logo
Reprezentácia

MUŽI A – Všetci vieme o potrebe (postupového) bodu

Dobre naladený, optimistický, ale pokorný, tak sa prezentoval kapitán tímu Milan Škriniar počas prvých minút zrazu pred novinármi.
Dobre naladený, optimistický, ale pokorný, tak sa prezentoval kapitán tímu Milan Škriniar počas prvých minút zrazu pred novinármi.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Už sa to začalo. Na nedeľu 15. hodinu stanovil reprezentačný tréner Francesco Calzona zraz, ktorého vrcholom je štvrtkový zápas kvalifikácie ME s Islandom (o 20:45 v Bratislave). Situácia v tabuľke J-skupiny je známa a jasná, za vedúcim (a postupujúcim Portugalskom) je Slovensko na 2. mieste a všetko má vo svojich rukách. Potrebujeme (nehovorme, že stačí nám...) bod. A miestenku do Nemecka na Euro 2024 bude naša!

Široký, až 30-členný hráčsky káder sa do seneckého hotela Dolphin schádzal na tri etapy. V čase zrazu sa hlásilo prvých 14 hráčov, do nedeľnej polnoci avizovali príchod ďalší deviati. Vzhľadom na klubové povinnosti má sedmička posledných dohodnutý príchod v priebehu pondelka.

Logicky tak aj mediálne povinnosti v úvodný deň prevzalo na seba trio z prvej várky prítomných. Bolo to silné zoskupenie: László Bénes, Peter Pekarík a kapitán Milan Škriniar. Nastavili tón celého zrazu: nohy na zemi, triezva hlava, odhodlanie a viera.

LÁSZLÓ BÉNES: Rozhodnúť už v prvom zápase


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Začal to stredopoliar Hamburegru SV. „Štvrtok je v našich životoch veľmi dôležitý deň. Máme postup vo svojich rukách, chceme rozhodnúť už v domácom zápase s Islandom.“

On júnový duel v Reykajvíku neabsolvoval pre zranenie. Potvrdil, že ho sledoval ako televízny divák. „Nemám to rád... Bol to ťažký zápas, šance mali domáci, mali sme aj my, pomohlo nám šťastie a odviezli sme si tri dôležité body.“
V akom naladení prišiel na tento novembrový zraz. „Boli by sme blbí, ak by sme šli hrať len na ten jeden potrebný bod...”

Viac k tomu aj o tom, čo si myslí o Islande vo videu.

PETER PEKARÍK: Nepodliezť latku

Peter Pekarík prichádza na reprezentačný zraz. Stálica.
Peter Pekarík prichádza na reprezentačný zraz. Stálica.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Má na konte 123 reprezentačných štartov, vo štvrtok ale ďalší nepridá, zo zostavy ho vyradili žlté karty.  Aj tak – alebo aj preto – je o jeho názory záujem.

SKÚSENOSTI S POSTUPMI. Bol pri tom, keď sa Slovensko predieralo na MS 2010 aj ME 2016 a ME 2020. „Je to tak, pred sedemnástimi rokmi som v reprezentácii začínal, teraz patrím k najskúsenejším. Oba póly mojej kariéry si vážim, vtedy som sa učil, teraz mladším spoluhráčom pomáham, radím. Spomínam si, že sme o postupe mohli rozhodnúť doma – a nevyšlo to. Ukázala sa však vnútorná sila mužstva, trebárs po prehre 0:2 so Slovinskom na víťazne naladenom Tehelnom poli sme šli do Chorzowa a vyhrali sme! Čo nám najprv futbal vzal, to nám na záver dvakrát vrátil...“

AKÝ JE ISLAND? Vymenoval tri znaky, ktorým sa Ostrovania prezentovali v júni v prvom vzájomnom zápase: „Tímovosť. Bojovnosť. Tvrdosť. Hlavne doma je to nepríjemný súper, má výborné individuality.  Musíme sa koncentrovať na ten zápas, nepodliezť latku, nastavenú počas kvalifikácie. Žiaden kvalifikačný zápas nie je ľahký, Island sa bude biť o svoju poslednú šancu, to som si istý.“ (viac vo videu)

MILAN ŠKRINIAR: Spolu to zvládneme

AKÝ JE ISLAND II. „Náš prvý vzájomný zápas bol naozaj ťažký, my sme nepodali optimálny výkon. Veľa lôpt sme strácali a z toho mali domáci brejky. Toho sa musíme vyvarovať a verím, že to zvládneme. Fyzicky to bolo veľmi náročné, priebehom to bol remízový zápas, šťastena sa priklonila na našu stranu.“ 

ČO CHCEME MY? „ Hrať svoju hru ako v každom zápase. Od júnového duelu sme sa zlepšili a verím, že nadchádzajúci bude iný a viac v našej réžii. Chceme tvoriť hru, bojovať o každú loptu. Žiadne kalkulácie si nepripúšťame, musíme ísť na víťazstvo, nie na remízu. To sa nám nikdy neoplatilo.“

DOMA SME EŠTE NEPOSTÚPILI. „Iste, tlak je väčší, už aj preto, že matematicky stačí bod. Verím, že sa to tentoraz podarí, že postupom spravíme radosť ľuďom nielen na štadióne, ale na celom Slovensku. Ten štadión bude plný a bude na našej strane. Nesmieme byť tým ale zviazaní.“

VERIA NÁM. Pred vzájomnými zápasmi s Portugalskom ho klubový spoluhráč Vitinha vždy vyprevádzal z Paríža s nejakým odkazom. „Tentoraz to nebolo formulované ako odkaz. Ale konštatovanie, že sme v skupine boli pre jej víťaza najkvalitnejšie mužstvo. Portugalčania nám veria.“

Ďalšie myšlienky o absencii Pekaríka (a Hrošovského), kapitánskej zodpovednosti a potrebe stopercentnej defenzívy vo videu.

Galéria z prvého podvečerného tréningu

NOMINÁCIA NA ISLAND A BOSNU A HERCEGOVINU

BRANKÁRI: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (FC Fulham), Henrich Ravas (Widzew Lodž)
OBRANCOVIA: Peter Pekarík (Hertha BSC), Michal Tomič (Slavia Praha), Matúš Kmeť (AS Trenčín), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Denis Vavro (FC Kodaň), Milan Škriniar (Paríž Saint-Germain), Ľubomír Šatka (Samsunsport), Dávid Hancko (Feyenoord Rotterdam), Vernon De Marco (Hatta Club)
STREDOPOLIARI: Erik Jirka (Viktoria Plzeň), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Ondrej Duda (Hellas Verona), László Bénes (Hamburger SV), Jakub Kadák (FC Luzern), Dominik Hollý (AS Trenčín)
ÚTOČNÍCI: Róbert Mak (Sydney FC), Dávid Ďuriš (MŠK Žilina), Ivan Schranz (Slavia Praha), Tomáš Suslov (Hellas Verona), Leo Sauer (Feyenoord Rotterdam), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Ľubomír Tupta (Slovan Liberec), Róbert Polievka (Dukla B. Bystrica), Róbert Boženík (Boavista Porto), David Strelec (Slovan Bratislava)

Značky