logo
Reprezentácia

MUŽI A – Tri body s Lichtenštajnskom vybavené za 6 minút

Tretia minúta a je 2:0, autor gólu Ondrej Duda sa právom teší.
Tretia minúta a je 2:0, autor gólu Ondrej Duda sa právom teší.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Úloha splnená za šesť minút, slovenská reprezentácia zvíťazila v šiestom zápase kvalifikácie ME 2024 nad Lichtenštajnskom suverénne 3:0. Imperatív zisku troch bodov  (s čo možno najvyšším gólovým rozdielom) nastavil Calzonových zverencov tak, že prvé tri strely medzi žrde Büchela skončili za jeho chrbtom. Parádne to zapadlo do oslavnej nálady, v rámci ktorej si Juraj Kucka prevzal spomienkové predmety za svoj 100. štart v reprezentačnom drese (stalo sa v piatok proti Portugalsku).

Úvahy o zostave vyriešil Francesco Calzona po svojom: v porovnaní s piatkom vymenil polovicu základnej zostavy, pätica Tomič, Gyömbér, Bénes, Mak, Boženík nahradila Pekaríka, Vavra, Kucku, Polievku a Schranza (prečo, hovorí vo videu v hlasoch po zápase).

Prvýkrát si veľmi solídne zaplnené tribúny zakričali v 9. sekunde! Po výkope zo stredového kruhu vyhral Boženík hlavičku s hosťujúcim stopérom, na loptu nabehol Hancko a mäkkým lobom nechytateľne zakončil – 1:0. Poctivý zdroj potvrdil, že to bol najrýchlejší gól v histórii slovenskej reprezentácie!

Ľudia sa ešte bavili pri oslave otvorenia skóre a na stranu našich aktív sme si zapísali prvý rohový kop. Zahral ho Mak, našiel Dudu a Ondro sa pohral s nechápajúcimi hosťami ako s kuželkami, našiel aj ulicu medzi nimi a práve tade poslal loptu popri bezmocnom Büchelovi za jeho chrbát zas – 2:0. Fajn, ale ešte to nebolo zo slovenského víchra všetko.

V 6. min prešla lopta na ľavej strane až k bránkovej čiare, odkiaľ ju Bénes adresoval spoluhráčom v palebnej pozícii, číhal Mak a on to má rád, takéto pochúťky. Ako hračička si vychutnal jedného i dvoch obrancov a potom keď už bol sám pred brankárom, tak mu tam loptu strčil, akože len tak a bolo 3:0. Pa -rááá – da, chlapci, toto bolo podľa najlepšieho receptu. Rýchly gól, rýchly druhý, rýchly tretí. 

Súperov tréner s tým špecifickým menom – v preklade päť kúskov... – sa nechytil za hlavu, ale chopil sa rozumu. Keď sa mu rozpadli hradby, prikázal vykopať zákopy, hneď v troch líniách – prvá päťčlenná, druhá štvorčlenná, pred ňou ešte jeden zblúdilec – zahustiť priestor, aby neprechádzala lopta ani rozlietaní Slováci. Svojím ešte pripomenul, že treba sa vrátiť k osvedčenej metóde spomalenia hry a kúskovania, čo to dá, lebo ak by sa šlo takým tempom, ako prvých šesť minút, tak by futbalové Lichtenštajnsko zavalila sakramentsky na góly hustá lavína, horšia ako sneh a to by sa pánu kniežaťu Hansovi Adamovi II. teda fakt nepáčilo.

Navyše sokoli si potrebovali po takom nástupe aj trochu odfúknuť, všetkým bolo jasné, že tri body sú doma, náskok je dostatočný a tak sa dá zmeniť  víchor na vietor. Ten zafúkal v 22. min po druhom rohovom kope, po Bénesovom presnom centri kopol Gyömbér hlavou bombu  na pretrhnutie siete, ale lopta šla nad a ešte v nastavenom čase I. polčasu predviedol Haraslín kurz rýchlych nôh zľava, jeho strieľaná prihrávka sa správala ako guľa v biliarde, ale do jamky, rozumej brány, lopta nepadla. Škoda len, že to naše odfukovanie potom predsa len nenabralo zas tú víchricovú silu, fakt škoda.

