logo
Reprezentácia

MUŽI A – Tréner Samuel Slovák: Nájsť kľúč na otvorenie azerbajdžanskej konzervy

Štvrtok, 9.6.2022 15:17 | Posledná aktualizácia 13.6.2022 08:09
Samuel Slovák si obliekol kabát reprezentačného trénera v neľahkej situácii, dva dni pred zápasom v Baku.
Samuel Slovák si obliekol kabát reprezentačného trénera v neľahkej situácii, dva dni pred zápasom v Baku.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BAKU (SFZ) – Premiérové zloženie dvojčlennej posádky na predzápasovej tlačovke tvorili tréner Samuel Slovák a zástupca hráčov Peter Pekarík. Po známych turbulentných zmenách v zložení realizačného tímu sa aj otázky médiá odvíjali od tejto témy. Zápas v Baku, tretí v tejto edícii Ligy národov UEFA, sa začína o 18. hodine nášho letného času.

DVA ŤAŽKÉ DNI. Podľa slov trénera to boli dva dni „všelijaké, iste, aj smutné.” Slovák si premyslel každú vetu, každé slovo. „Situáciu treba akceptovať, reprezentácia je najviac, všetko ostatné ide bokom. Chceme a musíme odohrať dva dobré zápasy.“
Niečo nefungovalo, všetci vieme, že treba toho dosť vylepšiť, na konci dňa však má do vývoja zápasu čo povedať aj súper. „V našej hre boli aj dobré veci, potrebujeme, aby ich bolo viac, musíme sa vyvarovať chýb.“ Zásadné bude dostať sa do šancí, „musíme nájsť kľúč na otvorenie konzervy,“ pretože sa očakáva, že domáci budú hrať v solídnom defenzívnom bloku.

INÉ POZÍCIE. Pre Samuela Slováka je to náhla zmena funkcie v realizačnom tíme. „Asistent a hlavný tréner je rozdielna pozícia. Sme profesionáli. Trénerský štáb je súčasťou mužstva. Hráči sú si vedomí, čo sa stalo aj o čo sa hrá.“ 

EŠTE K ZMENE HLAVNÉHO TRÉNERA. Umne poukladané myšlienky predostrel tréner na každé slovo čakajúcim novinárom. „Všetci, celé mužstvo, sme súčasťou úspechov aj neúspechov, tak je to v kolektívnych športoch. Štefan Tarkovič vybudoval skvelé prostredie s výbornými vzťahmi. Udialo sa, čo sa udialo, bolo to veľmi rýchle. Šlo o logické vyústenie situácie. On si nás vybral do realizačného tímu, Marek Mintál je pre mňa priateľ a profesionál. Pokiaľ šlo o mňa, nebol žiaden čas na úvahy, rozhodnutie bolo okamžité.“

NOVÝ KAPITÁN. Milan Škriniar sa po zranení v zápase s Kazachstanom odpojil od mužstva, hráčska kabína si zvolila nového kapitána. „Máme skúsených a dobrých hráčov, Kucka, Weiss, Pekarík môžu prevziať štafetu. Kto je novým kapitánom, nepoviem, nechajte sa prekvapiť,“ trochu odľahčil  atmosféru v miestnosti Samuel Slovák.

K AZERBAJDŽANU.  Domáci futbalisti majú radi loptu, väčšinou veľmi solídnu loptovú techniku, majú svoj herný koncept, postavený na dobrom obrannom bloku. „Ideme do zápasu s rešpektom a pokorou, ale aj patričným sebavedomím. Zopakujem, že chceme odohrať dva dobré zápasy,“ zakončil svoje premiérovú tlačovku v pozícii trénera reprezentácie Slovák.

PETER PEKARÍK: Je to na nás, musíme premeniť šance!

„Vzniknutá situácia nie je ľahká. Pána Tarkoviča si vážim ako človeka aj trénera. Za zápas s Kazachstanom je zodpovedné celé mužstvo. Veľa vecí sme si vyjasnili v debate (viac k tomu vo videu).

Vieme o Azerbajdžane dosť, hral som tu pred troma rokmi, keď sme vyhrali 5:1 a už v I. polčase sme rozbehli optimálny scenár zápasu, dali sme v ňom tri góly. Ten druhý, domáci, bol náročný, vytrápili sme sa. 

Zmena trénera v priebehu sezóny či súťaže je vždy nepríjemná, v Herthe som to v skončenom ročníku zažil trikrát. Na reprezentačnej úrovni je to ešte špecifickejšie, je na každom z nás, aby spravil všetko pre návrat dobrej atmsoféry. Takže my všetci z ihriska musíme pridať, odohrať zápas koncentrovane, lebo jedna chyba proti Kazachstanu nám rozbúrala náš koncept hry. Musíme sa dostať do šancí – a premeniť ich!“Peter Šurin

Značky