MUŽI A – Po gólových parádach Dudu a Jirku sme zdolali Fínov, podľa Tarkoviča sme hrali náš zápas

Utorok, 29.3.2022 17:50 | Posledná aktualizácia 31.3.2022 08:33
Oprávnená radosť a oslavné gesto v podaní Ondreja Dudu, parádnym gólom nsmeroval náš tím k víťazstvu nad Fínskom.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

MURCIA (SFZ) – V druhom zápase počas marcového asociačného termínu vyhralo Slovensko na španielskej pôde nad Fínskom 2:0. Na štadióne Nueva Condomina v Murcii s kapacitou 33 tisíc miest bolo na tribúnach pár stoviek, takže atmosférou to skôr pripomínalo tréningový zápas v príjemnom jarnom počasí, veď v čase zápasu bolo 20 stupňov a svietilo slnko.

Obaja tréneri v porovnaní so stretnutiami pred štyrmi dňami pozmenili zostavy, náš Štefan Tarkovič poslal päť nových hráčov, medzi nimi aj debutujúceho brankára Dominika Holeca, jeho kolega Markku Kanerva vymenil až na Robina Loda celý tím!

Vzhľadom na herné prejavy mužstiev sa nečakala žiadna veľká prestrelka, skôr taktické vykrývanie priestoru a hľadanie škárok (z nášho pohľadu) či kolmica po troch-štyroch krátkych prihrávkach, prípadne rýchla kontra po zisku lopty (zo strany súpera).

Dojem z nášho prejavu prvú polhodinu kazili až pričasto nepresné prihrávky, takže sme nedokázali dostať Severanov pod trvalejší tlak.

Fíni mali prvú strelu mimo, my prvý faul i rohový kop, akciu hodnú zaznamenania si pripísal súper. Pohjanpalo z prvej predĺžil na Forssa, toho aktivitu však zastavil náš brániaci dvojblok. Potom Lingman trafil medzi žrde, ale na Holeca to bolo málo.

Málo bolo aj odvahy u Dudu, mal po polhodine hry priestor na strelu, ale šancu „utopil“ v kľučkách, čo ho vyhecovalo natoľko, že druhú takú príležitosť si nenechal ujsť. To keď aktívny Bero vytiahol loptu pred Hradeckého, uvoľnil spoluhráča a Duda predviedol nohy z opravovne hodín: presná strela do „vinkla“ pohladila dušu, oči aj srdce slovenského fanúšika – 0:1.

Fíni naskočili do II. polčasu rozohriati, na päť minút nás pritlačili, hneď po príchode zo šatne preverili Placha (ďalší debutant medzi žrďami), potom nevyužili našu nedôslednosť pri rohovom kope, keď Pohjanpalo nedokázal po ňom nebezpečne vystreliť.

Otriasli sme sa a zahrozili, v 54. min pri Berovej prihrávke Boženíka najprv Fíni odtlačili a pri lopte z druhej strany mu znemožnili zakončiť, potom po hodine hry si Ivanov tečom takmer strelil vlastenca.

V 67. min poslal tréner Fínska na trávnik Pukkiho, o ktorom jeho bývalý spoluhráč Tim Sparv povedal, že z desiatich možností dá deväť gólov. My sme mu nedali ani jednu, predviedol sa však náš Erik Jirka. Na pravej strane sa rozbehol, po vzornej spolupráci s Boženíkom za polovicou ihriska nabral vietor do plachiet, sprava sa presunul ako nechytateľný víchrik pred šestnástku a zakončil presne, s pomocou žrde prízemnou strelou zvýšil náš náskok na dva góly! A v 82. min po dobrom pressingu a získaní lopty mal opäť solídnu pozíciu, z pravej strany však tentoraz nenamieril presne. Bránu netrafil ani Strelec z výhodného priameho kopu, Škriniarov pokus bratislavský rodák Hradecký vo fínskej bránke kryl, kým na opačnej strele obrana pod taktovkou Škriniara ustála všetky ataky Severenov až do konca.

Vyhrali sme, na nulu a potvrdili, že nám chutí víťazstvo aj hra.

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Chceli sme a hrali sme náš zápas, vrátil sa nám do hry minulojesenný prejav. Hráči sa postavili zodpovedne k svojim činnostiam a výsledkom bolo naše víťazstvo. Vypracovali sme si pekné akcie, dali sme dva veľmi pekné góly, oba spoza šestnástky, potešilo ma to. Výkon, výsledok, góly. Boli sme efektívni, aj to teší. To, že šiel najprv do bránky Holec a Plach na druhý polčas, vyplynulo z dohody hráčov a trénera brankárov, ja som to rešpektoval. Naozaj som rád, že sme podali kvalitný výkon, videli sme v akcii hráčov aj širšieho kádra a potešilo ma reakcia kabíny na kritiku po zápase s Nórskom. Hráči ukázali, že nešli na výlet.“

MILAN ŠKRINIAR (kapitán Slovenska): „Vedeli sme, že musíme zreagovať na výkon spred štyroch dní v Osle. Teraz nám nechýbalo nasadenie, bojovnosť, všetci sme jazdili, dostupovali súboje a prineislo nám to víťazstvo. Celkovo sme pôsobili dobre, poviem to tak, že celé mužstvo hralo dobre, preto je aj dobrý výsledok. Áno, keď sú prázdne tribúny, je to také smutné, ale na druhej strane, aspoň sme sa navzájom počuli... Debutujúci brankári boli dobrí, všetci naši brankári hrajú výborne nohami, dnes títo dvaja, v osle Rodák a nezabúdajme ani na Dúbravku, jednoducho platí, že brankári nás podržia, nech je medzi žrďami hocikto.“