Chcelo to totiž ďalšie góly. Kvôli ľuďom, pre vlastné sebavedomie, aj pre skóre do tabuľky (po hodine hry prehrávalo Luxembursko v Portugalsku 0:5 a do konca zápasu nakupovalo ako vo veľkosklade za polovičné ceny...), fakt bolo opäť treba zapnúť o jeden rýchlostný stupeň vyššie, osloviť aj Pani Šťastenu a na diaľku dobehnúť nástupcov CR7. Ale kým vo Fare sa skóre v prospech domácich utešene menilo, my nie a nie sa pohnúť z hranice troch strelených gólov ďalej. Calzona aj poslal nových mužov s ofenzívnymi úlohami, ale keď už mohlo zahrmieť, buď sme to pokazili nepresnou finálkou alebo si niektorý z hostí ľahol a nechal sa ošetriť, aby prerušil hru. Účel svätil lichtenštajnské prostriedky. A napokon sa oplatilo.

Ostalo pri 3:0 - aj po Haraslínovej ľavačke v nadstavenom čase - zásluhou víchra v prvej šesťminútovke. Podstatou zápasu ale je konštatovanie, že dobre sa stalo. 

HLASY PO ZÁPASE
FRANCESCO CALZONA (trener Slovenska): „Som veľmi spokojný s vstupom do zápasu. Po desiatich minútach a náskoku 3:0 mnohým našim akciám chýbala finalizácia a správne zakončenie. Samozrejme, že aj za stavu 3:0 som chcel, aby sme robili veci tak, ako ich nacvičujeme na tréningoch, aby sme v tom pokračovali. To, prečo hrali Tomič, Boženík, Bénes je logické: riešime hráča namiesto Pekaríka, ďalší si to zaslúžia, ale primárne som chcel čerstvých hráčov, pretože piatkový súboj s Portugalskom nás stál veľa fyzických aj psychických síl. Preto bolo dôležité, aby hrali hráči s čistou hlavou a dostatočnou fyzickou kondíciou. A po dnešnom výsledku z Portugalska ešte viac rastie cena toho nášho z piatka. Máme tri body teraz, ale pred nami sú ešte štyri ťažké kvalifikačné zápasy, takže už od zajtra začínam myslieť na najbližšie dva v októbri. Za rok sme urobili pokrok, ale stále robíme dosť chýb, no blížime sa k bodu, keď budeme vedieť, že môžeme hrať s každým a uhrať s ním dobrý výsledok. Ešte k Suslovovi, ktorý bol témou minulých dní...“ (viac vo videu)

KONRAD FÜNFSTÜCK (tréner Lichtenštajnska): „Dvadsať rokov robím vo futbale, ale takýto štart do zápasu som nezažil... Celý náš herný plán bol po šiestich minútach v háji. Na domácich hráčoch bolo vidieť, že sú čerství, že tréner urobil zmeny v zostave a pustili sa do nás hneď od začiatku. Chceli dať rýchlo góly a dali góly. Pre nás je ale povzbudivé, že sme II.polčas neprehrali a tak máme zbierku štyroch stretnutí, v ktorých sme neprehrali jeden polčas. Pre nášho tímového ducha je to povzbudivé. Sú to pre nás lekcie, z ktorých si berieme veľa dobrého pre budúcnosť.“

Muži A
11.09.2023
18:45
Národný futbalový štadión - Tehelné pole (Bratislava)
3 - 0
(3:0)
Ukončené
Lichtenštajnsko

