkovom memoriáli, zápas sme smolne prehrali 0:2, takže máme o motiváciu naviac.“

Regions’ Cup: Zástupca zo Slovenska si zmeria sily s Poľskom, Lotyšskom a Moldavskom

Slovensko odohrá kvalifikačný miniturnaj v Skupine 2 v časti "Intermediate round", z ktorého na záverečný finálový turnaj postupuje víťaz skupiny. Dejisko kvalifikačného miniturnaja sa upresní v najbližších dňoch a finálový turnaj sa bude konať v roku 2023 počas posledných dvoch júnových týždňov v jednej z krajín, ktorá sa kvalifikuje.

 

SKUPINA 2:

  • (kôš A) Poľsko
  • (kôš B) SLOVENSKO
  • (kôš C) Lotyšsko
  • (kôš D) Moldavsko

 TERMÍN:

  • bude upresnený, všetky zápasy však musia byť odohraté najneskôr do 11.12.2022.

Značky