logo
Reprezentácia

MUŽI A – Čo tréner chcel, to hráči splnili: víťazný koniec kvalifikácie Eura

Róbert Boženík s radostným gestom po góle na 1:1.
Róbert Boženík s radostným gestom po góle na 1:1.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ZENICA (SFZ) – Slovenská reprezentácia ukončila úspešnú kvalifikáciu ME 2024 víťazstvom nad Bosnou a Hercegovinou. Zaslúženým, pretože aj keď to nebol úplne výkon na prihlášku na hit pre Bratislavskú lýru, Calzonova squadra bola lepším aj efektívnejším mužstvom v studenom zápase.

Zima, že nehodno loptu vyhnať na ihrisko. Teplomer ukazoval 3 stupne, pocitovo bolo ešte o dielik-dva menej, povedzte, je futbal ešte stále letný šport či už stopercentne celoročný a hrať v druhej dekáde novembra je v Európe normálne?

Lebo to sa aj horšie rozbieha, hráčsky motor je studený. Hoci piati naši odvážne nastúpili v drese s krátkymi rukávmi (Škriniar, Bénes, Suslov, Mak, Boženík), výrazne pozmenená zostava celkom neladila. Predsa len sedem nových, respektíve iných v porovnaní so štvrtkovým základom (ostali Škriniar, Hancko, Bénes a Boženík) sa nevedelo naladiť hneď a zaraz na spoločnú herne rozprávkovú vlnu.

Behať behali všetci dosť, naháňali domácich predovšetkým na ich polovici ihriska – až po 40 minútach sa hra na viac ako minútu v kuse usadila na našej časti trávnatej plochy – aj sme čosi rysovali, ale maľba čo len náznaku šance sa nepodarila. Dvakrát po rohových kopoch hlavičkoval Škriniar, loptu medzi žrde neumiestnil, dvakrát sa o strelu pokúsil Suslov, ale vymedzený priestor brankára Piriča netrafil. Áno, aby sme nezabudli, jeden pokus domáca obrana zblokovala. 

Domáci sa kochali, ako „organizovane bránime,“ zaznelo z úst televízneho komentátora, ktorého hlas sa rozliehal po takmer prázdnych tribúnach (Bosniaci mali trest od UEFA, ktorý im znížil možnú kapacitu o tritisíc, ale aj keby nič také nebolo, ľudia veľmi neprišli, čím chceli vyjadriť nespokojnosť s výkonmi a dianí v ich národnom tíme). Veď hej, organizované to z ich strany vcelku bolo, ale že by ich futbal aspoň trochu tešil, nedajbože hrial, tak to teda ani náhodou. Keď mladučký rozhodca Weinberger poslal hráčov z trávnika do šatní na polčasovú prestávku, všetci sa najviac tešili na teplo vnútri.

Hráčom viac stupňov v kabíne pomohlo.  Za sedem minút po návrate na ihrisko sa udialo viac, ako za trištvrte hodinu pred prestávkou. V 52. min bolo 1:1, po dvoch slovenských góloch...
Najprv po našom štvrtom rohu a zbytočnej strate lopty sa vyrojili bosnianske „ovady“ po ľavej strane a keďže ich nič nezachytilo, nasledoval Hajradinovičov - to je ten Bosniak aj s trenčianskou futbalovou minulosťou - center do ohňa, Hrošovský predstihol Rodáka a nešťastne poslal loptu do vlastnej siete. Huuuuučalo to, ako by bolo aspoň jedna tribúna plná. Kým sa ale domáci tešili, Škriniar vyburcoval svojich, že tak toto teda fakt nie! Tu teda neprehráme!