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
18:45
Gól z hry
Dávid Hancko
Muži A
Gól z hry
1'
Gól z hry
Ondrej Duda
Muži A
Gól z hry
3'
Gól z hry
Róbert Mak
Muži A
Gól z hry
6'
28'
Sandro Wieser
Lichtenštajnsko
Faul
Michal Tomič
Muži A
Faul
45+2'
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
19:30
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
19:45
63'
Dennis Salanović
Lichtenštajnsko
Striedajúci hráč: Andrin Netzer
63'
Sandro Wolfinger
Lichtenštajnsko
Striedajúci hráč: Livio Meier
Michal Tomič
Muži A
Striedajúci hráč: Peter Pekarík
69'
Róbert Mak
Muži A
Striedajúci hráč: Ľubomír Tupta
69'
73'
Ferhat Saglam
Lichtenštajnsko
Striedajúci hráč: Severin Schlegel
Stanislav Lobotka
Muži A
Striedajúci hráč: Patrik Hrošovský
77'
Ondrej Duda
Muži A
Striedajúci hráč: Matúš Bero
77'
Patrik Hrošovský
Muži A
Faul
77'
Dávid Hancko
Muži A
Striedajúci hráč: Vernon De Marco Morlacchi
86'
Vernon De Marco Morlacchi
Muži A
Faul
87'
90'
Andreas Malin
Lichtenštajnsko
Striedajúci hráč: Martin Marxer
90'
Simon Lüchinger
Lichtenštajnsko
Striedajúci hráč: Colin Haas
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
20:30

Muži A

Domáci1
Martin Dúbravka (GK)
6
Norbert Gyömbér
8
Ondrej Duda
Gól z hry - 3'
77'
9
Róbert Boženík
11
László Bénes
5
Michal Tomič
47'
69'
16
Dávid Hancko
Gól z hry - 1'
86'
17
Lukáš Haraslín
20
Róbert Mak
Gól z hry - 6'
69'
22
Stanislav Lobotka
77'
14
Milan Škriniar

Náhradníci23
Henrich Ravas (GK)
12
Marek Rodák (GK)
2
Peter Pekarík
3
Denis Vavro
10
Róbert Polievka
13
Patrik Hrošovský
77'
15
Vernon De Marco Morlacchi
87'
19
Juraj Kucka
21
Matúš Bero
18
Ivan Schranz
7
Dávid Ďuriš
4
Ľubomír Tupta

Realizačný tímFrancesco Calzona
Tréner

Lichtenštajnsko

Hostia1
Benjamin Büchel (GK)
20
Sandro Wolfinger
63'
22
Niklas Beck
4
Lars Traber
3
Maximilian Göppel
8
Aron Sele
7
Simon Lüchinger
90'
11
Dennis Salanović
63'
9
Ferhat Saglam
73'
6
Andreas Malin
90'
10
Sandro Wieser
28'

Náhradníci21
Lorenzo Lo Russo (GK)
12
Gabriel Foser (GK)
14
Livio Meier
23
Andrin Netzer
15
Seyhan Yildiz
16
Fabio Wolfinger
19
Colin Haas
18
Julien Hasler
2
Manuel Mikus
5
Martin Marxer
17
Severin Schlegel
13
Fabio Luque Notaro

Realizačný tímKonrad Fünfstück
Tréner

Miesto konania-
Viktora Tegelhoffa , Bratislava

Delegované osobySander Van Der Eijk
Rogier Honig
Joost Van Zuilen
Dennis Higler


DALŠIE VÝSLEDKY J-SKUPINY: Portugalsko - Luxembursko 9:0, 12. a 45+. Goncalo Inacio, 18. a 34. Gonaclo Ramos, 57. a 77. Diogo Jota, 67. Horta, 83. Bruno Fernandes, 88. Joao Felix. Island - Bosna a Hercegovina 1:0, 90+. Finnbogason.

TABUĽKA J-SKUPINY

1.

Portugalsko

6

6

0

0

24:0

18

2.

Slovensko

6

4

1

1

8:2

13

3.

Luxembursko

6

3

1

2

7:16

10

4.

Bosna a Hercegovina

6

2

0

4

5:9

6

5.

Island

6

2

0

4

10:9

6

6.

Lichtenštajnsko

6

0

0

6

1:19

0

Značky