MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska s Azerbajdžanom

Štvrtok, 22.9.2022 08:01 | Posledná aktualizácia 22.9.2022 08:01
Marek Hamšík sa dvomi gólmi v Baku prestrieľal na čelo historickej tabuľky strelcov slovenskej futbalovej reprezentácie (Azerbajdžan - Slovensko 1:5, 11.6.2019).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia odohrala doteraz proti Azerbajdžanu 9 vzájomných stretnutí s bilanciou 8 výhier a 1 prehra, s celkovým skóre 20:5. Azerbajdžan sa dnešným dňom stáva siedmou krajinou, s ktorou Slováci odohrali desať a viac vzájomných stretnutí.

Česko, Chorvátsko, Malta, Nemecko, Rumunsko, Rusko a od dnes už aj Azerbajdžan, bude patriť medzi súperov, s ktorými odohrala naša reprezentácia minimálne desiatku medzištátnych zápasov. A to na rozdiel od niektorých predošlých krajín, s týmto súperom sme sa nikdy nestretli v medzivojnovom období, ba čo viac, s Azerbajdžanom sme sa nikdy nestretli ani v prípravných zápasoch. Náš dnešný súper je spolu s Českom najčastejšie žrebovanou krajinou Slovenska v rámci kvalifikačných cyklov o postup na MS, ME a v edíciách Ligy národov. Po kvalifikáciách o postup na ME 1996, ME 2000, MS 2002 a ME 2020, sa stretávame s Azerbajdžanom piatykrát v spoločnej skupine, tentoraz v stretnutiach Ligy národov 2022/2023, v C-divízii.

KVALIFIKÁCIA ME 1996

Dejiskom prvého vzájomného zápasu dnešných súperov bol v marci 1995 Všešportový areál v Košiciach. Zápas sa odohral na zasneženom trávniku, taktovku držali pevne v rukách zverenci trénera Vengloša a po góloch Tittela, J. Timka a Dubovského odchádzali do kabín s trojgólovým náskokom. Krátko po prestávke pridal štvrtý gól J. Timko a skóre zápasu na konečných 4:1 upravil osem minút pred koncom gólom z penalty Sulejmanov.

V odvete, o necelý polrok neskôr, sa hralo na neutrálnej pôde v Trabzone a z reprezentačnej lavičky prvýkrát viedol mužstvo Jozef Jankech. Premiéra to bola víťazná. Debutant v národnom drese Tibor Jančula strelil v pozícii náhradníka po dvoch minútach pobytu na ihrisku jediný a teda víťazný gól zápasu, a spolu s Vernonom De Marcom je najrýchlejšie strieľajúcim reprezentačným nováčikom (obaja skórovali po dvoch minútach pobytu na ihrisku v reprezentačnom drese).

KVALIFIKÁCIA ME 2000

Azerbajdžan opäť zavítal do Košíc, tentoraz sa však hralo v Čermeli. Slováci aj v tomto stretnutí držali opraty zápasu vo svojich rukách a opäť zvíťazili trojgólovým rozdielom, tentoraz v pomere 3:0. Skóre zápasu otvoril Martin Fabuš, druhý gól pridal tradičný exekútor penált Peter Dubovský a skóre uzavrel Ľubomír Moravčík. Družina trénera Jankecha zakončila neúspešnú kvalifikáciu záverečným duelom v Baku a potvrdila úlohu favorita, aj keď víťazstvo sa nerodilo ľahko. Slováci zvíťazili 1:0, autorom gólu bol v 71. min. Vladimír Labant.

KVALIFIKÁCIA MS 2002

V nasledujúcej kvalifikácii sme hostili Azerbajdžan v Trnave a tím vedený trénerom Adamcom dokonale zaskočil súpera gólom už v 18. sekunde. Karhan vysunul na pravej strane Szilárda Németha, ten si spracoval loptu a vsietil doteraz najrýchlejší gól Slovákov v oficiálnom medzištátnom zápase. Hostia vyrovnali už o dve minúty neskôr z penalty zásluhou Vasilieva, ale gólostroj pokračoval a v 10. minúte sme po druhom góle Szilárda Németha opäť vyhrávali 2:1. V mrazivom počasí uzavrel skóre zápasu na konečných 3:1 po hodine hry Ľubomír Meszáros.

Doteraz jedinú a nečakanú prehru nám súper nadelil v odvetnom zápase, v júni 2001 v Baku. Kým dovtedy prekonali hráči súpera v piatich vzájomných dueloch slovenských brankárov len dvakrát z pokutových kopov, tentoraz strelili Miroslavovi Königovi dva góly z hry a tešili sa z premiérového víťazstva. Strelcami gólov boli Vasiliev a Tagizade, výhru v Baku sledovalo 15 tisíc divákov.

KVALIFIKÁCIA ME 2020

Slováci cestovali do Baku po prípravnom dueli s Jordánskom, v ktorom zvíťazili 5:1 a rovnaký výsledok zaknihovali aj v metropole Azerbajdžanu. Zverenci trénera Hapala sa v Bakcell Arene predviedli vo výbornom svetle. Marek Hamšík, ktorý strelil svoj 23. a 24. reprezentačný gól, sa prepracoval na čelo kanonierov v historických tabuľkách slovenskej futbalovej reprezentácie, dva zápasy v rade s 5 strelenými gólmi je doteraz rekordným zápisom Slovenských sokolov.

V novembri 2019 sme mali po výhre 2:0 zmiešané pocity. Hrialo víťazstvo, zároveň prevládal smútok po poslednom zápase kvalifikácie ME 2020, v ktorej sme obsadili prvú nepostupovú priečku v skupine. Strelcami gólov v ostatnom dueli s Azerbajdžanom boli na štadióne Antona Malatinského v Trnave v 19. minúte Róbert Boženík a štyri minúty pred záverečným hvizdom pridal gólovú poistku Marek Hamšík.

LIGA NÁRODOV 2022/2023

V júnovom zápase sa hralo opäť v Baku, tentoraz na Dalga Stadium. Mužstvo viedla dvojica trénerov Slovák – Mintál po tom, čo po zápase s Kazachstanom bol odvolaný z funkcie hlavného trénera SR Štefan Tarkovič. Pre zranenie z predošlého zápasu navyše necestoval s tímom do Azerbajdžanu kapitán Škriniar. Domáci dlho držali bezgólový stav, no v 81. minúte po ukážkovej kombinácii napriahol z hranice šestnástky Vladimír Weiss ml. a vsietil víťazný gól. Do streleckej listiny sa v reprezentačnom zápase zapísal na deň presne po piatich rokoch, predtým skóroval naposledy v kvalifikácia MS 2018 vo Vilniuse v zápase Litva – Slovensko (1:2).