MUŽI A – Na Malte góly – rekordy - jubileá

Utorok, 16.11.2021 10:32 | Posledná aktualizácia 30.12.2021 17:12

zdroj: TASR

BRATISLAVA (SFZ) – Kvalifikačný zápas v La Vallette priniesol niekoľko rekordných zápisov do historických tabuliek slovenskej futbalovej reprezentácie. Slováci dosiahli najvyššie víťazstvo na pôde súpera, zaznamenali rekordnú trojgólovú úvodnú štvrťhodinu, Ondrej Duda zaznamenal ako tretí hráč v histórii hetrik.

REKORDNÁ VÝHRA 6:0 NA IHRISKU SÚPERA

Slováci dosiahli prvýkrát v histórii na métu 6 strelených gólov do siete súpera na jeho pôde. Predtým zaznamenali najviac 5 gólov: v októbri 2001 v Macedónsku (5:0), v októbri 2006 vo Walese (5:1), v júni 2019 v Azerbajdžane (5:1) a v novembri 2011 v San Maríne (5:0).

07.10.2001 MACEDÓNSKO – SVK 0:5 / Skopje
07.10.2006 WALES – SVK 1:5 / Cardiff
11.06.2019 AZERBAJDŽAN – SVK 1:5 / Baku
21.11.2007 SAN MARÍNO – SVK 0:5 / Serravalle

Výhra 6:0 je zároveň druhá najvyššia v histórii slovenského futbalu a výsledkovým repete duelu s Maltou spred 25 rokov, kedy tím trénera Jankecha zdolal v Bratislave Maltu rovnakým pomerom 6:0. Rekordné výhry 7:0 sa zrodili v zápasoch so San Marínom a Lichtenštajnskom

08.09.2004 SVK – LICHTENŠTAJNSKO 7:0 / Bratislava
13.10.2007 SVK – SAN MARÍNO 7:0 / Dubnica nad Váhom
06.06.2009 SVK – SAN MARÍNO 7:0 / Bratislava
22.09.1996 SVK – MALTA 6:0 / Bratislava
14.11.2021 MALTA – SVK 0:6 / La Valletta

REKORDNÝ POLČAS 3:0

V doterajšej histórii nikdy nestrelili Slováci 3 góly rýchlejšie ako sa to podarilo zverencom trénera Tarkoviča proti Malte. Výsledok 3:0 svietil na ukazovateli skóre už v 16. min po dvoch góloch Alberta Rusnáka a Ondreja Dudu. Celkovo dokázali Slováci streliť do polčasu minimálne tri góly v 12 zápasoch, rekordný zápis v súvislosti s polčasovým vedením si udržal domáci duel so San Marínom z júna 2009, kedy tím trénera Weissa vyhrával po prvej časti hry nad San Marínom 5:0.

Najrýchlejšie 3 góly Slovenska:

14.11.2021 MALTA – SVK 0:6 (3 góly za 16 minút)
Góly: 6. A. Rusnák, 8. Duda, 16. A. Rusnák

12.10.2015 LUXEMBURSKO – SVK 2:4 (3 góly za 30 minút)
Góly: 24. Hamšík, 29. A. Nemec, 30. Mak

11.06.2019 AZERBAJDŽAN – SVK 1:5 (3 góly za 30 minút)
Góly: 8. Lobotka, 27. Kucka, 30. Hamšík

VERNON DE MARCO DOROVNAL JANČULU A PORÁZIKA

Zápis do historických tabuliek si pripísal aj Vernon De Marco. Po Karimovi Guédém, Davidovi Depetrisovi a Borisovi Sekuličovi sa stal štvrtým naturalizovaným Slovákom, ktorý obliekol dres s dvojkrížom na hrudi a hneď prvý štart premenil na gól po dvoch minútach strávených na ihrisku. Jeho gólová strela v 72. minúte bola jeho druhým dotykom s loptou, vyrovnal tak zápisy Tibora Jančulu a Andreja Porázika

Richard Lásik – 10 minút 06.02.2013 / Belgicko – Slovensko 2:1

Ondrej Duda zaznamenal v zápase Malta - Slovensko 0:6 hetrik.
zdroj: TASR

HETRIKY DUDU AJ SUSLOVA

Ondrej Duda si pripísal v dvoch dueloch so Slovinskom a na Malte 4 góly a vyšplhal sa na métu 9 strelených reprezentačných gólov. Zápisom do histórie je jeho hetrik v La Vallette, čím sa stal po Arpášovi, Vittekovi a Šebovi štvrtým Slovákom, ktorý zaznamenal v jednom zápase tri góly.

