logo
Reprezentácia

MUŽI A – Vieme teda vyhrávať aj takéto zápasy! Podľa Calzonu je Kucka príkladom

A takto proti fyzike sa začal rodiť víťazný gól, ktorý dal odvrátený Tomáš Suslov pod dohľadom Magnussona (23), Ingasona (5) a Róberta Boženíka.
A takto proti fyzike sa začal rodiť víťazný gól, ktorý dal odvrátený Tomáš Suslov pod dohľadom Magnussona (23), Ingasona (5) a Róberta Boženíka.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

REYKJAVÍK (SFZ)  - V kvalifikácii Eura 2024 pokračujeme správnym smerom. Po treťom zápase  - na Islande – sú nemecké kontúry zas o čosi jasnejšie, pretože sme po tvrdom boji vyhrali na pôde súpera, ktorému sme prehĺbili vrásky a sami sme sa usadili pevnejšie na 2. mieste za suverénnym lídrom skupiny Portugalskom.

Popravde, po prvých pätnástich minútach hry nás chlad obchádzal od vlasov po nechty na nohách a že teda nebolo to nízkou teplotou, hoci 13 pocitových stupňov nie je pre našinca na jún vôbec fajn počasíčko. Tie zimomriavky nám narobili diery v našej obrane, lebo sa nakopili chyby, hrúbky a hrubice tak, že sme domácim ponúkali až priveľa možností na gól.

Gudmundsson mal šancu už v 2. min, našťastie sa naľakal možnosti, že by mohol dať  gól, potom Willumsson prepašoval loptu cez celú Dúbravkovu šestnástku, ale adresát jeho prihrávky ostal na našu radosť nezastihnutý, ďalej v 7. min prišiel kriminálny kiks Kucku a výpad dvoch domácich proti Škriniarovi, ale keď sa J. Gudmundsson ocitol asi 7 metrov sám proti Dúbravkovi, nenašiel odvahu popasovať sa s naším brankárom a radšej sa dobrovoľne vzdal. V 11. min zakombinovali domáci Willumsson so Sampstedom, na konci akcie bol Thorsteinsson a ten sa ešte teraz zdopovedá pred súdom krajanov, že prečo nenamieril do poloodkrytej brány. Jeho vec, nech si vymýšľa...

A potom na záver na chyby vražednej štvrťhodiny dostal A. Gudmundsson loptu za chrbát našej obrany, obišiel aj Dúbravku a trafil z uhla sieť, akurát že zvonku. Futbalový Pán Boh stál pri nás a to mali štátny sviatok domáci.

Pravda, v tejto fáze sme aj my raz zahrozili, ale v 5. min bolo ešte na Kuckovu radosť priskoro, lebo islandský val bol pevný a nezlomili ho ani dve Ďurove jedovky.

Až po tejto fáze si Slováci uvedomili, že v zostave sú elitní futbalisti ako Hamšík, Škriniar, Lobotka či Kucka, upokojili rozbúrené hormóny a chopili sa zápasovej taktovky, ktorú predtým nie a nie správne uchytiť. Domáci hrali jednoducho, naše noty boli od predfinálnej fázy nepresné, a tak to celé vyznievalo všelijako, len nie zladeno. Lenže práve v takýchto okamihoch sa lámu zápasy a ukazujú veľkí hráči. Aj tí naši.

Z nenápadnej akcie zľava otvoril Hamšík prihrávkou priestor Kuckovi a Ďuro to zobral na seba, takže 3S - smelo, sebevedomo, správne - vypálil kucovku z 23 metrov medzi pravú žrď a brankára štatistu, viedli sme 1:0!

Keď si po polhodine pýtali domáci pokutový kop po páde Gudmundssona v šestnástke, ostal rozhodca Robertson pokojný ako veľryba a nepískal, o desať minút bol pokojný opäť a tentoraz pískal jedenástku. Správne, Hancko v konečnom dôsledku Willumssona fauloval, ale celej situácii predchádzal zlý výkop Dúbravku, gólová strela Thorsteinssona, ktorú ešte náš brankár kryl, na onen pokutový kop už ale nárok nemal. Takže polčas bol 1:1 a popravde, nemuselo tak byť, lebo Mak zakončil našu poslednú akciu po Schranzovej spätnej gólovo, no Rúnarsson bol na návšteve v krajine zázrakov a jeden taký zákrok predviedol.

Prvú tretinu II. polčasu sme nemali celkom ujasnené, akým smerom sa chceme dopracovať k víťazstvu, v koncovke bol dvakrát Hancko, ale ani raz netrafil loptu tak, aby z toho bola strela. Vlastne strela nebola ani v onej kľúčovej 70. min, a predsa sme od tohto okamihu viedli. Po góle, po ktorom sa lopta zrejme musí ospravedlniť Islanďanom, že je guľatá...

Lebo po Hanckovom centri sa k nej dostal Suslov, urobil pohyb, ktorým poprel fyzikálne zákony a zmiatol domácich obrancov, takže zamotal hlavu J. Gudmundssonovi, ktorý domotaný, popletený a bezmocný kopol loptu do nášho najnižšieho hráča, trafil ho kamsi – bok, chrbát, hlava, proste telo – a tá vplávala opäť popretím fyzikálnych zákonov do brány. Veru, aj také platia a môžu byť víťazné!

