logo
Reprezentácia

MUŽI A – Keď dal Vittek tri góly Lichtenštajnsku...

Róbert Vittek (č. 11) pod dohľadom Lichtenštajnca Martina Stocklasu páli na súperovu bránu, vzadu Szilárd Németh (č. 8).
Róbert Vittek (č. 11) pod dohľadom Lichtenštajnca Martina Stocklasu páli na súperovu bránu, vzadu Szilárd Németh (č. 8).
autor: ARCHÍV ŠPORTU/DUŠAN KOUTNÝ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Bolo to (plus tri dni) na deň pred devätnástimi rokmi – Slovensko hostilo v kvalifikácii MS 2006 na bratislavskom Tehelnom poli Lichtenštajnsko a súperovi naložilo, čo sa doňho zmestilo – 7:0. Skoro polovica našich gólov mala jedného autora, Róberta Vitteka.

„Pravda je, že si z toho zápasu pamätám len to, že som v ňom dal tri góly. Bol to môj jediný reprezentačný hetrik,“ pátral v pamäti dnes 41-ročný legendárny útočník. „Bol som vtedy v národnom tíme také ucho, okolo mňa borci rangu Karhana či Čontofalského, vedľa mňa hral trochu starší Szili Németh a my sme do toho zápasu šli s povinnosťou víťazstva, lebo Lichtenštajnsko nikto nebral nejako vážne.“

Pravda-pravdúca, v 7-člennej kvalifikačnej skupine (!!) boli našimi súpermi Portugalsko (ako teraz), Rusko, Estónsko, Lotyšsko a Lichtenštajnsko a Luxembursko (ako teraz). „Práve na Luxembursku je vidieť, ako sa futbal v Európe vyrovnáva. Ak sa nemýlim, vtedy to bol najslabší účastník skupiny, ešte aj Lichtenštajnci s ním uhrali dve víťazstvá a v tejto kvalifikácii s ním budeme hrať zrejme o postup,“ glosoval Vittek realitu.

Pomôžme si dobovou tlačou pri popise jeho troch gólov: úvodný prišiel až v 15. min. Po Némethovom úniku si na spätnú prihrávku nabehol Vittek a bez prípravy k vzdialenejšej žrdi skóroval. Druhý pridal  v 59. min, keď najprv v čistej šanci nestihol vystreliť, no vzápätí mu obrana hostí ponúkla priestor a on z „mŕtveho ofsajdu“ zvýšil na 3:0. A v 80. minúte zastavil Németha v šestnástke Stocklasa len za cenu faulu a následnou penaltou zavŕšil hetrik Vittek - 4:0. „Ďalšie tri góly sme im dali v poslednej desaťminútovke, takže 7:0 vyzerá fajn, ale bez roboty to nebolo.“ Zosumarizujme si slovenských strelcov v zápase: Vittek 3, 1 z 11m, Karhan, Sz. Németh, Mintál a Zabavník.

Porada pred priamym kopom v podaní Németha (8) a Róberta Vitteka, Breška (14) kopať nebude.
Porada pred priamym kopom v podaní Németha (8) a Róberta Vitteka, Breška (14) kopať nebude.
autor: ARCHÍV ŠPORTU/DUŠAN KOUTNÝ, zdroj: SFZ

Mimochodom, práve táto kvalifikácia bola pre Lichtenštajnsko bodonosná – okrem dvoch víťazstiev nad Luxemburskom uchmatlo bod Portugalsku (2:2) aj Slovensku (0:0)!

Ešte raz zalistujme v tlači z toho dňa a odcitujme autora hetriku v pozápasovom vyjadrení: „Do stavu 3:0 to bol náročný duel, potom sme sa už na ihrisku zabávali. Dôležité sú predovšetkým tri body, hoci aj skóre môže v konečnom hodnotení zohrať svoju úlohu. Zdá sa mi, že hetrik som naposledy zaznamenal ešte v slovenskej lige proti Púchovu. Jeden gól venujem priateľke, druhý rodine a tretí Martinovi Doktorovi (22-ročný futbalista Dubnica pár dní predtým nečakane zomrel – pozn). Osobne som ho síce nepoznal, ale jeho smrť nás všetkých hlboko zasiahla.“

Pre zaujímavosť zostava Slovenska z toho duelu: Čontofalský – Zabavník, Kratochvíl (46. Petráš), Hanek, Čech – Karhan, Demo (46. Janočko), Mintál, Greško (62. Breška) – Vittek, Sz. Németh.

Vittek dal v tejto kvalifikácii celkom 6 gólov, rovnako ako Ukarjinec Ševčenko, Dán Tomasson, Turek Tuncay a Islanďan Gudjohnsen), jej najlepším strelcom bol Portugalčan Pauleta s 11 presnými zásahmi.

Slovensko skončilo v konečnom poradí skupiny na 2. mieste, zahralo si baráž so Španielskom (1:5, 1:1) a do Nemecka sa nedostalo. Na úspešnú kvalifikáciu MS sme si museli počkať ešte štyri roky, Vittek bol pri tom, rovnako ako na samotnom šampionáte v JAR, kde dal 4 góly a... To je už ale iná história.

Značky