logo
Reprezentácia

MUŽI A - Hancko o Liverpoole: Teraz sa sústredím na Euro

Piatok, 24.5.2024 19:26 | Posledná aktualizácia 25.5.2024 11:25
MUZIA - kemp Samorin-Hancko.jpg
Dávid Hancko si prípravný kemp v Šamoríne pochvaľuje.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (TASR) - Na neoficiálnom kempe slovenskej futbalovej reprezentácie v Šamoríne zarezáva aj dvojica hráčov Feyenoordu Rotterdam. Kým u defenzívnej stálice Dávida Hancka je zaradenie do konečnej 26-člennej nominácie na ME v Nemecku neodškriepiteľné, jeho o osem rokov mladší spoluhráč Leo Sauer o ňu bude musieť tvrdo bojovať.

Obaja „Holanďania“ ocenili, že sa po skončení klubovej sezóny môžu udržať v tempe a vďaka tréningovým jednotkám pod taktovkou Mareka Hamšíka budú lepšie pripravení na záverečné sústredenie pred šampionátom. „Je super, že som tu a zostanem v rytme. Vnímam to pozitívne a som rád, že tu môžem byť s chalanmi. Po sezóne som si ani nestihol oddýchnuť, po poslednom zápase nasledovalo rýchle balenie a cesta na Slovensko. Snáď sa mi to podarí po tomto kempe, keď ešte budeme mať pár dní voľna,“ uviedol Hancko na mediálnom termíne v Šamoríne.

Spolu so Sauerom majú za sebou vydarenú sezónu, ktorú okorenila účasť ich tímu v skupinovej fáze Ligy majstrov. V domácej Eredivisie obsadil Feyenoord druhé miesto, keď prehral iba dva ligové zápasy. Na suverénny PSV Eindhoven stratil sedem bodov, triumfoval však v Holandskom pohári. Hancko patril medzi opory tímu, vo všetkých súťažiach odohral dohromady 47 zápasov a strelil v nich sedem gólov.

„Sezóna bola vynikajúca, urobili sme klubový rekord v počte získaných bodov, odkedy sa súťaž hrá na 34 kôl. Napriek tomu to na titul nestačilo, čo je trocha absurdné. PSV však bolo vynikajúce. Osobne sezónu hodnotím pozitívne, bol som počas nej zdravý a aj výkonnosť bola dobrá. Mal som takmer plnú minutáž vo všetkých súťažiach, cítim sa super," povedal 37-násobný reprezentant.

Vďaka spoľahlivým výkonom neunikol bývalý hráč MŠK Žilina, Sparty Praha a Fiorentiny pozornosti veľkoklubov. Výrazne stúpla aj jeho trhová hodnota, ktorá je podľa špecializovaného portálu transfermarkt.com aktuálne na úrovni 35 miliónov eur. Médiá už dlhší čas intenzívne skloňujú záujem FC Liverpool o jeho osobu, pričom tieto šumy nabrali na intenzite po tom, ako kormidlo anglického klubu prevzal bývalý kouč Feyenoordu Arne Slot. „Prajem mu to, je to vynikajúci tréner svetovej extratriedy predurčený na úspech. Za dva roky ma toho naučil veľa, môžem mu len ďakovať. Pokiaľ by som mohol pokračovať pod jeho vedením v jednom z najlepších klubov na svete, bol by to pre mňa sen. Klub sa však tiež musí pre mňa rozhodnúť a ja sa zatiaľ sústredím na ME. Ako futbalista by som sa však určite chcel posunúť ďalej, no na to musí zapadnúť do seba veľa vecí,“ dodal Hancko.

Leo Sauer je v mladom veku v klube i reprezentácii v pozícii čakateľa na šancu. V holandskej lige nastupoval ako náhradník, šancu dostal v 13 zápasoch a pripísal si dva presné zásahy. „Sezóna bola pre mňa prelomová, dostal som sa do mužského futbalu a posunul som sa dopredu. Strelil som aj prvé góly a zahral si prvýkrát za národný tím. Myslím, že keď som vo Feyenoorde dostal šancu, tak som niečo ukázal. Dúfam, že v novej sezóne pod novým trénerom budem hrávať viac.“

V reprezentácii debutoval v marcovom prípravnom súboji v Osle proti domácemu Nórsku (1:1), keď ho tréner Francesco Calzona poslal na trávnik na záverečných osem minút. Dostať sa do záverečnej nominácie na ME vníma Sauer ako výzvu. „Myslím si, že každý chalan má ambíciu dostať sa na ME. Čas ukáže, či sa mi to podarí. Reprezentovať krajinu je česť. Na ME vo Francúzsku som bol ako fanúšik, veľmi sme si to užili aj s rodinou. Keby som to teraz zažil ako hráč, bol by to určite skvelý zážitok,“ poznamenal Sauer.

Spokojný s kempom v Šamoríne je aj hráč Liberca Ľubomír Tupta. „Vnímam to ako ďalšiu šancu ukázať sa pred Eurom a zabojovať o účasť na šampionáte.“ Ľubo vníma pozitívne fakt, že do Nemecka môžu tréneri napokon nominovať až 26 hráčov. „Pre nás mladších hráčov je to dobrá správa. Verím, že sa dostanem do nominácie nielen na hlavný kemp, ktorý bude v Rakúsku, ale že sa mi podarí vybojovať si aj miestenku na Euro.“

Značky