logo
Reprezentácia

MUŽI A - Iba remízový bezgólový vstup do kvalifikácie ME, Calzona považuje výsledok za spravodlivý

Ani debutant Róbert Polievka (v modrom) sa proti luxemburskej pevnej obrane nepresadil, hoci na hrote drel ako kôň. Neraz ho bránili v presile, na obrázku zľava Chanot, Martins a Bohnert.
Ani debutant Róbert Polievka (v modrom) sa proti luxemburskej pevnej obrane nepresadil, hoci na hrote drel ako kôň. Neraz ho bránili v presile, na obrázku zľava Chanot, Martins a Bohnert.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) - Slovenská reprezentácia vstúpila do kvalifikácie ME 2024 bezgólovou remízou s Luxemburskom. Ani v piatom zápase pod vedením Francesca Calzonu teda sokoli nevyhrali.

Pomalý rozbeh z našej strany trval minúty. Päť. Desať. Pätnásť. V tejto fáze zápasu pohodovo nastavení hostia vysunuli svoju aktivitu na našu polovicu, nie že by boli hrozbou pre Dúbravku, ale držali loptu dostatočne ďaleko od Morisa a to im dodávalo sebavedomie.

Sokolom chýbala dynamika, rýchlosť a hlavne nápad. Popravde, ak by sme nemali medzi žrďami brankára, ovládajúceho hru nohou a majúceho dobrú rozohrávku, bolo by vyznenie diania na ihrisku ešte menej dobré. Navyše Dúbravka si zastal aj svoje miesto v bráne, v 13. min kryl nebezpečný priamy kop Sinaniho.

Až potom sa aj v našej hre objavili záblesky ofenzívnej aktivity. Debutujúci Polievka s loptou na nohe prebehol 40 metrov a keď narazil na trojčlennú stenu pred šestnástkou Luxemburska, napriahol ku strele, pravú žrď minul tesne. Potom po druhom rohovom kope vyskúšala dvojica Haraslín – Suslov dobre vymyslený signál, pokus druhého zrazila obrana hostí na roh. Do tretice nejaký dobrý záblesk, Suslovov roh priťukával Kucka voľnému Polievkovi, toho hlavička bola presná, ale málo razantná. Mimochodom, jediná naša strela do prestávky do priestoru Morisovej brány. Odpovedal Gerson nebezpečným pokusom z úrovne bieleho bodu, sme vďační za Dúbravku alebo aj „Heco, ďakujeme!“

Celý I. polčas sa hral obojstranne v nevysokom tempe, futbal akoby šiel po okresných cestách, rýchlejšie dianie na diaľnici sme si síce želali, ale nevedeli sa na ňu dostať.

Na plynový pedál prišliapol Duda po návrate z prestávky. Priamy kop z 20 metrov kopol dobre, k päte pravej žrde, Moris mal dlhé ruky a loptu dnu nepustil, pri dorážke si Polievka ukopol uši.

Pred zápasom zdôrazňoval tréner Calzona, že jeho zverenci musia okrem iného byť trpezliví a ako plynul čas, túto jeho radu si bolo treba opakovať. V 58. min prišla dobre zahratá štandardka a Šatka volejom len o kúsok minul bránu, o minútku mal kľúč od Morisovej siete Polievka, ale ešte nie, ešte to nevyšlo, hlavičku mu luxemburský brankár zmaril. Ale áno, toto bola ukážka, že máme na strelenie gólu, len to chce rýchlosť a rozum nie iba v zábleskoch. 

Následná päťminútovka bola v tempe od brány k bráne, lopta bola v rýchlom pohybe, ani jeden tím však vcelku sľubne vyzerajúce akcie nedotiahol k akejkoľvek koncovke, lebo finálka bola obojstranne neriešiteľná rovnica.

Čo čert nechcel, skôr ju vyriešili hostia. Najprv len náhodne, Thill skúsil vystreliť z druhej planéty a nemieril úplne zle, len vedľa. No chvíľku po ňom sa rozbehol Gerson, najprv šiel, potom bežal, priestor sa mu otvoril skoro až do kuchyne – a toho sa zľakol. Vypálil pravačkou vonkajškom, ešteže to žiaden kanoniersky lúmen nie je, mohli sme zhorieť v pekle.

Poslednú desaťminútovku riadneho hracieho času odštartoval Haraslín „ragbyovkou“ po rohovom kope. V 81. min si vybojoval loptu na pravom krídle Boženík, vbehol do streleckej pozície a vypálil, hostia mali šťastie, že brániaci Chanot vytesnil jeho jedovku nad.

Minút do konca zápasu ubúdalo, nervozity v hlavách a na kopačkách našich hráčov pribúdalo. Zbytočné súboje, nevynútené fauly nás pripravovali o potrebný čas, pravda, čo sa nepodarilo za desiatky minút dovtedy sa v samom závere len ťažko dobiehalo. Snaha, vôľa, chcenie vytvárali pres na loptu, v takom prostredí sa ťažko zrodí kreatívny nápad, odomykajúci zadebnenú obranu.

