MUŽI A – Slovenskí sokoli proti Kazachstanu v Nur-Sultane

Pondelok, 4.4.2022 14:20 | Posledná aktualizácia 10.5.2022 18:31

zdroj: kff.kz

BRATISLAVA (SFZ) – Dejiskom júnového zápasu Ligy národov 2022/23 na pôde Kazachstanu (13.6.2022) bude hlavné mesto Nur-Sultan. Výkop zápasu je stanovený na 16:00 SELČ, Kazachstan si udržal účasť v C-skupine Ligy národov po uspešnom barážovom dvojzápase s Moldavskom.

Európska futbalová federácia (UEFA) združuje po vyradení Ruska z politických dôvodov 54 členských krajín, ale len so štyrmi reprezentáciami sa Slováci nestretli ani v jednom vzájomnom stretnutí. Reč je o mužstvách Albánska, Kosova, Srbska a Kazachstanu. V prípade posledne menovaného štát v strednej Ázii to už o niekoľko týždňov platiť nebude. Slovenskí sokoli sa stretnú s Kazachstanom 6. júna v Trnave a 13. júna na pôde súpera v Astane. Táto ázijská krajina si vybojovala účasť v C-skupine LN po výhre 2:1 v Moldavsku a domácej prehre 0:1, po ktorej zvíťazil tím trénera Andreja Karpoviča 5:4 na pokutové kopy. Kazachstan sa tak stane celkovo 76. krajinou, proti ktorej nastúpi slovenská futbalová reprezentácia v oficiálnom medzištátnom zápase.

To však neznamená, že história slovenského futbalu neeviduje kazašskú stopu. Bol to kazašský FK Kajrat Almaty, ktorý bol prvým súperom petržalskej Artmedie na jej spanilej jazde pohárovou Európou, na ktorej neskôr vyradil tím trénera Vladimíra Weissa Partizan Belehrad, Celtic Glasgow a prebojoval sa až do skupinovej fázy Ligy majstrov 2005/06, v ktorej narazil na milánsky Inter, FC Porto a Glasgow Rangers. Krásnym spomienkam na historické zápasy však predchádzal tvrdý boj o postup práve s kazašským tímom. Po pehre 0:2 na pôde súpera zvíťazili Petržalčania v domácej odvete 2:0 a išlo sa do predĺženia. Keď po 120 minútach svietil na ukazovateli skóre výsledok 3:1, v tej chvíli postupoval ešte Kajrat. Až prišla v nadstavenom čase pamätná postupová hlavička Pavla Staňa a odštartovala neskoršiu petržalskú púť pohárovou Európou.

23-ročný Bachtjar Zajnutdinov (č.19) je s deviatimi gólmi aktuálne najlepším strelcom reprezentácie Kazachstanu.

Svoje by vedeli rozprávať aj zverenci trénera Galáda, ktorí narazili na Kazachstan v kvalifikácii o postup na ME 2013 do 21 rokov. V poslednom zápase v rámci skupiny potrebovali na postup do baráže zvíťaziť v domácom prostredí v Senci na Kazachstanom minimálne o 6 gólov a veriť v priazeň osudu v ďalších zápasoch v ostatných skupinách. Slováci viedli v 88. minúte „len“ 4:0, no potom vykresal nádej gólom Kristián Kolčák a v poslednej minúte stanovil na 6:0 Milan Lalkovič! Po zápase zavládla radosť, ale aj napätie ako sa vyvinie situácia na ďalších štadiónoch. Nakoniec z toho bol postup do baráže o postup na Euro, v ktorej bola nad sily našich chlapcov reprezentácia Holandska U21. Z aktuálneho širšieho kádra A-tímu boli pamätníkmi tohto zápasu s Kazachstanom Lukáš Štetina, Norbert Gyömbér, Ján Greguš a Róbert Mak.

Kazachstan sa vo svojej histórii doteraz nikdy neprebojoval na záverečný turnaj ME alebo MS, najviac reprezentačných štartov nazbieral Samat Smakov (76), ktorý bol kapitánom Kajratu Almaty v spomínanom dvojzápase s Petržalkou, mužstvo vedie 41-ročný Andrej Karpovič, ktorý v rokoch 2001-2014 nazbieral 55 reprezentačných štartov, v ktorých zaznamenal 3 góly. Aktuálny káder Kazachstanu tvoria prevažne hráči z domácej ligy, z legionárov spomeňme Jana Vogorskeho, ktorý pôsobí v belgickom Molenbeeku, Marat Bystrov, Nurali Alyp a Bachtjar Zajnutdinov pôsobia v ruskej lige, Georgi Žukov hrá v Poľsku (Wisla Krakov).

Kazachstan sa blysol v kvalifikácii o postup na Majstrovstvá Európy 2020 domácou výhrou 3:0 nad Škótskom.