logo
Reprezentácia

MUŽI A - Od Reimanna po Dúbravku 100 čistých kont reprezentácie SR

BRATISLAVA (SFZ) – Víťazstvo 3:0 nad Lichtenštajnskom je zároveň jubilejným 100. reprezentačným zápasom slovenskej futbalovej reprezentácie, v ktorej naše mužstvo schádzalo z ihriska bez inkasovaného gólu. Historicky prvé čisté konto vychytal v roku 1939 brankár Teodor Reimann v zápase proti Nemecku (2:0), jubilejnú stovku zaznamenal vo včerajšom dueli proti Lichtenštajnsku Martin Dúbravka.

Každé mužstvo mieri v prvom rade na víťazstvo, ale zároveň platí, že výhra na nulu je príjemným bonusom navyše. Vedeli by o tom hovoriť najmä brankári. V histórii slovenského futbalu schádzali z ihriska so „shootoutom“ v 100 zápasoch z celkového počtu 331.

Prvý dosiahol brankár Teodor Reimann v auguste 1939 v historicky prvom oficiálnom stretnutí Slovákov proti Nemecku v Bratislave pri víťazstve 2:0. Pod jubilejnou 50-kou je pečať Kamila Čontofalského pri výhre 7:0 nad San Marínom v kvalifikácii o postup na ME 2008 v Dubnici nad Váhom. Jubilejná stovka padla včera v dueli s Lichtenštajnskom (3:0) po čistom konte Martina Dúbravku.

Celkovo sa podarilo aspoň raz počas kariéry vychytať nulu od prvej minúty do záverečného hvizdu osemnástim slovenským gólmanom – Reimann, Vencel, L. Molnár, König, Susko, Buček, Rzeszoto, Čontofalský, Trabalík, Senecký, Mucha, Kello, Kuciak, Perniš, Kozáčik, Košický, Dúbravka a Rodák.

Rekordérmi v počte vychytaných kont je dvojica Miroslav König - Ján Mucha (13 zápasov), v tesnom závese je Matúš Kozáčik a Martin Dúbravka, obidvaja majú na konte tucet stretnutí bez inkasovaného gólu.

Jedenásťkrát si čisté konto podelila dvojica brankárov. Za smoliara môžeme považovať Miroslava Königa. O sólový shootout prišiel dvakrát striedaniami v záveroch zápasov. V máji 1999 ho v zápase s Bulharskom (2:0) vystriedal v 90. min Susko, v apríli 2001 v Rumunsku (0:0) v Ploješti v 83. min. Hýll.

Štyrom brankárom sa podarilo vychytať sólo tri čisté kontá v rade. Stanislav Vencel ml. v roku 1998 proti Fínsku, Azerbajdžanu a Lichtenštajnsku, Miroslav König o dva roky neskôr proti Macedónsku, Moldavsku a Švédsku, Kamil Čontofalský v roku 2005 proti Luxembursku, Lichtenštajnsku a Nemecku, a Martin Dúbravka pri nedávnej rozlúčke Hamšíka proti Čile, následne proti Luxembursku a Bosne a Hercegovine.

Zdroj: MUSIC & SPORT DATA RECORDS.

Značky