MUŽI A - V Mestskej záhrade v Osijeku nám voňala hra i výsledok | Slovenský futbalový zväz
logo
Reprezentácia

MUŽI A - V Mestskej záhrade v Osijeku nám voňala hra i výsledok

Lukáš Haraslín gestom oslavuje svoj gól, brankár Livakovič ani obranca Stanisič s tým už nič nenarobia.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

OSIJEK (SFZ) – Sokoli vedia hrať dobrý futbal! Aj proti silným súperom, aj na ich trávniku, aj v neľahkých klimatických podmienkach v chlade a za stáleho dažďa. A hoci po remíze 2:2 s Chorvátskom už neexistuje šanca na postup na MS 2022 v Katare, výkon, dva krásne góly, odhodlanie a nasadenie mužstva potvrdili, že slovenský reprezentačný futbal určite nie je márny.

Pozmenená zostava na dvoch postoch (v základe Hrošovský a Almási na miestach Dudu a Boženíka) a pre náš tím nie tradičné rozostavenie 4 – 1 – 4 – 1 odpovedali na otázky, s kým a s čím budeme hrať proti vicemajstrom sveta.

Za prvých desať minút to bolo „zahrievacie kolo,“ s jedným rohovým kopom na každej stane a vzájomným oťukávaním. Hviezdy domácich od Modriča cez Perišiča, Brozoviča, Vidu, Pašaliča až po Kramariča kontrolovali loptu skoro bezchybne, ale do ostrejších súbojov s defenzívnou líniou sokolov sa im veľmi nechcelo. Naopak, Haraslín nabil Hamšíkovi, ale kapitánovi pokus nevyšiel. Zato v 20. min po tom, ako si Schranz vypýtal dravosťou faul na Perišičovi, poslal Hamšík precízny famózny center do päťky Livakoviča k pravej žrdi, kde bol ako víchor naskočený Schranz a nechytateľne pretrhol chorvátskemu brankárovi sériu bez gólu. Trvala 634 minút, kým „Schranzi“ neukázal, že on vie dávať góly, naozaj to vie aj v reprezentácii!

Radosť veľká, z gólu, perfektnej akcie aj umnej hry našich, po štyroch minútach však bolo vyrovnané, pretože vicemajstri sveta prepli na vyšší rýchlostný stupeň. Modričova tečovaná strela šla vedľa, po nej nasledoval rohový kop, chorvátsky kapitán poslal loptu na bližšiu žrď, predĺžil nešťastne Pekarík a úplne voľný Kramarič z dvoch metrov doklepol – 1:1.

Domáci neboli ešte uspokojení, aj keď už neprehrávali, zvýšili obrátky svojho futbalového motora a tak sa stal najvyťaženejším mužom na ihrisku Marek Rodák. Skvelé, ako obstál.

V 30. min proti Pašaličovi zblízka, v 32. min po jedovke Barišišča z 25 metrov, v 33. min zhltol Kramaričovu hlavičku ako malinu, v 34. min pokus toho istého hráča „vytlačil očami“ na rohový kop, v 38. min na klzkom teréne pálil Brozovič, ale náš brankár bol tam, kde bolo treba, v 45. min Pašalič ho v sklze skúšal podstreliť, ale neprekvapil Rodáka.

Zato sme prekvapili Chorvátov my! Druhý kapitán v zápase Kucka – Hamšík musel striedať v 41. min pre zranenie – hrajúci svoj 90. medzištátny zápas v najcennejšom drese, vyslal dlhú a presnú loptu do priestoru, kam bežal ako rýchly tank Almási. Reprezentačný nováčik naservíroval skvelú prihrávku na opačnú stranu šestnástky, kde bol Haraslín a ten ukázal rozum, sebavedomie aj chytrosť. Prvým dotykom dostal loptu pod kontrolu, druhým si ju popsunul a tretím vystrelil popod nohu Livakoviča a Slovensko opäť viedlo!

Gólom do šatne... Mohlo sa to ešte zvrtnúť, Kramarič dostal kolmicu od Ivanušeca, aj vystrelil, aj trafil – žrď, na naše šťastie.