Ešte tri minúty nadstaveného času. Luxemburský tréner Holtz organizoval barikády, naši sa tlačili, tisli, mleli v súbojoch so súpermi aj vlastným sklamaním z výsledku. Bez gólu... Koniec!

HLASY PO ZÁPASE

FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Výsledok považujem za spravodlivý, nebol to ľahký zápas. V I. polčas sme boli dosť nepresní, strácali sme veľa lôpt, áno, Duda niekoľko. Hráčom som v kabíne poďakoval, odovzdali všetko, z ihriska schádzali s tým, že vydali zo seba maximum. Áno, musíme sa zlepšiť vo viacerých činnostiach, musíme byť trepzliví. Máme za sebou spoločné tri zrazy a pätnásť tréningov, nemožno čakať zázrak. Ostáva nám len práca, práca, práca. Ak by sme tento zápas hrali v septembri minulého roka, prehrali by sme ho 0:4... Fanúšikov chápem, naším cieľom stále je, aby sa vrátili na tribúny. Necítim žiaden tlak, nemám žiadne ultimátum, poznám cestu, vieme, kam ísť. Aj ak by sme tento zápas vyhrali, poviem to isté, ako teraz, akurát by sme mali o dva body viac. Nemôžem vymyslieť útočníka, ktorý bude dávať góly, nie som kúzelník, snažím sa s mojím tímom pracovať čo najlepšie. Polievka splnil, čo som očakával, vidí bránu, je nebezepčný, páči sa mi jeho inteligencia a obetavosť.“

LUC HOLTZ (tréner Luxemburska): „Poznáte ma, vždy ma zaujíma predovšetkým výkon a od toho odvíjam moju spokojnosť, tentoraz som však spokojný aj s výsledkom a bodom. Do prestávky to nebolo z našej strany podľa môjho očakávania, nestrážili sme priestor tak, ako som chcel, v II. polčase to bolo lepšie, ale stále nie také, ako som si predstavoval. Plusom bolo, že po prestávke sme mali najmä v rýchlosti navrch. V ďalších zápasoch očakávam od nás ešte lepší výkon, ale pravdou je, že je v kvalifikácii lepšie hrať horšie a bodovať ako hrať výborne a nemať nič.“

Muži A
23.03.2023
19:45
Štadion Antona Malatinského (Trnava)
0 - 0
Ukončené
Luxembursko

Priebeh stretnutiaMuži A

Domáci1
Martin Dúbravka (GK)
2
Peter Pekarík
82'
5
Ľubomír Šatka
6
Norbert Gyömbér
7
Tomáš Suslov
73'
8
Ondrej Duda
80'
10
Róbert Polievka
73'
16
Dávid Hancko
17
Lukáš Haraslín
19
Juraj Kucka
22
Stanislav Lobotka

Náhradníci23
Henrich Ravas (GK)
12
Marek Rodák (GK)
3
Denis Vavro
9
Róbert Boženík
11
László Bénes
13
Patrik Hrošovský
14
Vernon De Marco Morlacchi
15
Michal Tomič
18
Erik Jirka
20
Róbert Mak
21
Matúš Bero
4
David Strelec

Realizačný tímFrancesco Calzona
Tréner
Ján Novota
Tréner brankárov
Alessandro Bulfoni
Kondičný tréner
Martin Rusňák
Kondičný tréner
Marco Brini
Videoanalytik
Giovanni Paolo De Matteis
Člen realizačného tímu
Zsolt Fegyveres
Lekár
Jozef Almási
Lekár
Peter Hečko
Fyzioterapeut
Martin Nozdrovický
Fyzioterapeut
Mário Prelovský
Masér
Ján Beniak
Kustód
Jakub Kojnok
Technický vedúci
Marián Drinka
Fyzioterapeut
Marek Košáň
Kustód
Monika Jurigová
Media manažér

Luxembursko

Hostia1
Anthony Moris (GK)
2
Maxime Chanot
4
Florian Bohnert
84'
7
Lars Gerson
57'
8
Christopher Martins
9
Danel Sinani
84'
10
Gerson Rodrigues
16
Leandro Barreiro
17
Mica Pinto
19
Mathias Olesen
64'
6
Yvandro Borges Sanchez
64'

Náhradníci23
Tiago Pereira (GK)
12
Ralph Schon (GK)
3
Enes Mahmutovic
5
Ken Corral
11
Vincent Thill
13
Dirk Carlson
14
Dejvid Sinani
15
Tim Hall
18
Laurent Jans
94'
20
Timothe Rupil
21
Sébastien Thill
22
Eldin Dzogovic

Realizačný tímLuc Holtz
Tréner

Delegované osobyRade Obrenovič
Jure Praprotnik
Grega Kordez
Alen Borošak

ĎALŠIE ZÁPASY J-SKUPINY: Portugalsko - Lichtenštajnsko 4:0, góly: 8. Cancelo, 47. Bernardo Silva, 51. z 11 m a 63. Cristiano Ronaldo, Bosna a Hercegovina - Island 3:0, góly: 14. a 40. Krunič, 63. Dedič.

Značky