Potom ešte dlhých dvadsať minút a nekonečné štyri nadstavené sme sa pretláčali a preťahovali s domácimi, ktorí to nechceli vzdať. V závere sa vrhli do útoku so všetkým, čo mali, takže sa naopak utrhol Bero do brejku, lenže nedobehol až k bráne Rúnarssona a zo šance na definitívu vyťažil napokon len roh. Preto Islanďanom blikala šanca aj po 90. min, Ingasson sa dostal k zakončeniu, ale prehodil všetko, čo chcel, ale aj čo nechcel, našu bránu. 

Zo zápasu roka, ktorý bol šesťbodový, sme utrhli víťazstvo z kvalifikačného stromu a teraz ho musíme potvrdiť v utorok vo Vaduze. Potom to bude dobrý jún.

HLAS PO ZÁPASE
FRANCESCO CALZONA (tréner Slovenska): „Ťažký zápas, to sme vedeli. Som spokojný s víťazstvom, s výkonom nie stopercentne. Spočiatku sme strácali priveľa ľahkých lôpt, po 20. minúte sa však prejavila naša kvalita a to bol kľúčový bod zlomu zápasu. Kuckov vklad do tohto mužstva je zásadný, je príkladom pre všetkých tým, čo futbalu dáva. Tešilo ma, keď som videl slovenské vlajky na tribúnach, myslím si, že sa štartuje niečo veľmi pekné a aj ľudia budú mať radosť. A budúcnosť Hamšíka? Prehovárať na návrat ho nebudem, rešpektujem jeho rozhodnutie. Teraz pochopil naše ťažkosti a je s mužstvom, zachoval sa nádherne voči svojej krajine. Ak sa rozhodne pre návrat, budem rád.“

Island
17.06.2023
08:45
Reykjavík (Laugardalsvöllur)
1 - 2
(1:1)
Ukončené
Muži A

Priebeh stretnutia0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
18:45
26'
Peter Pekarík
Muži A
Faul
27'
Gól z hry
Juraj Kucka
Muži A
Gól z hry
Pokutový kop
Alfred Finnbogason
Island
Pokutový kop
41'
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
19:30
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
20:45
57'
Róbert Mak
Muži A
Striedajúci hráč: Tomáš Suslov
57'
Róbert Polievka
Muži A
Striedajúci hráč: Róbert Boženík
Alfred Finnbogason
Island
Striedajúci hráč: Hákon Arnar Haraldsson
63'
Jon Dagur Thorsteinsson
Island
Striedajúci hráč: Mikael Egill Ellertsson
63'
Hordur Bjorgvin Magnusson
Island
Faul
67'
70'
Gól z hry
Tomáš Suslov
Muži A
Gól z hry
81'
Marek Hamšík
Muži A
Striedajúci hráč: Matúš Bero
81'
Ivan Schranz
Muži A
Striedajúci hráč: Dávid Ďuriš
Alfons Sampsted
Island
Striedajúci hráč: Saevar Atli Magnússon
81'
NaN'
2. polčas
Koniec - 2. polčas
21:30

Island

Domáci1
Rúnar Alex Rúnarsson (GK)
23
Hordur Bjorgvin Magnusson
67'
5
Sverrir Ingi Ingason
4
Victor Pálsson
2
Alfons Sampsted
81'
3
Valgeir Lunddal Fridriksson
7
Jóhann Berg Gudmundsson
10
Albert Gudmundsson
9
Jon Dagur Thorsteinsson
63'
15
Willum Thór Willumsson
11
Alfred Finnbogason
Pokutový kop - 41'
63'

Náhradníci13
Elías Rafn Ólafsson (GK)
12
Hákon Rafn Valdimarsson (GK)
14
Daníel Leó Grétarsson
8
Birkir Bjarnason
17
Aron Gunnarsson
21
Arnór Ingvi Traustason
6
Ísak Bergmann Jóhannesson
20
Thórir Jóhann Helgason
19
Mikael Egill Ellertsson
18
Hákon Arnar Haraldsson
22
Kristian Hlynsson
16
Saevar Atli Magnússon

Realizačný tímAge Hareide
Tréner

Muži A

Hostia1
Martin Dúbravka (GK)
2
Peter Pekarík
26'
3
Denis Vavro
10
Róbert Polievka
57'
16
Dávid Hancko
19
Juraj Kucka
Gól z hry - 27'
20
Róbert Mak
57'
22
Stanislav Lobotka
14
Milan Škriniar
17
Marek Hamšík
81'
18
Ivan Schranz
81'

Náhradníci23
Henrich Ravas (GK)
12
Marek Rodák (GK)
6
Norbert Gyömbér
7
Tomáš Suslov
Gól z hry - 70'
9
Róbert Boženík
13
Patrik Hrošovský
15
Vernon De Marco Morlacchi
21
Matúš Bero
8
David Strelec
4
Martin Valjent
5
Christián Herc
11
Dávid Ďuriš

Realizačný tímFrancesco Calzona
Tréner

Delegované osobyDonald Robertson
Alan Mulvanny
Ross Macleod
Grant Irvine

ĎALŠIE ZÁPAY J-SKUPINY: Portugalsko - Bosna a Hercegovina 3:0 (1:0), góly: 44. Bernardo Silva, 77. a 90+. Bruno Fernandes. Luxembursko - Lichtenšatajnsko 2:0 (0:0), góly: 59. Sinani, 89. Gerson.

TABUĽKA J-SKUPINY

1.

Portugalsko

3

3

0

0

13:0

9

2.

Slovensko

3

2

1

0

4:1

7

3.

Luxembursko

3

1

1

1

2:6

4

4.

Bosna a Hercegovina

3

1

0

2

3:5

3

5.

Island

3

1

0

2

8:5

3

6.

Lichtenštajnsko

3

0

0

3

0:13

0

Značky