Dalo sa čakať, že stav 1:2 domácich zodvihne v nasadení, vleteli po prestávke na ihrisko s evidentným imperatívom skóre zmeniť. Lenže na druhej strane nebol žiaden roztrasený súper, s úctou hľadiaci na vicemajstra sveta. Zápas si užíval Haraslín, ktorý na ľavej strane dával do hry opakovane um, rýchlosť a šikovnosť, jeho prieniky evidentne Stanišiča trápili, ale na viac ako hrozbu sme  jeho aktivitu nevyužili. Ani keď Haraslín dobehol „stratenú" loptu a v ostrom uhle už nedokázal s loptou gólové kúzlo.

Modič neúnavne tlačil svojich dopredu, minúty hry sa odohralávali na slovenskej polovici, pričom na tej chorvátskej  bol len brankár Livakovič, Kramarič pálil z každej pozície a každým spôsobom, ale skóre sa nemenilo. Ani po Modričovom priamom kope takmer z hranice šestnástky, lebo Rodák bol istý vo vzduchu a suverénny na zemi, kým všetci ostatní sokoli obetaví v každej minúte zápasu, v každom súboji, pri každom kroku – dokonale si osvojili mušketierske jeden za všetkých, všetci za jedného.

Až do 70. min, keď po faule Kucku na Modriča po žltej karte pre nášho kapitána – nebude hrať najbližší kvalifikačný zápas so Slovinskom – kopal chorvátsky kapitán priamy kop zo 17 metrov priamo na stred brány. Múr sa v jednej chvíli vo fatálnom okamihu otvoril a chorvátsky kapitán sa zapísal medzi strelcov. Gradski Vrt (Mestská záhrada, tak sa volá naozaj starý štadión v Osijeku) vybuchol a skoro oslavoval v jednom ťahu o minútku, lebo Vlašičov únik, zakončený centrom odvrátil Hrošovský aj so šťastím ako matador – prvý zásah poslal loptu do pravej žrde Rodákovej brány, druhým ju odkopol čo najďalej od nej.

V 83. min to však už nedokázal nik z našich, Livajov center vyvolal zmätok pred Rodákom, kúrili nám Perišič aj Vlašič, ten dokonca z kroku prepálil Rodáka a keď sa Chorváti oddávali radosti, zmrazil ich rozhodca Hacegan, ktorý gól neuznal po pripomienke VAR-u pre ofsajd.

Domáci zvyšovali tlak, Rodák s chladnou hlavou riešil chorvátske centre i strely, Brozovič nemal v 89. min pri strele toľko šťastia ako v Bratislave a ani po pridaných štyroch minútach k riadnemu hraciemu času sa na remíze 2:2 nič nezmenilo.

Pre nás dôležité bolo, že nám v Mestskej záhrade v Osijeku voňa náš futbal, konečný výsledok aj naše dva krásne góly. Potešili, sokoli vedia hrať dobrý futbal!

HLAS PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Odohrali sme so cťou ťažký zápas, cieľ sme splnili, chceli sme potvrdiť herný trend, posledných päť zápasov máme svoju dobrú tvár. Dvakrát sme skórovali, boli sme konečne aj efektívni. Almási zapadol veľmi dobre do zostavy, pre mňa veľmi pozitívny výkon, stále má potenciál na progres. Hamšík mal problémy so zadným stehenným svalom už po zápase v Kazani, rozhodol sa do toho ísť, ukázal charakter ako celé mužstvo. Mali sme dohodu s Berom, že ak bude treba striedať Hamšíka, pôjde a dodržal herný plán. Druhý gól bol nešťastný, Modrič nestrelil vôbec dobre, netrafil ideálne a z toho padol paradoxne gól.“

LUKÁŠ HARASLÍN (autor druhého gólu Slovenska): „Máme za sebou výborný zápasm, ukázali sme srdiečko na ihrisku, remíza je zaslúžená. Domáci ukázali kvalitu, my ochotu, odhodalnia, bojovnosť. Žiaľ, šanca na postup na MS sa stratila, ale tento zápas nás posunie veľmi dopredu.“

LADISLAV ALMÁSI (útočník Slovenska): „Užil som si premiérový štart v základnej zostave, ešte proti takému súperovi.“ 

Chorvátsko
11.10.2021
18:45
Stadion Gradski vrt Osijek
2 - 2
(1:2, 1:0)
Ukončené
Muži A

