MUŽI A – Na neutrálnej pôde neutrálny výsledok, Calzonu trápi pomalý herný prejav

Nedeľa, 25.9.2022 18:05 | Posledná aktualizácia 26.9.2022 07:22
Ide to! Adam Zreľák sa po štyroch rokoch gólovo presadil v reprezentačnom drese, vyrovnal na 1:1. Ukázalo sa, že konečných.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BAČKA TOPOLA (SFZ) – Na posledný zápas Ligy národov edície 2021/22 musela slovenská reprezentácia vycestovať do Srbska. Síce v pozícii domáceho usporiadateľa, ale súboj s Bieloruskom, ktorého hráči boli „stopnutí“ pred vstupom na naše územie, sa musel hrať mimo Slovenska. Prostredie prajné, výsledok nedostatočný. Remíza 1:1 sa nám máli.

Tréner Calzona urobil v porovnaí so štvrtkovou zostavou tri zmeny, do základu zaradil Pekaríka, Kucku a Ďuriša. A od 1. minúty sa začalo dobýjanie bieloruskej bránky.

Chvíľami to vyzeralo ako obliehanie hradu Pála Kraya, ktorý sa čnie nad týmto srbským mestom, dlho-predlho sme nevedeli nájsť kľúč od bieloruských vrát. Pekaríkov center od bránkovej čiary trafil Boženík, ale hlavička to bola slabá (8. min), onedlho sme kopali prvý roh, ale nič z neho (12.), potom prišli dva solídne momenty Jirku (24. a 28.), najmä ten druhý, keď získal loptu od Klimkoviča a v dobrej pozícii pálil vedľa, vyzerala sľubne, ale stále bolo 0:0.

Po polhodine hry sa našiel kľučiar od Plotnikovovej bránky. Nebola to pohľadná akcia, vyťažili sme zo štandardky. Boženíkov pokus ešte bieloruský brankár vyrazil, Kucka sa pomstil za kopanie do seba najlepším spôsobom, dal gól. Lenže... Do hry vstúpil VAR, rozhodcom pri ňom trvalo urobiť si názor tri minúty, ďalšiu si zobral hlavný rozhodca, aby sa pri obrazovke presvedčil, že Boženík hral rukou a tak gól zrušil. Následok? V 45. min sa dostali k prvej akože futbalovej akcie naši súperi, kopali aj prvý roh. Jednoducho. Na prvú žrď. Odtiaľ predĺženie lopty, ktorá prešla cez chumel hráčov oboch mužstiev až ku nekrytému Bacharovi a ten nemohol nedať – 0:1. Bŕŕŕŕ... V príjemnom počasí, keď bolo okolo 20 stupňov, všetkými Slovákmi a siedmimi Talianmi prešiel mráz.

Prvých desať druhopolčasových minút sme pálili, ale stále slepými. Hoci dve Kuckove bomby nemali zlý námer, medzi žrde sa nevošli. Pribudli aj tri rohy, ale z nich nám ani nekvaplo. Obliehanie Plotnikovovej brány pokračovalo, zakliatie trvalo.

Prišiel Zreľák, že by on...? Áno, on! Po dobrom Hanckovom centri sa efektne aj efektívne vložil do lopty a Plotnikov nemal nárok na iné, ako ju vybrať spoza chrbta. Tentoraz nebolo treba potvrdenie VAR-u, gól ako lusk. Zreľákov tretí v národnom tíme, po štyroch rokoch.

Aj remízový stav bol však pre nás málo. Lenže Zreľákova hlavička nemala razanciu, Hanckov dobre kopnutý priamy kop neprekvapil Plotnikova, Bero sa preštrikoval a namieril presne k žrdi, ale bieloruský brankár vysunul ruku ako Saxana a bol z toho len rohový kop. Ôsmy v II. polčase, ale bez efektu, ako všetky predtým.

Ešte aj v štyroch nadstavených minútach sme šli za gólom, za víťazstvom, za výsledkovým pohladením ubolenej slovenskej futbalovej duše. Ostala nepohladená.

FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Čakal som iný zápas. Chceli sme hrať s rýchlymi prihrávkami, ale v I. polčase sme to vôbec nerobili a dobrý futbal sme hrali po prestávke tridsať minút, čo je málo. Posledných pätnásť minút bol v našej hre chaos, nefungovala hlava. Možno mám na tom svoj podiel viny, možno som mal urobiť viac zmien v zostave, ale chcel som zachovať určitú kontinuitu z minulého zápasu. Inkasovaný gól ma mrzí, vedeli sme, ako Bielorusi kopú rohové kopy a práve po jednom sme inkasovali. Naši hráči pri ňom iba stáli. Musíme sa stať futbalovým tímom, musíme nájsť spôsob, ako to dosiahnuť, jednoducho musíme zvýšiť minutáž dobrého futbalu, polhodina je málo. Kľúčovým problémom bol pomalý herný prejav, sme pre súpera čitateľní, ale mali sme problémy s kopaním rohových aj priamych kopov. V novembri budeme teda pokračovať, hráči prijali zodpovednosť, veria tomu, čo sme naštartovali, musíme pracovať spoločne ďalej.“

GEORGIJ KONDRATJEV (tréner Bieloruska): „Hrali sme so silným súperom, slovenskí hráči sú technicky veľmi zdatní. Veľa zápasového času sme strávili v obrane, pretože sme museli. Výsledok ma neprekvapil, ale potešil, zopakujem, že považujem Slovensko za silné mužstvo. Vidím posun v jeho prejave v porovnaní s júnovým vzájomným zápasom - vtedy boli slovenskí hráči unavení, bolo po sezóne. Teraz boli evdidentne lepšie pripravení a dali nám zabrať.“

DRUHÝ ZÁPAS: Azerbajdžan - Kazachstan 3:0, góly: 67. vlastný Maročkin, 74. Ozobic, 90+. Nurijev.