MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska s Bosnou a Hercegovinou

Nedeľa, 26.3.2023 08:37 | Posledná aktualizácia 26.3.2023 08:37
V popredí kapitáni mužstiev Martin Škrtel a Emir Spahič v kvalifikačnom zápase Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (Zenica, 6.9. 2013).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia sa stretla s Bosnou a Hercegovinou doteraz v troch vzájomných dueloch s bilanciou 1 výhra a 2 prehry, s celkovým skóre 4:5. V troch doterajších zápasoch sa z výhry vždy tešili hostia.

Na snímke gólová radosť hráčov Slovenska v kvalifikačnom futbalovom zápase G-skupiny na MS 2014 Slovensko - Bosna a Hercegovina 10. septembra 2013 v Žiline. FOTO TASR - Martin Baumann

- Slovensko šport futbal MSF14 kvalifikácia G Slovensko Bosna
Na snímke vpravo Marek Hamšík (Slovensko) strieľa gól a vľavo Haris Mudunjanin (BaH) v kvalifikačnom futbalovom zápase G-skupiny na MS 2014 Slovensko - Bosna a Hercegovina 10. septembra 2013 v Žiline. FOTO TASR - Martin Baumann

Na snímke vľavo brankár Ján Mucha (Slovensko) a vpravo Edin Džeko (BaH) v kvalifikačnom futbalovom zápase G-skupiny na MS 2014 Slovensko - Bosna a Hercegovina 10. septembra 2013 v Žiline. FOTO TASR - Martin Baumann

V popredí kapitáni mužstiev Martin Škrtel a Emir Spahič v kvalifikačnom zápase Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0). Zenica, 6. septembra 2013.

- kvalifikácia ms 2014
- bosna a hercegovina
- reprezentácia sr a
- martin škrtel
- emir spahič
Autor jediného gólu v stretnutí Bosna a Hercegovina - Slovensko Viktor Pečovský, pre ktorého to bol zároveň prvý gól v reprezentačnom drese. Zenica, 6. septembra 2013.

- viktor pečovský

PREMIÉROVO NA PASIENKOCH

Štátny sviatok a prvý vzájomný duel s Bosnou a Hercegovinou prilákali 17. novembra 2010 na Pasienky viac ako sedemtisícovú kulisu a diváci sa mali na čo pozerať. Už v 3. minúte poslal Slovákov do vedenia Filip Šebo, no za hostí ešte do polčasu dokázal vyrovnať skóre zápasu Medunjanin. Útočný futbal ponúkli hráči na ihrisku aj v druhej časti hry. Hostia odskočili dvomi gólmi v rozpätí desiatich minút na 1:3 zásluhou vychádzajúcej hviezdičky Miralema Pjaniča a už v tom čase fanúšikom dobre známeho Edina Džeka.

Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa ešte vrátili do zápasu v 63. minúte, kedy napriahol Peter Grajciar a výstavnou strelou spoza šestnástky znížil na 2:3. Pre vtedajšieho stredopoliara tureckého Konyasporu to bol v druhom zápase v najcennejšom drese premiérový reprezentačný gól, hostia však nakoniec tesný náskok udržali až do konca a v poslednom zápase kalendárneho roka 2010 nám uštedrili prehru 2:3.

V ZENICI ROZHODOL PEČOVSKÝ

V septembri 2013 sa už hralo o dôležité kvalifikačné body. Naše mužstvo si pokazilo kvalifikáciu o postup na MS 2014 remízou v Lichtenštajnsku a keď k tomu prirátame domáce bodové straty s Litvou (1:1) a Gréckom (0:1), do Bosny a Hercegoviny necestovalo s veľkými očakávaniami. Trénerskú dvojicu Griga-Hipp nahradil tréner Kozák, s novosatvoriacim mužstvom stihol remizovať v Rumunsku v príprave 1:1 a v Zenici ho čakala na lavičke ostrá kvalifikačná premiéra.

A dopadla na výbornú. Jeho zverenci prekvapili ofenzívne ladených domácich a hoci tí mali opticky navrch, do vyložených gólových príležitostí sa nedostávali. To čo mierilo medzi žrde nepustil do siete brankár Mucha a keď sa v 77. min oprel do lopty spoza šestnástky Viktor Pečovský, lopta na prekvapenie všetkých skončila za chrbátom domáceho gólmana Begoviča. Nebola to žiadna delovka, ani expotná strela, ale priniesla nám nečakané a cenné víťazstvo 1:0 a tiež novú nádej v súvislosti s kvalifikačným príbehom.

S BOSNOU A HERCEGOVINOU SA DVAKRÁT V RADE NEVYHRÁVA

Prognózoval tréner Kozák na predzápasovej tlačovej konferencii pred domácou odvetou s nedávnym súperom a jeho predpoveď sa, žiaľ, aj naplnila. Nikdy predtým a ani potom sa nestalo, že by Slováci nastúpili v dvoch zápasoch v rade proti rovnakému súperovi, no pravdou je, že proti Bosne a Hercegovine sa tak stalo, s odstupom iba štyroch dní.

Na štadióne v Žiline vytvorili diváci fantastickú kulisu, ku ktorej prispeli výdatným povzbudzovaním aj hostia. Prvýkrát v histórii siahali na postup, v kádri mali mená ako Begovič Spahič, Pjanič, Misimovič, Ibiševič, či Džeko a slovenských fanúšikov povzbudil výsledok zo Zenice a v 42. min. vlial dávku optimizmu aj Marek Hamšík, ktorý zabezpečil nášmu mužstvu polčasové vedenie 1:0. Parádne futbalové divadlo si vychutnávalo publikum aj v druhej časti hry, ale góly padali už len do našej siete. V 69. min. Bičakčič a o necelých desať minút Hajrovič prekonali gólmana Muchu a do tretice vybojovali v zápasoch Slovenska s Bosnou a Hercegovinou výhru pre hosťujúce mužstvo.

SUMÁR VZÁJOMNÝCH ZÁPASOV:

17.11.2010 SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 2:3 (Bratislava, Prípravný zápas)
06.09.2013 BOSNA A HERCEGOVINA - SLOVENSKO  0:1 (Zenica, Kvalifikácia MS 2014)
10.09.2013 SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA  1:2 (Zenica, Kvalifikácia MS 2014)

Autor víťazného gólu v stretnutí Bosna a Hercegovina - Slovensko Viktor Pečovský, pre ktorého to bol zároveň prvý gól v reprezentačnom drese (Zenica, 6.9.2013).