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
18:45
20'
Gól z hry
Ivan Schranz
Muži A
Asistencia: Marek Hamšík
Gól z hry
Gól z hry
Andrej Kramarič
Chorvátsko
Gól z hry
25'
41'
Marek Hamšík
Muži A
Striedajúci hráč: Matúš Bero
45'
Gól z hry
Lukáš Haraslín
Muži A
Asistencia: Ladislav Almási
Gól z hry
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
19:30
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
19:45
Luka Ivanušec
Chorvátsko
Striedajúci hráč: Nikola Vlašič
46'
Mario Pašalič
Chorvátsko
Striedajúci hráč: Josip Brekalo
60'
Josip Stanišič
Chorvátsko
Striedajúci hráč: Marko Livaja
67'
69'
Juraj Kucka
Muži A
Faul
70'
Marek Rodák
Muži A
NS
Gól z hry
Luka Modrič
Chorvátsko
Gól z hry
71'
72'
Lukáš Haraslín
Muži A
Striedajúci hráč: Martin Koscelník
81'
Ivan Schranz
Muži A
Faul
85'
Juraj Kucka
Muži A
Striedajúci hráč: Erik Jirka
Andrej Kramarič
Chorvátsko
Striedajúci hráč: Luka Sučič
85'
89'
Dávid Hancko
Muži A
Faul
Borna Barišič
Chorvátsko
Faul
90'
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
20:30

Chorvátsko

Domáci1
Dominik Livakovič
11
Marcelo Brozovič
15
Mario Pašalič
60'
4
Ivan Perišič
9
Andrej Kramarič
Gól z hry - 25'
85'
3
Borna Barišič
90'
17
Luka Ivanušec
46'
21
Domagoj Vida
6
Josip Stanišič
67'
20
Joško Gvardiol
10
Luka Modrič
Gól z hry - 71'

Náhradníci5
Duje Čaleta-Car
19
Borna Sosa
13
Nikola Vlašič
23
Simon Sluga
2
Filip Uremovič
14
Marko Livaja
16
Mile Škorič
12
Ivo Grbič
22
Marin Pongračič
8
Luka Sučič
7
Josip Brekalo
18
Kristijan Jakič

Realizačný tímZlatko Dalič
Tréner
Marjan Mrmić
Tréner brankárov

Muži A

Hostia2
Peter Pekarík
14
Milan Škriniar
16
Dávid Hancko
89'
13
Patrik Hrošovský
19
Juraj Kucka
69'
85'
18
Ivan Schranz
Gól z hry - 20'
81'
5
Ľubomír Šatka
1
Marek Rodák
70'
17
Marek Hamšík
41'
22
Ladislav Almási
7
Lukáš Haraslín
Gól z hry - 45'
72'

Náhradníci23
Dominik Greif
12
Dušan Kuciak
3
Lukáš Pauschek
10
Albert Rusnák
15
Tomáš Hubočan
11
Tomáš Suslov
21
Matúš Bero
9
Róbert Boženík
20
David Strelec
4
Martin Koscelník
8
Vernon De Marco Morlacchi
6
Erik Jirka

Realizačný tímPaedDr. Štefan Tarkovič
Tréner
Marek Mintál
Asistent trénera 1
Samuel Slovák
Asistent trénera 2
Miroslav Seman
Tréner brankárov
Vladimir Pener
Lekár
Mgr. Martin Rusňák
Kondičný tréner
Róbert Tomaschek
Vedúci družstva
Ján Baťalík
Lekár
Marián Drinka
Fyzioterapeut
Peter Hečko
Fyzioterapeut
Martin Nozdrovický
Fyzioterapeut
Ján Beniak
Kustód
Marek Košáň
Kustód
Mgr. PhD. Michal Slyško PhD.
Videoanalytik
Mário Prelovský
Masér

Miesto konania-
Ul. Woodrowa Wilsona 2, Osijek

ĎALŠIE ZÁPASY H-SKUPINY:  Cyprus - Malta 2:2 (1:0), góly: 7. Papulis, 80. Sotiriu - 53. Z. Muscat, 90.+ Degabriele, Slovinsko - Rusko 1:2 (1:2), góly: 40. Iličič - 28. Divejev, 32. Ďžikija.

TABUĽKA H-SKUPINY

1.

Rusko

8

6

1

1

13:5

19

2.

Chorvátsko

8

5

2

1

13:3

17

3.

Slovensko

8

2

4

2

9:8

10

4.

Slovinsko

8

3

1

4

9:9

10

5.

Malta

8

1

2

5

8:17

5

6.

Cyprus

8

1

2

5

3:13

5

Značky