logo
Reprezentácia

MUŽI A – Tréner Calzona berie do Porta a Luxemburgu Lea Sauera

Štvrtok, 5.10.2023 13:15 | Posledná aktualizácia 5.10.2023 18:07
Tréner Franesco Calzona (vľavo) oznámil nominácou na kvalifikačný dvojzápas v Portugalsku a Luxembursku a prostredníctvom Pavla Farkaša práve zodpovedal otázky novinárom.
Tréner Franesco Calzona (vľavo) oznámil nominácou na kvalifikačný dvojzápas v Portugalsku a Luxembursku a prostredníctvom Pavla Farkaša práve zodpovedal otázky novinárom.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval na októbrový zraz, ktorého vrcholom sú zápasy kvalifikácie ME 2024 s Portugalskom (hrá sa 13. 10. o 20:45 v Porte) a Luxemburskom (16. 10. o 20:45 v Luxemburgu), 26-členný káder. Jeho súčasťou sú popri tradičných stáliciach aj dvaja nováčikovia Dominik Hollý a Leo Sauer.

TÍ NAJLEPŠÍ. Spolu s náhradníkmi je v nominácii 51 hráčov, nie sú v nej zranení Zreľák a Bero, po dohode ani Valjent. „Je to káder najlepších hráčov, akých máme, priestor v ňom majú opäť aj mladí. Hovoril som s tými, ktorí v ňom teraz chýbajú, sú sklamaní, pretože mali vôľu a chuť prísť. Okolnosti boli proti,“ povedal taliansky odborník. K Valjentovi sa vyjadril osobitne (viď video).

NOVICI HOLLÝ A SAUER. „Hollý sa mi páči, vieme, že momentálne nehráva v klube všetko a pravidelne, ale je to hráč pre našu budúcnosť. Povolali sme ho, aby získal návyky, oťukal sa v tomto prostredí,“ vysvetlil Calzona. Sauerovi venoval osobitné myšlienky, viď video.

DVAJA KU ŠKRINIAROVI. V posledných dvoch kvalifikačných zápasoch s Portugalskom a Lichtenštajnskom po boku Škriniara alternovali na pozícii stopéra Vavro resp. Gyömbér. „Na tomto poste máme veľkú kvalitu, je to teda na mojom rozhodnutí, kto pôjde do hry. Obaja robia maximum na tréningoch a počas zrazu v každom smere, to je to najlepšie pre trénera,“ hovoril Calzona k tejto téme.

SUSLOV, BOŽENÍK, TUPTA. Adresné otázky smerovali k triu ofenzívnych hráčov, tréner reagoval konkrétne. „Suslova sledujeme, tréner vo Verone je s ním spokojný, hrá pre tím, proti Turínu naposledy podal dobrý výkon. Najviac sa mu darilo, keď bol na krídle a aj keď v klube hrá na inom poste, na tejto úrovni sa musí hráč vedieť vysporiadať so zmenou pozícii. Týka sa to napríklad aj Dudu či Polievku. Boženíkovi som vždy veril, je to dôležitý hráč pre slovenskú reprezentáciu. Tupta vie dať gól, vidí bránu a je využiteľný na viacerých pozíciách.” Vecné a jasné.

SLOVO K DÚBRAVKOVI. Naša brankárska jednotka je v Newcastli počas zápasov na lavičke, dokonca sa stalo, že ani tam nebol. „Nepoznám jeho klubovú situáciu podrobne. Viem ale, že je to absolútny profík, ktorý keď príde na zraz, pôsobí, ako keby chytal každú nedeľu. Pre mňa je to najlepší slovenský brankár. Pritom mám rešpekt voči Rodákovi, ktorému dôverujem, rovnako aj Ravasovi. S týmto postom my skutočne problém nemáme,“ nepripustil pochybnosti tréner.

DÔLEŽITÉ ZÁPASY PRED NAMI. „Vieme, čo nás čaká. Chystáme sa doviezť body!“ vyjadril sa jasne tréner. V Luxembursku to je dôležitý duel, „boli by sme však hlúpi, ak by sme do Portugalska nešli s tým, že odovzdáme maximum. Je to kvalifikačný zápas, nebudeme sa zahrávať s naším menom, v hre sú tri body, nechcieť z nich niečo získať by bola chyba. A na Luxembursko začneme myslieť hneď na druhý deň po Portugalsku.“ (ešte viac vo videu)

NOMINÁCIA NA ZÁPASY V PORTUGALSKU A LUXEMBURSKU

BRANKÁRI: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (FC Fulham), Henrich Ravas (Widzew Lodž)
OBRANCOVIA: Peter Pekarík (Hertha BSC), Michal Tomič (Slavia Praha), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Denis Vavro (FC Kodaň), Milan Škriniar (Paríž Saint-Germain), Ľubomír Šatka (Samsunspor), Dávid Hancko (Feyenoord Rotterdam), Vernon De Marco Morlacchi (Hatta Club), Erik Jirka (Viktoria Plzeň) 
STREDOPOLIARI: Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka(SSC Neapol), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Ondrej Duda (Hellas Verona), László Bénes (Hamburger SV), Jakub Kadák (FC Luzern), Dominik Hollý (AS Trenčín)
ÚTOČNÍCI: Róbert Mak (Sydney FC), Dávid Ďuriš (MŠK Žilina), Ivan Schranz (Slavia Praha), Tomáš Suslov (Hellas Verona), Leo Sauer(Feyenoord Rotterdam), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Ľubomír Tupta(Slovan Liberec), Róbert Polievka (Dukla B. Bystrica), Róbert Boženík(Boavista Porto)

NÁHARDNÍCI
BRANKÁRI: Ľubomír Belko (MŠK Żilina), Richard Ludha (FK Železiarne Podbrezová), Dominik Greif (RCD Mallorca)
OBRANCOVIA:
 Sebastián Kóša (Spartak Trnava), Tomáš Nemčík (MŠK Żilina), David Hrnčár (SK Beveren), Adam Obert(Cagliari Calcio), Matúš Kmeť (AS Trenčín), Šimon Mičuda(MFK Dukla B. Bystrica), Martin Šulek (Spartak Trnava), Marek Kristián Bartoš (FK Železiarne Podbrezová)
STREDOPOLIARI:
 Miroslav Káčer (DAC 1904 Dun. Streda), Peter Pokorný (Slask Wroclaw), Jakub Hromada (Slavia Praha), Christián Herc (DAC 1904 Dun. Streda), Artur Gajdoš (AS Trenčín), Albert Rusnák (Seattle Sounders FC), Ján Bernát (Spartak Trnava)
ÚTOČNÍCI:
 Adrián Kaprálik(MŠK Žilina), Tomáš Bobček (MFK Ružomberok), Erik Prekop(Bohemians 1905 Praha), Ladislav Almási (Baník Ostrava), David Strelec (Slovan Bratislava)

REALIZAČNÝ TÍM
Hlavný tréner: Francesco Calzona
Asistenti trénera: Gianluca Segarelli, Simone Bonomi
Tréner brankárov: Ján Novota
Kondiční tréneri: Alessandro Bulfoni, David Brünn
Videoanalytik: Marco Brini
Technický manažér: Giovanni Paolo De Matteis
Tímový manažér: Marek Hamšík
Technický vedúci: Jakub Kojnok
Lekári: Zsolt Fegyveres, Jozef Almási
Fyzioterapeuti: Marián Drinka, Peter Hečko, Martin Nozdrovický
Masér: Mário Prelovský
Kustódi: Ján Beniak, Marek Košáň
Media manažérka:
 Monika Jurigová

Peter Šurin

Značky