logo
Reprezentácia

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska s Bosnou a Hercegovinou

Nedeľa, 19.11.2023 08:57 | Posledná aktualizácia 19.11.2023 09:05
Marek Hamšík a jeho gólová strela, prizerá sa Haris Mudunjanin (Žilina, 10.9.2013).
Marek Hamšík a jeho gólová strela, prizerá sa Haris Mudunjanin (Žilina, 10.9.2013).
zdroj: TASR

SARAJEVO (SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia sa stretla s Bosnou a Hercegovinou doteraz v štyroch vzájomných dueloch s bilanciou 2 výhry a 2 prehry, s celkovým skóre 6:5. Trikrát sa tímy stretli v rámci kvalifikačných stretnutí, raz v prípravnom zápase. Slovenskí sokoli sa vracajú do Zenice po desiatich rokoch, v septembri 2013 tu dokázali zvíťaziť 1:0 gólom Viktora Pečovského.

Radosť Slovákov v zápase Slovensko – Bosna a Hercegovina (Žilina, 10.9.2013).
Marek Hamšík a jeho gólová strela, prizerá sa Haris Mudunjanin (Žilina, 10.9.2013).
Brankár Mucha zasahuje pred Edinom Džekom (Žilina, 10.9.2013).
Nemec, J. Ďurica, Šesták a Škrtel v súboji s kapitánom Spahičom (Zenica, 6.9.2013).
Viktor Pečovský sa stal hrdinom zápasu v Zenici (6.9.2013).
Lukáš Haraslín prispel gólom k výhre 2:0 v zápase Slovensko - Bosna a Hercegovina (Bratislava, 26.3.2023).
Róbert Mak otvoril skóre prvého z dvojice kvalifikačných zápasov o postup na ME 2024 v Bratislave v 
v zápase Slovensko - Bosna a Hercegovina 2:0 (Bratislava, 26.3.2023).

PREMIÉROVO NA PASIENKOCH

17. novembra 2010 sa na bratislavských Pasienkoch stretli dnešní súperi prvýkrát a sedemtisícová návšteva videla výhru hostí a päť pekných gólov. V 3. minúte poslal Slovákov do vedenia Filip Šebo, no za hostí ešte do polčasu dokázal vyrovnať skóre zápasu Medunjanin. Útočný futbal ponúkli hráči na ihrisku aj v druhej časti hry. Hostia sa dostali do dvojgólového vedenia dvomi gólmi v rozpätí desiatich minút zásluhou už vtedy známeho mladíka Miralema Pjaniča a hviezdneho Edina Džeka.

Tím trénera Vladimíra Weissa sa ešte vrátil do zápasu v 63. minúte po výstavnom góle Petra Grajciara no na viac ako na zníženie konečného výsledku to nestačilo. Pre vtedajšieho stredopoliara tureckého Konyasporu to bol v druhom zápase v najcennejšom drese premiérový reprezentačný gól, hostia nakoniec tesný náskok udržali až do konca a v poslednom zápase kalendárneho roka 2010 nám uštedrili prehru 2:3.

V ZENICI GÓLOVÝM HRDINOM PEČOVSKÝ

V septembri 2013 sa hralo o dôležité kvalifikačné body v kvalifikácii o postup na MS 2014. Naše mužstvo malo na konte nedávnu remízu v Lichtenštajnsku a keď k tomu prirátame domáce bodové straty s Litvou (1:1) a Gréckom (0:1), do Bosny a Hercegoviny, necestovalo do Zenice s veľkými očakávaniami. Pri kormidle bol už nový kouč Ján Kozák, ktorý nahradil trénerskú dvojicu Griga-Hipp a v Bosne a Hercegovine ho čakala na reprezentačnej lavičke ostrá kvalifikačná premiéra. Predtým debutoval v prípravnom stretnutí v Rumunsku, kde dokázal s novosatvoriacim sa mužstvom remizovať 1:1.