Ján Arpáš - 3 góly / 09.04.1944 Chorvátsko - Slovensko 7:3
Róbert Vittek - 3 góly / 08.09.2004 SVK – Lichtenštajnsko 7:0
Filip Šebo – 3 góly / 15.08.2006 SVK – Malta 3:0
Ondrej Duda – 3 góly / 14.11.2021 Malta – SVK 0:6

Husársky kúsok sa podaril aj Tomášovi Suslovovi, ktorý asistoval na tri zo šiestich gólov v sieti Malty a nadviazal na rovnaké „asistenčné“ hetriky Weissa ml., Mintála a Sz. Németha.

Tomáš Suslov – 3 asistencie / 14.11.2021 Malta – SVK 0:6
Vladimír Weiss ml. - 3 asistencie / 12.10.2015 Luxembursko – SVK 2:4
Vladimír Weiss ml. - 3 asistencie / 05.06.2010 SVK – Kostarika 3:0
Marek Mintál - 3 asistencie / 02.09.2006 SVK – Cyprus 6:1
Szilárd Németh - 3 asistencie / 08.09.2004 SVK – Lichtenštajnsko 7:0
Poznámka: Do asistencií sú zarátané aj fauly na hráčov, po ktorých nasledoval gól z pokutového kopu.

REKORDNÝCH 15 ZÁPASOV V JEDNOM ROKU

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala na Malte 15. zápas v rámci jedného kalendárneho roka. Nikdy predtým neodohrala v priebehu 365 dní viac ako 14 zápasov.

Rok 2021 15 zápasov 4 7 4 20:18
Rok 1999 14 zápasov 6 2 6 10:15
Rok 2016 14 zápasov 5 5 4 18:12

Rekordný zápis si pripísal aj Tomáš Suslov, autor troch gólových asistencií.
zdroj: TASR

ĎALŠIE ZAUJÍMAVOSTI Z MALTY:

- Zápas Malta – Slovensko bol pre naše mužstvo jubilejný 150. na ihriskách súperov.
- Brankár Martin Dúbravka vychytal svoje siedme čisté konto.
- Zápas na nulu oddialil jubilejný 400. inkasovaný gól Slovenska (doteraz sme inkasovali 399 gólov).
- Naše mužstvo po 13 zápasoch zaznamenalo zápas bez žltej karty.
- Naše mužstvo si druhýkrát vyskúšalo hru proti 8 hráčov v poli po dvoch červených kartách súpera. Predtým sa tak stalo 11.10.1995 v zápase Slovensko – Poľsko 4:1 (Kosecki, Swierczewski)
- Milan Škriniar priviedol na ihrisko mužstvo premiérovo s kapitánskou páskou.
- Milan Škriniar odohral jubilejný 50. zápas v slovenskej reprezentácii.
- Milan Škriniar sa stal 21. hráč, ktorý dosiahol na métu 50 reprezentačných štartov.

- Milan Škriniar zaznamenal 2. najrýchlejšiu 50-ku. Stal sa iba druhým hráčom, ktorý vtesnal prvých 50 zápasov pod hranicu 2000 dní.

Najrýchlejších prvých 50 zápasov:

Marek Hamšík 07.02.2007 - 07.10.2011 / 1 704 dní = 243 týždňov + 3 dni
Milan Škriniar 27.05.2016 - 14.11.2021 / 1 998 dní = 285 týždňov + 3 dni
Róbert Mak 06.02.2013 - 16.11.2018 / 2 110 dní = 301 týždňov + 3 dni

Vernon De Marco zaznamenal gól po dvoch minútach pobytu na ihrisku v drese Slovenska.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Zdrojové dáta: Peter Zeman