logo
Reprezentácia

MUŽI A – S Čile bezgólová remíza a Hamšíkov odchod slávobránou, podľa Calzonu „je nádherný“

Nedeľa, 20.11.2022 14:45 | Posledná aktualizácia 20.11.2022 19:56
Po zápase s Čile vstupuje Marek Hamšík slávobranou definitívne do dejín slovenskej reprezentácie.
Po zápase s Čile vstupuje Marek Hamšík slávobranou definitívne do dejín slovenskej reprezentácie.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V poslednom medzištátnom zápase roka 2022 remizovala slovenská reprezentácia s Čile 0:0. Zápas, ktorý bol zároveň rozlúčkou Mareka Hamšíka s národným tímom a najcennejším dresom, videlo na vlastné oči takmer 20-tisíc vďačných fanúšikov. A ešte pred zápasom ho zapísali do knihy slovenských rekordov.

Je to iné, keď má mužstvo v zostave Hamšíka. Cítia to spoluhráči, cítia to súperi, vedia to diváci, vnímajú fanúšikovia aj cez televízne obrazovky. Jeho prvý dotyk, ten prehľad, tá ponuka, ten nápad, tá kreativita. Všetko, čo ho zdobilo pätnásť reprezentačných rokov bolo k videniu aj v nedeľu popoludní. Futbalový cit, talent od futbalového Boha. Vybrúsený diamant. Vďaka, že ešte raz sme to všetko mohli vidieť oblečené v slovenskom reprezentačnom drese.

Prvé zápasové noty písal Suslov. Najprv strieľal mimo, potom v 7. min po prieniku cez stred pálil presne, ale brankár Cortesových kvalít obstál bez zaváhania. U hostí bol podľa očakávania lídrom všetkého Vidal. Parádny futbalista, so všetkým. Prvý strelecký pokus, prvá gólová rana do „vinkla“ – kto chce vidieť učebnicový zákrok skvelého brankára, nech si pustí 30. min zápasu, bravóó Dúbravka – prvá žltá karta v stretnutí. 

Kým si novinári zapisovali viac či menej nebezpečné a lepšie či horšie futbalovo zvládnuté momenty, diváci  si opakovane pripomínali, na koho party sa zúčastňujú. Skandovaný pokrik „Máááááárek Hamšík“ znel premiérovo pred výkopom, potom mohutne v 13. min a keď sa hrací čas prehupol do 17. min – na to sa čakalo – po výzve hlásateľa tribúny povstali a ováciami postojačky pozdravili slovenského kapitána. 

Ten sa v 21. min predviedol takzvaným „pasom s očami“ na Bénesa, spoluhráč bol sám pred brankárom, ale hlavičkou poslal loptu mimo. Škoda, gólová prihrávka by bola jeho 27. v reprezentačnej kariére, takže zas by tam bola aj tá Marekova šťastná sedmička. Lenže nevydalo.

O päť minút to Hamšík skúsil zas, rýchlo rozohral priamy kop, kým Čiľania ešte nepostavili bariéru, dobrú streleckú parketu mal Duda, ktorý loptu pekne „obalil“ a tá letela, letela, už sme ju videli v sieti, lenže Cortes zasiahol. Medzi nami, fakt dobrý brankár.

Fajn, že takého máme stále aj my. Dúbravka sa vyznamenal v spomínanej 30. min po Vidalovej hlavičke, potom po prestávke v 52. min ho nepodstrelil zblízka Rubio a v 63. min mal dokonca excelentný dvojzásah, najprv proti Rubiovej strele a potom proti Diazovej hlavičke. Lopty šli vždy nebezpečne pod brvno a neprešli tam, lebo brankárove ruky nepustili. Nič, nikoho, nikam, nikdy!

Ak chvíľkami mal navrch duch priateľstva v nesúťažnom medzištátnom zápase, zvlášť v II. polčase bolo výrazne viac fáz, v ktorých sa hralo ostro, rýchlo a príťažlivo. V danej časti zápasu viac podľa čiľskych nôt, takže veľký aplauz si zaslúžil Škriniar, ktorý v 67. min vyhlavičkoval Sanchezovu bombu i následnú dorážku, opäť použil hlavu. Tridsaťpäťročný Vidal vyvádzal ako za mlada, behal, kopal, rozdával lopty spoluhráčom a údery súperom, vyčnieval nielen odfarbeným kohútom na hlave.

V 71. min sa pripomenuli fanúšikovia ďalším kolom skandovania „Mááárek Hamšík“ a potom aj kapitán presným centrom na hlavu Boženíka, hlavička nášho hrotového útočníka mala smer, ale nemala potrebnú razanciu. Tá nechýbala Sanchezovej strele, ale Dúbravka si poradil suverénne.   

V 89. min povstalo 19 757 priamych divákov a tlieskalo ešte raz na otvorenej scéne Marekovi Hamšíkovi. Ten sa objal s na čiare čakajúcim Martinom Regálim a potom aj s ďalšími spoluhráčmi z lavičky, ktorí už mali na sebe biele tričká s nápisom Ďakujeme, Marek!