V Zenici prekvapili jeho zverenci ofenzívne ladených domácich a hoci mal súper opticky navrch, do vyložených gólových príležitostí sa nedostával. To čo mierilo medzi žrde nepustil do siete brankár Mucha a keď sa v 77. min oprel do lopty spoza šestnástky Viktor Pečovský, lopta na prekvapenie všetkých skončila za chrbátom domáceho gólmana Begoviča. Nebola to žiadna delovka, ani exportná strela, ale priniesla nám nečakané a cenné víťazstvo 1:0 a tiež novú nádej v súvislosti s kvalifikačným príbehom.

Nemec, J. Ďurica, Šesták a Škrtel v súboji s kapitánom Spahičom (Zenica, 6.9.2013).
Nemec, J. Ďurica, Šesták a Škrtel v súboji s kapitánom Spahičom (Zenica, 6.9.2013).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

S BOSNOU A HERCEGOVINOU SA DVAKRÁT V RADE NEVYHRÁVA

Prognózoval tréner Kozák na predzápasovej tlačovej konferencii pred domácou odvetou s nedávnym súperom a jeho predpoveď sa, žiaľ, aj naplnila. Nikdy predtým a ani potom sa nestalo, aby Slovenskí sokoli nastúpili v dvoch zápasoch v rade proti rovnakému súperovi, no pravdou je, že proti Bosne a Hercegovine sa tak stalo, s odstupom iba štyroch dní.

Na štadióne v Žiline vytvorili diváci fantastickú kulisu, ku ktorej prispeli výdatným povzbudzovaním aj hostia. Prvýkrát v histórii siahali na postup, v kádri mali mená ako Begovič Spahič, Pjanič, Misimovič, Ibiševič, či Džeko a slovenských fanúšikov povzbudil výsledok zo Zenice a v 42. min. vlial dávku optimizmu aj Marek Hamšík, ktorý zabezpečil nášmu mužstvu polčasové vedenie 1:0. Parádne futbalové divadlo si vychutnávalo publikum aj v druhej časti hry, ale góly padali už len do našej siete. V 69. min. Bičakčič a o necelých desať minút Hajrovič prekonali gólmana Muchu a do tretice vybojovali v zápasoch Slovenska s Bosnou a Hercegovinou výhru pre hosťujúce mužstvo.

NAPOSLEDY VÝHRA 2:0 V BRATISLAVE A VYKROČENIE ZA POSTUPOM

V ostatnom vzájomnom stretnutí sa stretli Slováci s tímom Bosny a Hercegoviny v marci tohto roka a v lepšom rozpoložení pricestovali do Bratislavy hostia. Na domácej pôde dokázali zdolať pri vstupe do kvalifikácie Island, naše mužstvo v Trnave remizovalo s Luxemburskom 0:0 a v druhom zápase potrebovalo zabrať naplno. Tak sa aj stalo. V 13. min otvoril skóre Róbert Mak a pred prestávkou zrazil sebavedomie hostí gólovou strelou Lukáš Haraslín. Zverenci trénera Calzonu potešili divákov nielen víťazstvom, ale aj predvedenou hrou a odrazili sa k skvelej kvalifikačnej jazde, ktorú korunovali štvrtkovým víťazstvom 4:2 nad Islandom a postupom na ME 2024.

SUMÁR VZÁJOMNÝCH ZÁPASOV

17.11.2010 SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 2:3 Bratislava Prípravný zápas
06.09.2013 BOSNA A HERCEGOVINA - SLOVENSKO 0:1 Zenica Kvalifikácia MS 2014
10.09.2013 SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 1:2 Zenica Kvalifikácia MS 2014
26.03.2023 SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 2:0 Bratislava Kvalifikácia ME 2024

Lukáš Haraslín prispel gólom k výhre 2:0 v zápase Slovensko - Bosna a Hercegovina (Bratislava, 26.3.2023).
Lukáš Haraslín prispel gólom k výhre 2:0 v zápase Slovensko - Bosna a Hercegovina (Bratislava, 26.3.2023).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky