MUŽI A – O našej prehre rozhodli nórske hviezdy

Piatok, 25.3.2022 18:55 | Posledná aktualizácia 26.3.2022 07:53
Marek Rodák skvele zasahuje po pokuse Erlinga Haalanda pod dohľadom Milana Škriniara, nórska hviezda sa však napokon gólom presadila.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

OSLO (SFZ) – Medzištátny rok 2022 začali sokoli v hlavnom meste Nórska a nevykročili pravou nohou. V zápase ťahali celý čas za kratší koniec a o ich prehre 0:2 rozhodli dve najväčšie domáce hviezdy Haaland a Ödegaard.

Od začiatku stretnuti bolo zrejmé, že jeho tón budú udávať domáci. Dominovali zohratosťou, atletickosťou a rýchlosťou, na čo nabaľovali ďalšie futbalové prednosti pri individuálnych činnostiach. Mali dirigenta (kapitán Ödegaard ) i pohyblivé krídlo (Elyounoussi), na hrote stálu hrozbu (Haaland), logicky nás tlačili, aj keď to nebolo do prestávky žiadne smrteľné zovretie.

Rozdiel bol predovšetkým v ofenzívnych prejavoch – streľba, vyhraté súboje, kreatívna myšlienka. K ich plusom patril aj narastajúci počet rohových kopov (päť za I. polčas) i snaha zvyšovať tempo na území, ktoré sme my vykrývali bránením a zaisťovali spoľahlivým Rodákom. Ten postupne zmaril pokusy Bergeho, trikrát Elyounoussiho a najmä jedovku Ödegaarda (na ktorú mu výborne prihral Elyounoussi), raz mu pomohlo brvno (po bombe Elyounoussiho...) a evidentne si zápas na Ulevaal štadióne užíval.

Ešte v I. polčase sme prišli o zraneného Suslova (do hry šiel debutujúci Regáli), našou jedinou strelou medzi žrde do prestávky bol pokus Haraslína, plusom absolútný prehľad Škriniara, šikovná hra Dudu (možno prekvapujúco zodpovedne pokrývajúceho priestor pri bránení, preto potom chýbala jeho myšlienka vpredu) a už spomínaná istota Rodáka, ktorý v 50. min suverénne stlmil strelu Haalanda z hranice šestnástky. Vyznamenal sa aj v 57. min, keď Elyounoussi parádnou obaľovačkou z vnútra šestnástky skúsil dostať loptu do siete, ale náš brankár predviedol efektívnu parádnu ako z učebnice.

Stále sa nám nedarilo držať dlhší čas loptu v moci, takže útoky Nórov vyzerali ako prílevove vlny s permanentnou hrozbou „pichajúceho“ Elyounoussiho a číhajúceho Haalanda. Keď sa nám to po hodine hry predsa len podarilo a uzavreli sme domácich na ich polovici, zčista-jasna mal streleckú parketu zo 17 m Hrošovský a bum. Nyland sa mohol chváliť, ako dobre si vie postaviť žrď. Bol to však náš ojedinelý záblesk v nórskej búke. Lebo domáci odpovedali vzápätí.

Najprv Normann nabil Sörlothovi, ktorého znova vychytal famózne Rodák, potom však v 77. min bol aj on krátky na nórsku najväčšiu hviezdu. Rýchly výpad sa snažil zblokovať Haraslín, ktorého zákrok ale pomohol domácim k rozleptaniu našej obrany, striedajúci Thorstvedt uvoľnil Haalanda a ten si pozíciu vychutnal elegantným obhodením Rodáka – 1:0. Ešte sa Nóri ani nedotešili a Haaland síce zle vystrihol nožničky, no Daehli ponúkol opravu Ödegaardovi a druhá z veľkých domácich hviezd ukázala nablýskanosť svojej ľavačky nechytateľnou strelou – 2:0. Mohlo byť napokon i viac, našťastie Ödegaard z priameho kopu tesne minul a druhý raz nepresterlil múr.

V závere zápasu si zahral aj druhý novic Herc.

Pre domáceho trénera Solbakkena teda nebol trinásty zápas na lavičke Nórska nešťastným, kým my sme ani na druhý pokus na tejto pôde gól nedali, vzájomnú bilanciu si neopravili (tretia prehra v štvrtom zápase) a presvedčili sa, že máme čo pilovať v našej hre.

HLASY PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Som rád, že sme zápas s takým kvalitným súperom odohrali, odhalil všetky naše nedostatky. Ale ťažko sa mi hodnotí... Náš výkon som si predstavoval inak, chceli sme hrať vysoký pressing, s využitím kombinácii do otvorených priestorov, lenže nám chýbal režisér hry a absentovala prechodová fáza. Prepadli sme v osobných súbojoch, čo bola na jeseň naša doména. V II. polčase sme mali aj fázu, keď sme boli pre súpera nebezpeční, ale celkovo bol rozdiel v rýchlosti. Predovšetkým v rýchlosti myslenia. Zápas sme nezvládli. naším najlepším hráčom bol jasne Rodák, som rád, že podal takýto výkon, chytil veľa šancí domácim. Proti nám stála skutočná futbalová kvalita, každý nábeh Haalanda bol nebezpečný, Ödegaard potvrdil svoje zrejmé prednosti.“

MAREK RODÁK (najlepší hráč Slovenska): „Bol to ťažký zápas na ťažkom teréne. Vzdorovali sme celý čas, možno ten výsledok mohol byť lepší, lenže napokon nás Nóri pretlačili. Oba góly boli tak trochu nešťastné, pred prvým sme k domácim odrazili loptu, pred druhom sa tiež dostala k strelcovi tak nejednoznačne. Na to, že obrana hrala v takomto zložení prvý raz, fungovala dobre, zvládli sme veľa zložitých situácií, vzadu sme hrali kompaktne, takže tam to vyznelo celkom dobre.“