Zvyšný čas – dve minúty plus – sa na tribúnach ozývalo „Máárek Hamšík“ a „ďáááákujeme!“. Dohralo sa bez gólov. Akoby symbolicky - Hamšík svoju reprezentačnú kariéru začal remízou s Poľskom a ukončil remízou s Čile. Odišiel slavobránou, ktorú mu postavili dnešní spoluhráči a súčasný realizačný tím, na veľkej obrazovke na štadióne zneli odkazy od niektorých z tých, s ktorými sa stretol na pätnásťročnej reprezentačnej ceste. Veľa úcty, veľa rešpektu, veľa uznania. Právom.

HLASY PO ZÁPASE

FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Bol to veľmi dobrý zápas s veľmi ťažkým súperom. Hlavne I. polčas sme podali veľmi dobrý výkon, okorenený troma šancami. Vytvárame si ich, musíme popracovať na defenzívnych štandardkách, z piatich gólov sme štyri dostali práve z nich. Tentoraz sme obstáli. Škoda, že nemohol hrať Kucka, necítil sa dobre. Marek Hamšík je šampión, napadá mi na neho jediné slovo: nádherný. Musíme ale prijať, že skončil v reprezentácii a je našou úlohou nájsť nového hráča. Dnes napríklad prekvapil Duda, ukázal veľkú ochotu a videl som u neho úsmev, hoci mal novú úlohu. Rovnako Suslov sa vedel obetovať pre tím. Do konca roku plánujeme ešte 5-dňový zraz, predovšetkým s mladými hráčmi, ale bude tam aj zopár starších, aby „dohliadli“ a boli akýmsi vzorom.“ (viac vo videu)

EDUARDO BERIZZO (tréner Čile): „Nebol to zlý futbal, z našej strany lepší výkon ako naposledy proti Poľsku. Slovensko napriek tomu, že sa tiež nekvalifikovalo na majstrovstvá sveta, má silný tím, hráčov v najlepších ligách. Do prestávky to nebolo od nás úplne optimálne, zato II. polčas bol výrazne lepší, vypracovali sme si aj šance. V tomto trende musíme pokračovať, verím, že začneme príležitosti aj premieňať. Treba nám pracovať, pracovať, pracovať.“

Muži A
20.11.2022
12:30
Národný futbalový štadión - Tehelné pole (Bratislava)
0 - 0
Ukončené
Čile

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
12:30
39'
Arturo Vidal
Čile
Faul
40'
Gary Medel
Čile
Faul
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
13:15
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
13:30
46'
Guillermo Maripán
Čile
Striedajúci hráč: Esteban Pavez
László Bénes
Muži A
Striedajúci hráč: Patrik Hrošovský
70'
Ondrej Duda
Muži A
Striedajúci hráč: Matúš Bero
70'
77'
Victor Méndez
Čile
Striedajúci hráč: Williams Alarcón
Vernon De Marco Morlacchi
Muži A
Striedajúci hráč: Adam Obert
80'
Róbert Boženík
Muži A
Striedajúci hráč: David Strelec
80'
83'
Diego Rubio
Čile
Striedajúci hráč: Lucas Assadi
83'
Gary Medel
Čile
Striedajúci hráč: Francisco Sierralta
88'
Arturo Vidal
Čile
Striedajúci hráč: Joaquín Montecinos
Tomáš Suslov
Muži A
Striedajúci hráč: Adrián Kaprálik
89'
Marek Hamšík
Muži A
Striedajúci hráč: Martin Regáli
89'
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
14:15

Muži A

Domáci1
Martin Dúbravka (GK)
5
Ľubomír Šatka
14
Milan Škriniar
3
Vernon De Marco Morlacchi
80'
22
Stanislav Lobotka
8
Ondrej Duda
70'
7
Tomáš Suslov
89'
9
Róbert Boženík
80'
2
Peter Pekarík
11
László Bénes
70'
17
Marek Hamšík
89'

Náhradníci23
Henrich Ravas (GK)
12
Marek Rodák (GK)
13
Patrik Hrošovský
21
Matúš Bero
18
Martin Regáli
10
David Strelec
4
Adam Obert
25
Tomáš Nemčík
19
Juraj Kucka
26
Peter Pokorný
20
Adrián Kaprálik
24
Matúš Rusnák

Realizačný tímFrancesco Calzona
Tréner

Čile

Hostia23
Brayan Cortés (GK)
3
Guillermo Maripán
46'
4
Gabriel Suazo
5
Paulo Díaz
7
Alexis Sánchez
8
Arturo Vidal
39'
88'
10
Marcelino Núňez
14
Victor Méndez
77'
17
Gary Medel
40'
83'
18
Diego Rubio
83'
19
Juan Delgado

Náhradníci12
Cristóbal Campos (GK)
1
Claudio Bravo (GK)
2
Guillermo Soto
6
Esteban Pavez
9
Joaquín Montecinos
13
Williams Alarcón
15
Francisco Sierralta
20
Michael Fuentes
21
Diego Valencia
24
Darío Osorio
25
Lucas Assadi
26
Alex Ibacache

Realizačný tímEduardo Berizzo
Tréner

Miesto konania-
Viktora Tegelhoffa , Bratislava

Delegované osobyOndřej Berka
Ivo Nádvorník
Kamil Hájek
Ivan Kružliak
Peter Šurin

Značky