logo
Reprezentácia

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska s Čile


Ján Ďurica (vpravo) v súboji a Matíasom Fernándezom.

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala proti Čile doteraz 2 vzájomné zápasy s bilanciou 1 výhra a 1 prehra, so skóre 3:2. Legendy Schrojf, A. Moravčík a P. Molnár nastúpili proti Čilanom v reprezentácii Československa v auguste 1956, v Santiagu de Chile podľahli domácim 0:3.

JUHOAMERICKÉ TURNÉ V ROKU 1956

Reprezentačný výber ČSR vedený trénermi Rýgrom a Kolským absolvoval v auguste 1956 trojtýždňové turné po Južnej Amerike a odohral pamätné duely proti Brazílii, Uruguaju, Argentíne a Čile. Na slávnej Maracane v Riu de Janeiro strelil Anton Moravčík životný gól, ktorým zdolal Brazílčanov 1:0. V odvete, o štyri dni neskôr, zvíťazili v Sao Paule domáci 4:1 a hoci Anton Moravčík skóroval aj v treťom prípravnom stretnutí v Montevideu proti Uruguaju, československý výber si pripísal opäť prehru 1:2.

Nasledujúcou zastávkou bolo Buenos Aires, kde domáci Argentínčania, pred šesťdesiattisícovou návštevou, zdolali naše mužstvo 1:0 gólom Angelilla. V samom závere turné sa predstavilo Československo, aj s trojicou Slovákov Viliam Schrojf, Anton Moravčík a Pavol Molnár, v Santiagu de Chile, kde podľahli domácemu mužstvu 0:3. Dresy so štátnym znakom v päťcípej hviezde vo vodorovnej trikolóre cez prsia generácii hráčov okolo Masopusta a spol šťastie nepriniesli, ale dejisko zápasu, Estadio Nacional, sa už o šesť rokov zapísalo zlatým písmom do histórie československého futbalu. Práve tu, nastúpilo Československo, aj s Viliamom Schrojfom v bráne, na finálový zápas záverečného turnaja MS 1962 proti Brazílii.

Mužstvo SR pred stretnutím s Čile: Hamšík, J. Ďurica, Kamenár, M. Petráš, Jendrišek, Štrba, Kucka, Pekarík, J. Kozák , Šesták a Škrtel. (Žilina, 17.11.2009).

SLOVÁCI S VÝSLEDKAMI 2:0 A 1:2

V ére samostatného Slovenska sa naša reprezentácia stretla s Čilanmi premiérovo vo februári 2000 v rámci medzinárodného turnaja vo Valparaíse. Po prehre 0:1 s Bulharskom a remíze 0:0 s Austráliou zaknihoval výber vedený trénerom Jozefom Adamcom nad domácimi Čilanmi víťazstvo 2:0. Už v 5. min trafil čistorkrvný pravák Igor Bališ ľavačkou nádherne do ľavej šibenice a po zápase povedal, že to bol dovtedy jeho najkrajší gól kariéry. V 17. min pridal druhý gól Ondrej Šmelko. Lopta po jeho krížnej strele preletela dierou v sieti von, ale gól našťastie platil. Do zápasu nemohli zasiahnuť pre zranenie Ujlaky a Jančula, Slováci obsadili po výhre nad Čile na turnaji celkové 2. miesto, pri rovnosti bodov s tretím Bulharskom o konečnom poradí rozhodovalo v prospech zverencov trénera Adamca lepšie skóre.

Juhoamerický súper nám prehru oplatil o viac ako deväť rokov neskôr, v novembri 2009, v prípravnom stretnutí na štadióne MŠK v Žiline. Obidve mužstvá mali v tom čase zabezpečený postup na MS 2010 a tak diváci videli súboj dvoch účastníkov svetového šampionátu. Na gól Gonzala Jaru z 9. min dokázal odpovedať o osem minút neskôr vyrovnávajúcim gólom Stanislav Šesták, tím trénera Bielsu strhol v druhej časti hry na svoju stranu víťazstvo 2:1 gólom Estebana Paredesa.

Reprezentáciu Čile vítame na domácej pôde po 13 rokoch a 3 dňoch, spomedzi hráčov aktuálneho kádra trénera Calzonu sú pamätníkmi tohto stretnutia Peter Pekarík, Juraj Kucka a Marek Hamšík, v drese súpera nastúpili v žilinskom stretnutí súčasní hráči kádra Čile brankár Claudio Bravo a Arturo Vidal.

Cez Petra Pekáríka (na zemi) sa snaží prejsť Roberto Cereceda (Žilina, 17.11.2009).Značky