MUŽI A - Prezident SFZ Kováčik o kvalifikácii aj o pozícii trénera Tarkoviča | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

MUŽI A - Prezident SFZ Kováčik o kvalifikácii aj o pozícii trénera Tarkoviča


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenskí sokoli uhrali v Osijeku na pôde vicemajstrov sveta remízu 2:2. Výsledok, ktorý ide do sveta, však znamená, že slovenská futbalová reprezentácia stratila aj teoretickú šancu bojovať o postup na MS 2022 v Katare. Vo dvoch októbrových zápasoch získali zverenci trénera Štefana Tarkoviča len bod, hoci sa v oboch stretnutiach (v Kazani s Ruskom 0:1 a v Osijeku s Chorvátskom 2:2) prezentovali dobrou hrou. Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik pre futbalsfz.sk zhodnotil kvalifikáciu MS, v ktorej sme bez ohľadu na novembrové zápasy so Slovinskom a na Malte neuspeli a teda nesplnili vytýčený cieľ.

Ján Kováčik priznal, že zlepšené výkony v septembri aj v októbri síce potešili, no spokojný byť nemôže. „Z výkonov v zápasoch proti Rusku a Chorvátsku mám dobré pocity, rovnako ako boli dobré aj po septembrovom zraze. Nezískali sme však body a keďže futbal nie je krasokorčuľovanie a hrá sa na výsledok, tak na jednej strane je to pozitívum, no na druhej veľké sklamanie. Myslím si, že v tejto skupine sme mali na to, aby sme skončili na druhom mieste, a preto to považujem za neúspech.

Prezident SFZ si nemyslí, že sa o osude kvalifikácie rozhodlo už v marci v jej úvode, keď sme na Cypre i doma s Maltou iba remizovali. „Myslím si, že keby sme v septembri zdolali Slovinsko a získali aspoň bod s Chorvátskom, k čomu sme boli veľmi blízko, keby by sme uhrali dobrý výsledok v Rusku, kde sme boli dominantní a jednoznačne lepší, lenže málo efektívni, tak by sme aj vo zvyšných dvoch zostávajúcich kvalifikačných zápasoch stále mali o čo hrať.“ 

Po remíze 2:2 v Osijeku na pôde vicemajstrov sveta Ján Kováčik prijímal slová uznania, ktoré ho síce potešili, ale iba na chvíľu. „Zo strany Chorvátov sme počuli slová ocenenia, vraveli, že aj v Rusku bol náš výkon výborný. Poteší to na tridsať sekúnd, inak je to málo platné.“

Prezident SFZ uviedol, že sa robí analýza každej odohranej kvalifikácie a inak to nebude ani teraz. „Hodnotenie sa robí vždy. Urobili sme tak aj po Eure 2020. Myslím si, že závery, ktoré sme prijali, a kroky, ktoré tréneri potom urobili, sa jasne ukázali v septembrových a októbrových zlepšených výkonoch. Takéto komplexné hodnotenie urobíme aj po skončení tejto kvalifikácie. A rovnako tak zhodnotíme i prácutrénera Štefana Tarkoviča. Rozhodne nebudem bilancovať jeho prácu teraz, bezprostredne po zápase,“ dodal Kováčik.

Značky