Po troch minútach sme kopali ďalší roh a tentoraz to dopadlo výrazne lepšie. Samotný kop od zastávky teda nie, ale odkopnutú loptu zachytil Duda a ten má fištróna fakt majstrovského. Hovorí sa tomu cit pre okamih: vyzval Hancka, zabudnutého v bosnianskej obrane k finálke, ten to pochopil a poslal na tácke gólovú výzvu do ohňa. A Boženík, sobotňajší narodeninový oslávenec 24. narodenín, si dal darček (a nám ostatným tiež). Góóóóĺ! Božo naň čakal 19 zápasov, predtým svoj piaty v reprezentačnom drese dosiahol 1. septembra 2021 v slovinskej Ľubľane.

No a potom nám domáci ponúkli presilovku. Gojkovič, hrajúci od 35. min so žltou kartou za faul, si nedal pokoj s futbalovou trestnicou. Keď sa Bénes rozbehol, Bosniak ho neohrabane zastavil v situácii, keď žltá karta musela prísť. No a vo futbale platí, že žltá a žltá je červená. Z trávnika však šli obaja, domáci po vylúčení, hosť pre zranenie... 

A aby bolo spravodlivosti urobené zadosť úplne, prišiel ďalší náš roh – predtým tancoval Duda džajv, sambu aj rock and roll v domácej šestnástke a zaslúžil sa, že Mak vypilované kopy od zastávky zužitkoval na finálku. Kucka pred Piričom pohybom pomýlil všetkých, až na Šatku. Kde sa vzal, tu sa vzal, pri ľavej žrdi náhle stál – prepáčte, pani Podjavorinská, ale hodilo sa  nám to práve sem – náš obranca a šup ho tam dnu, viedli sme 1:2.

Zima nepoľavila, ale s dvoma strelenými gólmi nám bolo lepšie, teplejšie, zábavnejšie. Aj keď, pravda, že naši to už mali v rukách a strážili si víťazstvo, kým domáci len a len potvrdzovali, že tretí tréner v tejto kvalifikácii Savo Miloševič bude mať ďalej roboty ako na kostole, prípadne mešite. Viac ako dosť. Ale to je ich vec, my máme tri body, potvrdené 2. miesto v skupine a tešíme sa na žreb finálového turnaja Eura 2024, ktorý bude 2. decembra v Hamburgu.

HLASY PO ZÁPASE
FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Chcel som vidieť odpoveď od hráčov, ktorí boli v zosatve noví. Potvrdili, že máme silnú hráčsku skupinu. som spokojný, že potvrdili to, čo hovorím. Nebol to jednoduchý zápas, ale cieľ sme splnili. Na predzápasovom mítingu som povedal, že musíme si stanoviť nový, tým bolo víťazstvo v zápase a posun do 3. koša pri nasadzovaní na žreb ME. Som šťastný za Boženíka a kvôli nemu, že dal gól. Vždy som mu dôveroval, aj keď nedával góly, vždy robil pre mužstvo. Má skvelé ľudské vlastnosti, to je pre mňa rozhodujúce.“

SAVO MILOŠEVIČ (tréner Bosny a Hercegoviny): „Slováci nám toho veľa nedovolili, ale v zápase sme absolvovali ovľa viac osobných súbojov ako v minulých zápasoch. Urobil som si obraz, s kým môžem rátať do ďalších zápasov. Bez ohľadu na výsledok, to je pozitívum tohto zápasu. Hneval som sa pri vylúčení Gojkovgiča, pretože fauloval slovenský hráč a von šiel náš. Jedno je isté, v modernom futbale treba byť rýchli a neústupčiví.“

Bosna a Hercegovina
19.11.2023
19:45
Zenica (Stadion Bilino Polje)
1 - 2
(0:0)
Ukončené
Muži A

