MUŽI A – Belgicko – Slovensko 0:1

Pondelok, 17.6.2024 18:00 | Posledná aktualizácia 17.6.2024 22:10
MUŽI A - Slovensko - Belgicko - EURO 2024
Slovenskí futbalisti počas úvodného zápasu E-skupiny na ME vo Frankfurte s Belgickom.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

FRANKFURT (TASR) - Slovenskí futbalisti zvíťazili vo svojom úvodnom zápase E-skupiny ME nad favorizovaným Belgickom 1:0. Vo Frankfurte skóroval ako jediný v siedmej minúte krídelník Ivan Schranz. Slovákov dvakrát zachránil pred inkasovaným gólom systém VAR, ktorý odhalil v prvom polčase ofsajd Romelua Lukakua a v závere aj ruku Louisa Opendu. Mužstvo trénera Francesca Calzonu sa najbližšie stretne v piatok o 15.00 h v Düsseldorfe s Ukrajinou.

MUŽI A - Lukáš Haraslín - Slovensko - Belgicko - EURO 2024
MUŽI A - Róbert Boženík - Slovensko - Belgicko - EURO 2024
MUŽI A - Juraj Kucka - Slovensko - Belgicko - EURO 2024
MUŽI A - Ivan Schranz - Slovensko - Belgicko - EURO 2024
MUŽI A - Peter Pekarík - Slovensko - Belgicko - EURO 2024

Slováci previedli takticky výborný prvý polčas. V úvode síce pustili do šancí belgického kanoniera Lukakua, no ten skórovať nedokázal. Na opačnej strane ťažil slovenský výber z aktívneho napádania a vysokého postavenia v siedmej minúte. Rozohrávku pokazil Orel Mangala a po efektnej pätičke Ivana Schranza sa dostal k strele Juraj Kucka, ktorého pokus vyrazil Koen Casteels priamo pred Schranza a ten poslal Slovensko do vedenia. Po zmene strán sa radovali Belgičania z vyrovnania, no Lukaku sa ocitol v tesnom ofsajde. Fantastický zákrok previedol v 62. minúte Dávid Hancko, ktorý vykopol istý gól z bránkovej čiary. Systém VAR prial Slovákom aj v 86. minúte, keď odhalil hru rukou od Opendu a Lukakuovi odobral druhý presný zásah v stretnutí.

Slováci zaznamenali víťazný vstup do veľkého turnaja druhýkrát v histórii. Trojbodovým ziskom začali aj predošlý kontinentálny šampionát, keď na úvod zdolali Poľsko (2:1). V roku 2016 vo Francúzsku prehrali 1:2 s Walesom. Na svetovom šampionáte v JAR sa v prvom zápase zrodila remíza 1:1 s Novým Zélandom.

E-skupina, 1. kolo:

Belgicko - Slovensko 0:1 (0:1)

Gól: 7. Schranz. ŽK: Mangala, Tielemans, Lukebakio - Schranz. Rozhodovali: Meler - Eyisoy, Ersoy (všetci Turecko).

Belgicko: Casteels - Castagne, Debast, Faes, Carrasco (84. Lukebakio) - Onana, Mangala (58. Bakayoko) - Trossard (74. Tielemans), De Bruyne, Doku (84. Openda) - Lukaku

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (90.+4 Obert) - Schranz (81. Ďuriš), Boženík (70. Strelec), Haraslín (70. Suslov)

Slováci nedokázali už v tretej minúte prerušiť unikajúceho Dokuho, ktorý našiel spätnou prihrávkou De Bruyneho a do priameho ohrozenia Dúbravku sa dostal Lukaku. Belgický kanonier však z blízka trafil iba dobre postaveného Dúbravku. Dieru v slovenskej defenzíve chcel v šiestej minúte využiť opäť Lukaku, ktorý dostal loptu za obranu, obhodil si Dúbravku, no Slováci ustáli situáciu bez inkasovaného gólu. Vzápätí slovenský tím vysunul svoje postavenie postavenie, po chybe Mangalu sa dostal k lopte v šestnástke Schranz, pätičkou priťukol Kuckovi, ktorého strelu Casteels vyrazil priamo pred Schranza a ten poslal Slovensko do vedenia - 1:0. Vyrovnanie mal na kopačke Trossard, ktorý si za šestnástkou prebral loptu po zaváhaní Dúbravku, no mieril nad bránu. Slováci mohli zvýšiť na rozdiel dvoch gólov v 40. minúte, keď poslal Kucka skvelý center na Haraslína, ktorého volej zneškodnil Casteels. Na opačnej strane sa opäť pripomenul nebezpečný Lukaku, ktorý sa vyhol ofsajdu, no pred Dúbravkom si loptu predkopol ďaleko.

Na druhý polčas si belgickí krídelníci vymenili strany, naľavo sa presunul Doku, jeho miesto zasa prebral Trossard. Dobrou správou pre Slovákov bolo, že Hanckove problémy s kolenom zo záveru prvého polčasu si nevynútili jeho striedanie. Belgičania zvýšili aktivitu a v 56. minúte udreli z rohového kopu, no gólovú radosť prekazil Lukakuovi ofsajdový verdikt VAR-u. Historicky najlepší strelec Belgicka sa dostával do zakončení aj naďalej, v 62. minúte slabšou pravačkou poslal do bočnej siete. O minútu neskôr predviedol fantastický zákrok na bránkovej čiare Hancko, ktorý zachránil už istý gól z kopačky Bakayoka. Belgičania v závere poslali do hry ďalšie posily ofenzívy a ich tlak sa stupňoval. Vyústil do streleného gólu, ktorý zaznamenal opäť Lukaku, no už Vavro signalizoval hru rukou od Opendu. Do hry vstúpil VAR a pomohol Slovákom aj druhýkrát, keďže rozhodca Meler odvolal aj druhý presný zásah Lukakua.