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
19:45
Renato Gojković
Bosna a Hercegovina
Faul
35'
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
20:30
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
20:45
Ivan Bašić
Bosna a Hercegovina
Faul
48'
49'
Vlastný gól
Patrik Hrošovský
Muži A
Vlastný gól
52'
Gól z hry
Róbert Boženík
Muži A
Gól z hry
52'
Róbert Boženík
Muži A
NS
Smail Prevljak
Bosna a Hercegovina
Faul
59'
Smail Prevljak
Bosna a Hercegovina
Striedajúci hráč: Nemanja Bilbija
59'
Renato Gojković
Bosna a Hercegovina
Faul
63'
66'
László Bénes
Muži A
Striedajúci hráč: Juraj Kucka
71'
Gól z hry
Ľubomír Šatka
Muži A
Gól z hry
75'
Róbert Mak
Muži A
Striedajúci hráč: Ľubomír Tupta
75'
Róbert Boženík
Muži A
Striedajúci hráč: Róbert Polievka
Gojko Cimirot
Bosna a Hercegovina
Striedajúci hráč: Nermin Zolotić
78'
85'
Tomáš Suslov
Muži A
Striedajúci hráč: Erik Jirka
85'
Ondrej Duda
Muži A
Striedajúci hráč: Jakub Kadák
Said Hamulić
Bosna a Hercegovina
Striedajúci hráč: Dal Varešanović
87'
Haris Hajradinović
Bosna a Hercegovina
Striedajúci hráč: Almedin Ziljkić
87'
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
21:30

Bosna a Hercegovina

Domáci22
Kenan Pirić (GK)
16
Jusuf Gazibegović
9
Smail Prevljak
59'
59'
23
Ermedin Demirović
3
Dennis Hadžikadunić
13
Gojko Cimirot
78'
2
Renato Gojković
35'
63'
5
Nihad Mujakić
14
Haris Hajradinović
87'
8
Ivan Bašić
48'
10
Said Hamulić
87'

Náhradníci12
Hidajet Hankić (GK)
1
Nikola Vasilj (GK)
18
Amir Hadžiahmetović
6
Benjamin Tahirović
15
Nemanja Bilbija
19
Adnan Kovačević
4
Nermin Zolotić
7
Amar Rahmanović
11
Haris Tabaković
17
Almedin Ziljkić
20
Miroslav Stevanović
21
Dal Varešanović

Realizačný tímSavo Milošević
Tréner

Muži A

Hostia12
Marek Rodák (GK)
2
Peter Pekarík
5
Ľubomír Šatka
Gól z hry - 71'
7
Tomáš Suslov
85'
8
Ondrej Duda
85'
9
Róbert Boženík
Gól z hry - 52'
52'
75'
11
László Bénes
66'
13
Patrik Hrošovský
Vlastný gól - 49'
16
Dávid Hancko
20
Róbert Mak
75'
14
Milan Škriniar

Náhradníci23
Henrich Ravas (GK)
1
Martin Dúbravka (GK)
6
Norbert Gyömbér
10
Róbert Polievka
15
Vernon De Marco Morlacchi
4
Michal Tomič
17
Lukáš Haraslín
18
Erik Jirka
19
Juraj Kucka
22
Stanislav Lobotka
21
Ľubomír Tupta
3
Jakub Kadák

Realizačný tímFrancesco Calzona
Tréner

Miesto konania-
Bulevar Kulina bana 1, Zenica

Delegované osobyJulian Weinberger
Maximilian Kolbitsch
Andreas Witschnigg
Stefan Ebner

ĎALŠIE ZÁPASY J-SKUPINY: Portugalsko - Island 2:0, góly: 37. Bruno Fernandes, 66. Horta. Lichtenštajnsko - Luxembursko 0:1, gól: 69. Gerson Rodrigues.

KONEČNÁ TABUĽKA J-SKUPINY

1.

Portugalsko

10

10

0

0

36:2

30

2.

Slovensko

10

7

1

2

17:8

22

3.

Luxembursko

10

5

2

3

13:19

17

4.

Island

10

3

1

6

17:16

10

5.

Bosna a Hercegovina

10

3

0

7

9:20

9

6.

Lichtenštajnsko

10

0

0

10

1:28

0

Značky